poniedziałek, październik 18, 2021
Follow Us
wtorek, 12 maj 2020 12:30

Bezdroża: Czarnogóra – T&S Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(1 głos)
W porównaniu z innymi z tej serii, które już zdążyłem przeczytać, Czarnogóra zawiera nieco więcej, a zwłaszcza obszerniejszych tekstów informacyjnych W porównaniu z innymi z tej serii, które już zdążyłem przeczytać, Czarnogóra zawiera nieco więcej, a zwłaszcza obszerniejszych tekstów informacyjnych mat.pras

Czarnogóra, nazywana też w przeszłości Montenegro, niewielki bałkański kraj nad Adriatykiem, oferuje turystom mnóstwo atrakcji. Ma zaledwie 13,8 tys. km² powierzchni, czyli 22 razy mniej niż Polska i nieco ponad 620 tys. mieszkańców.

A równocześnie popularne plaże w miejscowościach nadmorskich, zabytkowe miasteczka, dzikie góry z kanionami, przez które płyną rwące rzeki i potoki, jeziora, fiordy, jaskinie oraz mozaikę kultur i różnorodność kuchni. W Bezdrożach ukazał się właśnie przewodnik po niej wydany w nowej serii #travel&style, z nadtytułami „Podróże to styl życia”. Tak jak pozostałe w niej zawiera dużo, bo ponad 160 kolorowych zdjęć, niestety nie wszystkie są opisane. Kilka planów miast we właściwych miejscach i osobną rozkładaną mapę kraju.

Ponadto 26 obszerniejszych wkładek tematycznych oraz sporo mniejszych informacji – ciekawostek w ramkach na stalowo-czarnym tle włamanych w tekst, ale nieuwzględnionych w indeksie. I sporo króciutkich informacji na pomarańczowym tle.

W porównaniu z innymi z tej serii, które już zdążyłem przeczytać, Czarnogóra zawiera nieco więcej, a zwłaszcza obszerniejszych tekstów informacyjnych, których aż przesadna skrótowość stanowi, w mojej ocenie, największą wadę przewodników T&S. Podobnie jak w pozostałych tomach, tradycyjne Informacje praktyczne z A-Z znajdują się na końcu przed indeksem. Na początku zaś, po spisie treści, „Niezbędnik” z kilkoma ważnymi informacjami. Poprzedza go trzyczęściowa rozkładówka „Poznaj i doświadcz!”, w której autorzy prezentują to, co ich zdaniem, stanowi największe atrakcje kraju. Jezioro Szkoderskie, Rodzinne wycieczki w góry, Plaże na Ulcinju, Rafting, Burek (tradycyjne placki) i Wejście na twierdzę św. Jana w Kotorze.

Jest to wybór subiektywny, osobiście sugerowałbym, przynajmniej niektóre, inne. Przede wszystkim pominięte w tej wstępnej prezentacji (bo wewnątrz przewodnika nie): wysepkę Sveti Stefan w Budvie, monaster w Cetyni i stare kościółki. Ale to, oczywiście, rzecz gustu i zainteresowań. Rozdział wstępny: „Oto Czarnogóra” przybliża czytelnikowi – turyście ten kraj, jego bogatą przyrodę w różnych regionach, historię od czasów antycznych, społeczeństwo i kulturę oraz sztukę. W sposób bardzo zwięzły, ale zawierający przynajmniej najważniejsze fakty. Prezentację turystycznych atrakcji kraju podzielono na jego części: stołeczną Podgoricę i jej okolice, Bokę (zatokę) Kotorską, Wybrzeże Adriatyku i W sercu kraju.

Każdy z tych rozdziałów poprzedzają sugestie autorów, co tam należy zobaczyć albo przeżyć przede wszystkim. I na ile znam ten kraj, uważam je generalnie za trafne. Bogato ilustrowane informacje o poszczególnych miejscowościach, miejscach i obiektach są krótkie, ale pozwalają chyba zainteresowanym ocenić, czy trzeba lub warto poznać je trochę bliżej. Można też dowiedzieć się z nich, w jakich dniach i godzinach czynne są muzea, otwarte są parki narodowe itp. i ile kosztują bilety. Sporo ciekawostek zawierają wspomniane informacje w ramkach, a także znajduje się na stronach tematycznych. Przykładowo w rozdziale „Podgorica i okolice”: o kuchni czarnogórskiej, mięsie jako jej podstawie, kanionie Cijevny oraz jeziorze Szkoderskim z jego fauną oraz tamtejszymi atrakcjami dla rodzin.

W „Boka Kotorska” sporo o winie, problemach z wyżywieniem wegeterian i ciekawostce, jaką jest Muzeum kotów. Ale również o czarnogórskich plażach oraz możliwościach zwiedzaniu kraju na rowerach. W „Wybrzeże Adriatyku” uwagę zwraca obszerna (6 stron) informacja o tamtejszej rakii i innych mocnych alkoholach, życiu nocnym w Budvie, paragildingu, drogach widokowych i Aquaparku. Natomiast „W sercu kraju” o kawie, herbacie i piwie, kuchni pasterskiej, raftingu oraz zdobywaniu bałkańskich szczytów. W sumie przewodnik ten, wydany w ładnej szacie graficznej, zawiera sporo informacji na temat kraju, coraz popularniejszego wśród polskich turystów.

CZARNOGÓRA. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 253, cena 52,90 zł. ISBN 978-83-283-5588-0

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Bezdroża
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-283-5588-0
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 10.04.2020
  • Ocena recenzji: 4

a