poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
środa, 30 grudzień 2020 09:29

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w roku 2020 Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pierwsza dziesiątka Listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce Pierwsza dziesiątka Listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce mat.pras

Redakcja portalu branżowego WaszaTurystyka.pl, już po raz piąty ogłosiła Listę 100 najbardziej wpływowych osób polskiej turystyce.

Redaktor naczelny portalu, Adam Gąsior, podkreślił: „Warto przypomnieć, że jako pierwsi w Polsce odważyliśmy się taką listę przygotować w grudniu 2016 roku (wtedy była to jeszcze „pięćdziesiątka” wpływowych). Już w następnym roku Lista rozrosła się do 100 osób. Podkreślamy to za każdym razem: nie jest to ranking najpopularniejszych lub najbardziej lubianych ludzi w polskiej turystyce. Nasza „100” to ludzie, którzy dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej.”

Na tegorocznej liście znalazło się m.in.: 16 przedstawicieli touroperatorów i agentów turystycznych (w 2019 – 24), 9 reprezentantów hotelarzy, (w 2019 – 10), 23 reprezentantów samorządowców i organizacji turystycznych (w 2019 – 18), 14 urzędników (w ubiegłym roku – 2), 12 przedstawicieli przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2019 – 12), 6 reprezentantów muzeów (w 2019 – 13).

Marzena Markowska, zastępca redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl, skomentowała: „Tegoroczna lista jest inna niż poprzednie. Koronawirus narobił zamieszania nie tylko w turystyce światowej i polskiej, zamieszał również w naszej „100”. Jeszcze nigdy na liście nie znalazło się tylu polityków i urzędników najwyższego szczebla. I nigdy nie zdominowali czołówki.

Oczywiście, nie mamy nic przeciwko obecności sprawnych polityków i urzędników odpowiadających za turystykę polską na naszej liście. Jeśli są skuteczni i mają dobry wpływ na branżę – powinni być wysoko w naszym rankingu. Jednak na przedstawianej w tym roku liście znalazły się osoby, których działanie wobec turystyki oceniane jest, co najmniej jako kontrowersyjne. Ale tak jest uroda naszej listy – nie to wybór najpopularniejszych ani najbardziej lubianych osób w polskiej turystyce. To lista NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH OSÓB.”

Oto pierwsza dziesiątka Listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce:

1. Jarosław Gowin – wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii,

2. Jadwiga Emilewicz – była wicepremier i była Wiceminister Rozwoju,

3. Rafał Szlachta – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, były dyrektor departament turystyki w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii,

4. Marcin Horała – Wiceminister Infrastruktury,

5. Piotr Henicz – wiceprezes Itaki,

6. Rafał Milczarski – prezes PLL LOT,

7. Gheorghe Marian Cristescu – prezes Polskiego Holdingu Hotelowego,

8. Adam Niedzielski – Minister Zdrowia,

9. Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii

10. Marcin Dymnicki – prezes TUI Poland

a