środa, styczeń 19, 2022
Follow Us
środa, 20 maj 2020 12:11

Kazachstan: zmiana kodu lotniska w Nur-Sułtan Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Port lotniczy w Nur-Sułtan powstał w 1931 roku i był kilkakrotnie modernizowany oraz rozbudowywany Port lotniczy w Nur-Sułtan powstał w 1931 roku i był kilkakrotnie modernizowany oraz rozbudowywany Air Astana

Zgodnie z 763 rezolucją IATA, od dnia 08 czerwca 2020 roku następuje zmiana kodu IATA portu lotniczego stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan z TSE na NQZ.

Przypomnijmy, że to, obecnie ponad milionowe miasto, obecną nazwę otrzymało w 2019 roku dla upamiętnienia wieloletniego przywódcy kraju Nursułtana Nazarbajewa. Poprzednio nazywało się Astana. Ale w ciągu niespełna 200 lat istnienia zmieniało ją już kilkakrotnie. W 1824 r. w niewielkiej osadzie Akmolińsk Rosja zbudowała twierdzę. W 1961 r. nazwę miejscowości zmieniono, w ramach wielkiej akcji zagospodarowywania przez ZSRR nieużytków i odłogów („celiny”), na Celinograd. W latach 1992 – 1998 miasto nazwało się Akmoła. A po przeniesieniu do niego stolicy ówczesnej Kazachskiej SSR z Ałama – Aty (Ałmaty) położonej na południu kraju, otrzymało nazwę Astana, co po kazachsku znaczy Stolica.

Port lotniczy w Nur-Sułtan powstał w 1931 roku i był kilkakrotnie modernizowany oraz rozbudowywany. Odległy jest 14 km od centrum stolicy i drugim pod względem wielkości, ważnym oraz nowoczesnym lotniskiem w Kazachstanie. Obsługuje samoloty każdego typu i wielkości. Poza kazachskimi, korzystają z niego 24 zagraniczne linie lotnicze. Latają z niego bezpośrednie samoloty do kilkunastu miast w Kazachstanie, a także wielu w Europie, m.in. do Amsterdamu, Frankfurtu, Londynu, Kijowa, Stambułu i Warszawy. A także kilku w Federacji Rosyjskiej na obu kontynentach oraz ważnych miast azjatyckich, np. Bangkok, Delhi, Dubaj, Hongkong, Kuala Lumpur, Seul czy Pekin.

a