Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 luty 2021 11:32

Chorwacja: wakacje w mieście? To możliwe! Zapraszamy do historycznych miast Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rok ubiegły, pomimo pandemii, nie okazał się dla turystyki u naszych chorwackich pobratymców tak zły, jak w wielu innych krajach Rok ubiegły, pomimo pandemii, nie okazał się dla turystyki u naszych chorwackich pobratymców tak zły, jak w wielu innych krajach Fot. Ivo Biočina

Chorwacja, jeden z krajów europejskich najchętniej odwiedzanych przez Polaków jako miejsce znakomitego wypoczynku, ma do zaoferowania gościom mnóstwo atrakcji.

Słoneczne plaże nad ciepłym Adriatykiem, zarówno na wybrzeżu, jak i licznych wyspach. Wspaniałe zabytki od czasów antycznych, poprzez niemal wszystkie epoki i style architektury, po współczesną. Bogatą przyrodę, przepiękne krajobrazy, również górskie, nad rzekami i jeziorami. Oryginalną, smaczną, przede wszystkim śródziemnomorską kuchnię, z dużym wyborem również słodkości oraz znakomitych miejscowych win i innych trunków. Jest to ponadto, a może przede wszystkim, kraj bardzo gościnnych ludzi, w którym, ze względu na mniejszą, niż w innych południa naszego kontynentu, barierę językową.

Polak z Chorwatem, zwłaszcza jak mówią powoli i wyraźnie, przeważnie zawsze się dogaduje. A my cieszymy się tam dużą sympatią. Niejednokrotnie słysząc, kim jesteśmy, na twarzy rozmówcy czy rozmówczyni pojawia się szeroki uśmiech i słyszymy: dragi prijatelji Poljaci!

Rok ubiegły, pomimo pandemii, nie okazał się dla turystyki u naszych chorwackich pobratymców tak zły, jak w wielu innych krajach. Dopisali, zwłaszcza w lecie, goście z Polski, za co zresztą otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od chorwackich władz i organizacji turystycznych. Pandemia koronawirusa Covid-19 niestety nadal trwa i dezorganizuje nasze normalne życie, ogranicza też, bądź nawet okresowo wstrzymuje podróże.

Trwają już jednak szczepienia przeciwko tej zarazie, są więc realne szanse, że w nadchodzącym sezonie letnim, a może nawet wcześniej, ponownie możliwe staną się zagraniczne wyjazdy urlopowe i turystyczne. Można zakładać, że przede wszystkim bliższe, w Europie, a nie na krańce świata, gdzie zagrożenia, także w trakcie podróży lotniczych, mogą być nadal spore. Jednym z naturalnych, sprawdzonych kierunków tych wyjazdów będzie, jak sądzę, Chorwacja. A jest ona interesująca nie tylko latem. Nawet jednak, jeżeli głównym celem urlopowych podróży będzie wypoczynek nad morzem, warto poznawać przy okazji chociażby tylko pobliskie historyczne miasta, ich zabytki i inne atrakcje.

Na naszą prośbę Chorwacka Wspólnota Turystyczna przygotowała cykl prezentujących je, także na zdjęciach, publikacji. W krótkiej formie można się z nich dowiedzieć, jak wiele nie tylko godnego uwagi, ale wręcz fascynującego, można zobaczyć, poznać i przeżyć w słynnych, historycznych chorwackich miastach. Rozpoczynamy publikację cyklu artykułów z serii Wakacje w chorwackich miastach. Będą się one ukazywać raz na tydzień. Mamy nadzieję, że staną się one zachętą do ich poznawania zarówno w trakcie wyjazdów nadmorskich do nich lub i w ich okolice, jak i, być może, samym w sobie celem wyjazdów. Zaczynamy od Splitu, stolicy Dalmacji Środkowej.

Oto pierwszy z nich: Split: od antyku do współczesności. Dziedzictwo Dioklecjana

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL