sobota, czerwiec 25, 2022
Follow Us
wtorek, 25 sierpień 2020 15:02

Do Tunezji bez testów z biurem podróży Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Loty czarterowe z Polski zostały wznowione dzięki podjęciu przez rząd Tunezji specjalnej decyzji Loty czarterowe z Polski zostały wznowione dzięki podjęciu przez rząd Tunezji specjalnej decyzji Photo by Adrian Dascal on Unsplash

- W pierwszej kolejności wznowione zostały loty z Warszawy i Katowic do lotnisk w Monastirze i na Djerbie. W następnych tygodniach uruchamiane będą kolejne połączenia – informuje Paweł Kulesza z warszawskiego biura Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki.

Oznacza to, że Tunezja po pandemii ponownie otworzyła się na polskich turystów. Kraj ten jest ulubionym miejscem wypoczynku Polaków. W ubr. spędziło w nim urlop 110 tys. naszych rodaków.

Polacy potraktowani wyjątkowo

Loty czarterowe z Polski zostały wznowione dzięki podjęciu przez rząd Tunezji specjalnej decyzji. Wyjątkowo polskim turystom umożliwiono przekraczanie granicy tunezyjskiej bez konieczności okazania wyników testów na koronawirusa. Ze względu na ilość zachorowań na Covid-19 w naszym kraju, Polska znajduje się na „pomarańczowej” liście krajów. Od obywateli tych państw wymagane jest okazanie aktualnego wyniku testu przy wjeździe do Tunezji. Jednak Polacy wyjątkowo są traktowani jak obcokrajowcy z „zielonej” listy krajów, którzy nie muszą okazywać wyników badań.

To specjalne traktowanie naszych rodaków ma zastosowanie jedynie w stosunku do turystów podróżujących z biurami podróży. Polacy podróżujący indywidualnie do Tunezji muszą okazać wyniki testów na koronawirusa nie starsze niż sprzed 72 godzin.

Łagodny przebieg pandemii

Epidemia koronawirusa przebiegała w Tunezji bardzo łagodnie. Dobrą sytuację epidemiologiczną udało się utrzymać dzięki temu, że władze Tunezji już na początku kryzysu podjęły odpowiednie działania. Zamknięto granice. Zawieszono loty międzynarodowe. Zamknięto szkoły. Po to, żeby jak najszybciej zapanować nad sytuacją, zamknięto większość urzędów, instytucji i firm pozostawiając na stanowiskach pracy jedynie 20% pracowników w najważniejszych, strategicznych sektorach. Pozostałe osoby przebywały w domach, zachowując izolację społeczną. Dzięki temu szybko udało się opanować epidemię.

Były nawet takie dni, że nie odnotowywano nowych zachorowań a te, które się pojawiły, pochodziły od powracających do kraju Tunezyjczyków. Liczba zachorowań utrzymuje się na niskim poziomie nieco ponad dwóch tysięcy zakażeń w kraju zamieszkałym przez 11 mln osób. 

Specjalne przygotowania do sezonu turystycznego

- Tunezja staranie przygotowała się do otwarcia granicy przez dostosowanie branży turystycznej do funkcjonowania w nowych warunkach zaostrzonych wymagań sanitarnych. Opracowaliśmy protokół sanitarny, który pomaga w dbaniu o bezpieczeństwo turystów oraz obsługującego ich personelu i zapobiega ewentualnym przypadkom zakażenia. Protokół ten po konsultacjach z branżą turystyczną został zatwierdzony przez Ministerstwo Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia. Jego zalecenia obowiązują we wszystkich podmiotach związanych z branżą turystyczną – mówi Ahmedem Meddeb, dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie.

Opracowany protokół sanitarny powstał na bazie rekomendacji WHO oraz doświadczeń i podobnych dokumentów wypracowanych w innych krajach, w tym również na bazie polskich zaleceń dla branży turystycznej. Wprowadzone zasady są podobne do tych, które obowiązują na całym świecie. Zaleca on zachowanie odpowiedniego dystansu, zachowanie czystości, regularną dezynfekcję rąk i powierzchni. Noszenie maseczek wymagane jest tylko w środkach transportu m.in. podczas podróży samolotem, w trakcie transferu z lotniska oraz w trakcie wycieczek fakultatywnych.

Dotyczy to zarówno turystów, jak i obsługującego ich personelu. Wszędzie dostępne są środki czystości: w hotelach, obiektach gastronomicznych, w busach. Obowiązuje reguła 50% wypełnienia w hotelach, restauracjach i środkach transportu. Stoliki w restauracjach są rozsunięte. Tak samo jest z leżakami na plaży i przy basenie.

a