środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
poniedziałek, 01 luty 2021 11:34

Split: od antyku do współczesności. Dziedzictwo Dioklecjana Wyróżniony

Napisane przez Agnieszka Puszczewicz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Split, jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, nierozerwalnie związanym od 1700 lat z rzymskim cesarzem Dioklecjanem i jego dziedzictwem Split, jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, nierozerwalnie związanym od 1700 lat z rzymskim cesarzem Dioklecjanem i jego dziedzictwem Fot. Ivan Čorić

Split, jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, nierozerwalnie związanym od 1700 lat z rzymskim cesarzem Dioklecjanem i jego dziedzictwem. Cesarski pałac od 1979 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ten niezwykle interesujący człowiek i władca zapamiętany został przede wszystkim jako prześladowca chrześcijan. A szkoda, bo jego podejście do spraw funkcjonowania imperium rzymskiego było bardzo innowacyjne jak na tamte czasy. Jako jedyny podzielił się władzą wprowadzając tetrarchię, ustanowił edykt o cenach, a także zreformował podległe sobie wojsko.

Był też jedynym Cesarzem Rzymu, który dobrowolnie abdykował z tronu i udał się na emeryturę. Spędził ją w dzisiejszym mieście Split. Zdaniem badaczy pochodził z pobliskiego antycznego miasta Salona i właśnie dlatego tę okolicę wybrał na budowę swojej rezydencji. Cesarski dom zajmuje do dzisiaj powierzchnię ponad 3 hektarów i stanowi zabytkowe centrum.

Spacerując po mieście, dosłownie na każdym kroku napotkacie oryginalne zabytki z czasów Dioklecjana. Co więcej, są one dosłownie na wyciągnięcie ręki. Podziemia pałacu to nie tylko znajdujące się tam stragany z pamiątkami. To przede wszystkim świadectwo geniuszu antycznych architektów i projekcja jak pałac wyglądał w czasach swojej świetności. Na Perystylu – wyobraźcie sobie, że Cesarz zaraz wyjdzie do Was by wygłosić przemowę sprzed głównego wejścia do swojego domu!

* Koniecznie zobaczcie:
Katolicką katedrę św. Dujma, męczennika z czasów Cesarza, oryginalnie jego własny grobowiec, w którym spoczywał przez kilka wieków.

Cztery oryginalnie zachowane bramy do pałacu.

Pomnik biskupa Grzegorza z Ninu, którego duży palec u nogi przynosi szczęście.

Muzeum Etnograficzne, którego częścią jest dach z III wieku naszej ery.

Muzeum Miejskie usytuowane w przepięknym gotycko-renesansowym pałacu rodziny Papalić.

„Nowszą” część miasta z czasów Republiki Weneckiej z ratuszem na głównym placu miejskim.

Prokurative, które do złudzenia przypominają pewien plac w sąsiadującym z Chorwacją państwie.

Dla wielbicieli popularnego serialu „Gra o tron” też znajdzie się coś ciekawego: odkryjcie muzeum poświęcone Waszym ulubionym bohaterom.

Muzeum Meštorovića – genialnego chorwackiego rzeźbiarza z początku XX wieku.

Wzgórze Marjan, zielone płuca Splitu, popularne miejsce na spacery wśród mieszkańców Splitu.

Sustipan – park miejski z obłędnym widokiem na Adriatyki i okoliczne wyspy.

Rivę - promenadę nadmorską

O wszystkich smaczkach Splitu opowiedzą Wam lokalni przewodnicy. Na miejscu jest spora grupa Polaków, którzy mają licencje i chętnie Was oprowadzą.

* Co odwiedzić w okolicy:
Twierdza Klis – z przepiękną panoramą na cały Split i najbliższa okolicę. Miejsce obowiązkowe dla wielbicieli Gry o Tron.

Sinj – z Muzeum Sinjskij Alki (Lista Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO) oraz Sanktuarium Matki Boskiej Sinskiej.

Omiš – z kanionem rzeki Cetiny i historią o piratach.

Zdjęcia Chorwacka Wspólnota Turystyczna

a