wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 14 wrzesień 2020 07:02

Niemcy: aktywność i wypoczynek wśród przyrody – #WanderlustGermany Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dyrektor DTZ w Warszawie Tomasz Pędzik przedstawił „restart’ turystyki niemieckiej po okresie przymusowego wyhamowania w związku z pandemią oraz nową kampanię promocyjną, o której już pisaliśmy, #WanderlustGermany, Dyrektor DTZ w Warszawie Tomasz Pędzik przedstawił „restart’ turystyki niemieckiej po okresie przymusowego wyhamowania w związku z pandemią oraz nową kampanię promocyjną, o której już pisaliśmy, #WanderlustGermany, mat.pras

W pół roku po ogłoszeniu przez WHO – Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa Covid 19, przedstawicielstwo w Polsce DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki zorganizowało wieczór branżowy dla mediów i przedstawicieli biur podróży organizujących wyjazdy do kraju naszego zachodniego sąsiada.

Reprezentowane na nim były również: kraj związkowy Meklemburgia położony tuż za wspólną granicą na Odrze i częściowo Nysie Łużyckiej oraz przedstawicielstwo w Polsce Niemieckiego Instytutu Wina. Pierwsze bezpośrednie spotkanie odbyło się, ze względu na wymogi epidemiologiczne, w ograniczonym składzie i z zachowaniem 9-punktowego regulaminu bezpieczeństwa uczestników.

Dyrektor DTZ w Warszawie Tomasz Pędzik przedstawił „restart’ turystyki niemieckiej po okresie przymusowego wyhamowania w związku z pandemią oraz nową kampanię promocyjną, o której już pisaliśmy, #WanderlustGermany, promującą w Niemczech wypoczynek aktywny i blisko przyrody. Podkreślał też stosowanie w kraju, który reprezentuje, zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Turystyka niemiecka, powiedział, podobnie jak w innych krajów, poniosła z powodu pandemii znaczne straty. A tuż przed nią perspektywy wydawały się bardzo optymistyczne, gdyż w roku ubiegłym, dziesiątym pod rząd, zanotowano kolejny rekord w korzystaniu przez  zagranicznych gości z noclegów w hotelach, pensjonatach i innych obiektach dysponujących co najmniej 10 lóżkami.

Goście spędzili w nich 89,9 milionów nocy! W porównaniu z rokiem ubiegłym wykorzystanie tych miejsc w I półroczu br. nie wypadło aż tak dramatycznie, gdyż spadło „tylko” do 60,6%. Pewną rolę w wykorzystaniu w okresie pandemii miejsc noclegowych odegrali Polacy pracujący w Niemczech i nierzadko dojeżdżający tam lub dochodzący do niej codziennie. Wobec czasowego zamknięcia naszych granic przez RP – Niemcy granicy z Polską i kilkoma innymi sąsiadami nie zamknęli – skorzystali oni z oferty „zostańcie u nas” i dofinansowywania tych noclegów przez władze. Dyr. T. Pędzik przedstawił też sporo ciekawych informacji wynikających z analiz ruchu turystycznego w Niemczech. Okazało np., że zagraniczni turyści odpoczywający tam na łonie przyrody, w 46% przyjeżdżają samochodami i mają średnio 53 lata.\

74% podróżuje z partnerami, 10% z dziećmi do lat 14, a 19% nocuje na kampingach. Bardzo interesujące okazały się informacje dotyczącej bazy turystycznej i atrakcji przyciągających zagranicznych gości do naszych sąsiadów. W Niemczech jest 16 parków narodowych, 104 parki krajobrazowe i 16 rezerwatów biosfery z Listy UNESCO. Turyści (i mieszkańcy) mają do wyboru 700 tys. km oznakowanych szlaków pieszych, m.in. ścieżki w koronach drzew, kulinarne, wędrówki trasami winnic – jest tam ponad 80 tys. producentów wina. Oznakowane szlaki rowerowe mają łącznie 70 tys. km długości, a jest wśród nich także ponad 100 szlaków tematycznych. Niemcy znajdują się na trzecim miejscu na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. Są na niej Skamieliny Grube Messel, Stare lasy bukowe i Morze Wattowe.

1600 niemieckich usługodawców posiada certyfikaty „Qualitätsgastgeber Wanderbares Deutschland” gwarantujące wysoką jakość obsługi podróżnych. Działa tam 5800 hoteli i pensjonatów Bett & Bike, czyli dla rowerzystów. Ponad tysiąc hoteli i pensjonatów oraz 3 tysiące lokali gastronomicznych kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju itp.

Celem prowadzonej obecnie kampanii promocyjnej, m.in. w Polsce, jest przekonanie potencjalnych gości zagranicznych, że aktywny wypoczynek w Niemczech na łonie przyrody, to świetny pomysł. Kierowana jest ona przede wszystkim do ludzi określanych jako: sportowcy, a więc preferujących najwyższą aktywność, koneserzy – dla których aktywność sportowa ważna jest, ale obok dobrej kuchni, jako element udanego wypoczynku oraz do rodzin, dla których szczególnie ważne na urlopie i wycieczkach jest wspólne spędzanie czasu. 

Reprezentantka turystyki brandenburskiej w Polsce, Klara Piwnicka – Hensche przedstawiła atrakcje turystyczne tego landu otaczającego „wianuszkiem” stołeczny Berlin i sąsiadujący z Polską od zachodu. Mówiła o stolicy tego kraju związkowego, Poczdamie i tamtejszych atrakcjach, m.in. pałacu Sanssousi, kościołach, pałacu Cecilienhof, w którym odbyła się Konferencja Poczdamska, tamtejszej byłej Centrali KGB – sowieckiej bezpieki, moście granicznym NRD – RFN, na którym dokonywano wymiany szpiegów i innych ciekawych obiektach i miejscach itd. Również w innych częściach Meklemburgii. Parku Cegielnianym w Midlenbergu – z cegieł wyrabianych tam budowano Berlin. O atrakcjach Szprewaldu oraz innych obiektów i miejsc. Natomiast niemieckie wina ich wielowiekową historię i najważniejsze rynki eksportowe, do których należy też Polska, zaprezentowała Anna Smurczyk z przedstawicielstwa Niemieckiego Instytutu Wina w Warszawie. Wina, zarówno białe jak i czerwone, podano też do kolacji.

Wieczór branżowy okazał się tylko wstępem do niemieckiej promocyjnej „trzydniówki” w Warszawie. W sobotę i niedzielę 12-13 września br. w Forcie 8 na Służewiu, przy dobrej pogodzie, zorganizowano bowiem, od godz. 12.00 do 21.00, rodzinny piknik dla warszawiaków. Dla dorosłych przygotowano warsztaty winne z degustacją oraz warsztaty ułatwiające zaplanowanie samodzielnej podróży do Brandenburgii. Rowerzysta i bloger Szymon Nitka opowiadał o najpopularniejszych trasach rowerowych Brandenburgii i szlakach turystycznych śladem wina. Klara Piwnicka - Hensche prowadziła dla chętnych warsztaty „Odkryj Brandenburgię”, pomagając uczestnikom także w ułożeniu „idealnego planu podróży” po najciekawszych miejscach w tym kraju związkowym. 

Na stanowiskach interaktywnych w Forcie 8 można było uczestniczyć w: • Carrera Bahn - wsiąść na rower i sprawdzić swoją kondycję. • MM Cube - dowiedzieć się więcej o przyrodzie, zasobach naturalnych i atrakcjach Niemiec. • Buzzer Game - sprawdzić swoją wiedzę na temat naszych zachodnich sąsiadów. • Gogle oculus go – założyć specjalne okulary i wybrać się na rowerową wyprawę po Niemczech. Najmłodsi mogli wyładowywać swoją energię w zabawach ruchowych, zajęciach plastycznych i sprawdzić swoją wiedzę o kraju naszych sąsiadów. Były dla nich • Animacje plastyczne – przyroda & aktywność, czyli zabawki z recyklingu i kącik małego artysty • Gry i zabawy ruchowe - Gra Fishera, wielka skakanka, gra w klasy, kapsle i inne atrakcje. 

Dla rodzin i grup przyjaciół, lubiących wspólną zabawę przygotowano grę terenową z nagrodami - drużynowe podchody, których celem było odgadnięcie haseł tematycznej krzyżówki. Kolejne stacje podchodów zlokalizowano w tajemniczym parku. Sobotni i niedzielny wieczór zakończyło kino plenerowe. Była to w sumie ciekawie pomyślana i udanie zrealizowana promocja, w tym tak trudnym okresie dla turystyki, zwłaszcza wyjazdów zagranicznych, atrakcji Niemiec, zwłaszcza zaś położonej najbliżej Polski Brandenburgii.

a