wtorek, marzec 05, 2024
Follow Us
piątek, 05 luty 2021 08:21

Chorwacja: wakacje w mieście? To możliwe! - Dziś Trogir Wyróżniony

Napisane przez Agnieszka Puszczewicz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Obecnie Trogir liczy około 13000 mieszkańców i obejmuje również część na lądzie, poza zabytkową starówką Obecnie Trogir liczy około 13000 mieszkańców i obejmuje również część na lądzie, poza zabytkową starówką mat.pras

W ugiegłym tygodniu zabraliśmy Was do Splitu, w tym zapraszamy do pobliskiego Trogiru. Ponad 2000 lat temu dzisiejszy Trogir zamieszkiwali osadnicy z antycznej Grecji, którzy na okolicznych wzgórzach wypasali właśnie te sympatyczne zwierzaki.

Nawa miasta pochodzi od greckiego słowa tragos czyli koza. Związek miasta i kóz jest nieprzypadkowy.

Obecnie Trogir liczy około 13000 mieszkańców i obejmuje również część na lądzie, poza zabytkową starówką.

Usytuowane na wyspie historyczne centrum miasta od 1997 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trogir to przede wszystkim miasto szczęśliwej chwili. Na terenie klasztoru sióstr benedyktynek znajduje się artefakt pochodzący z I w. p.n.e. przedstawiający bożka szczęśliwej chwili - Kairosa.

Płaskorzeźba przedstawia kompletnie nagiego mężczyznę z długą grzywką, za którą TRZEBA go złapać. Bo jeśli nam się to nie uda, szczęście popędzi dalej. Proszę nie pytać, dlaczego siostry zakonne przechowują golasa w swoim domu…

Koniecznie zobaczcie:

  • Katedrę św. Wawrzyńca z unikatowym portalem Radowana z 1240 roku. Czy wiecie, że Radowan nigdy nie wyjeżdżał z Trogiru, a pomimo to wyrzeźbił na portalu egzotyczne zwierzęta?
  • Również w katedrze - najpiękniejszą renesansową kaplicę poświęconą biskupowi Ivanovi z Togiru.
  • Plątaninę uliczek z niezwykle malowniczymi zaułkami.
  • Twierdzę Kamerlengo, z której zróbcie piękne zdjęcia.

O innych tajemnicach Trogiru opowiedzą Wam lokalni przewodnicy. Na miejscu jest spora grupa Polaków, którzy mają licencje i chętnie Was oprowadzą.

Katedra sv. Lovre (św. Wawrzyńca) to najważniejszy zabytek Trogiru.

Stoi przy głównym placu miasta (Jana Pawła II). Bodowano ją przez cztery wieki. Do katedry wchodzi się przez marmurowy portal w stylu romanskim. Zawiera rzeźby figuralne i reliefy. Po obu stronach wejścia leżą kamienne lwy, a nad nimi rzeźby Adama i Ewy. W tympanonie płaskorzeźba Narodzenie Jezusa. W 15 wieku dodano postać św. Wawrzyńca.

Katedra jest trojnawowa. Masywne kolumny oddzielają nawę główną od bocznych. We wnętrzu gotyckie sklepienie i rozeta w fasadzie. Ołtarz barokowy. W 14 wieku umieszczono w nim cyborium (ażurowa obudowa ołtarza w kościele chrześcijańskim z czterech kolumn podtrzymujących baldachim). Przed ołtarzem po obu stronach drewniane stalle bardzo bogato zdobione. Zwraca uwagę ośmiokątna kamienna ambona z 13 wieku. We wnętrzu katedry jest wiele drogocennych obrazów. Piękna jest kaplica błogosławionego Ivana Ursini (św. Jana) z 15 wieku ozdobiona głowami aniołów. W środku sklepienia Bóg Ojciec trzyma w ręku kulę ziemską. Jest też 12 figur apostołów naturalnej wielkości. Więcej tutaj...

Co odwiedzić w okolicy:

Kaštela i odkryć dom światowej sławy wina Zinfandel (hr. Crljenak Kaštelanski)

a