wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
piątek, 24 kwiecień 2020 10:38

Bezdroża: Ateny i wyspy greckie – #travel&style Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Atenom i wyspom greckim poświęcony jest nowy przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Na otwierającej go, trzyczęściowej rozkładówce, tak prezentuje ten kierunek wyjazdów turystycznych: „Bielone domy w wąskich uliczkach, zachód słońca nad morzem, gaje oliwne.

Pomiędzy tym wszystkim znajdują się antyczne ruiny, zapomniane fortyfikacje i starożytne budowle poświadczające niezwykłą historię Grecji. To kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii – fascynujące baśnie i legendy, amatorzy kulinariów – zapach świeżych ziół dochodzący z lokalnych tawern, a pasjonaci aktywnego trybu życia i przyrody – klify i bezmiar wody. Szukając różnorodności i nowoczesności warto wybrać się do Aten, a w poszukiwaniu spokoju na jedną z rozsianych na morzu wysp…”

Podobnie jak inne tomy tej serii wydawniczej zawiera on dużo – doliczyłem się 190 – kolorowych zdjęć, 11 planów i mapek bez, niestety, ich spisu oraz, dodatkowo, osobno plan Aten. Ponadto mnóstwo, również nie uwzględnionych w indeksie, ciekawostek w ramkach włamanych w tekst i króciutkich informacji na pomarańczowym tle. Informacje tekstowe są natomiast bardzo, niekiedy aż do przesady, krótkie. We wstępnej prezentacji głównych atrakcji tych regionów Grecji mającej zachęcić do jej odwiedzania, zaskakuje brak tego, co stanowi główny tamtejszy magnes dla zagranicznych turystów: wspaniałych plaż, ciepłych mórz oraz światowej sławy zabytków antycznych i bizantyjskich.

Informacje praktyczne z A-Z znajdują się na końcu przewodnika, tuż przed indeksem. Są również bardzo krótkie i ogólnikowe, bez szczegółów czy sugestii dotyczących noclegów i wyżywienia. Poszczególne rozdziały poświęcone są prezentacji greckich atrakcji („Oto Grecja”). Tamtejszej przyrodzie, historii, ludziom, architekturze. Z informacjami w przysłowiowej objętości telegraficznej, czy współcześnie sms-owej. Na prezentację liczącej tysiące lat historii tego kraju historię przeznaczono np. 6 stron, z czego ponad połowę zajmują zdjęcia i ciekawostki w ramkach. Jeszcze mniej ludziom – z polityką, gospodarką, religią i językiem oraz architekturze.

Część ściślej przewodnikową podzielono na Ateny oraz wybrane wyspy i ich archipelagi. Przy czym całkowicie pominięto przybrzeżne wyspy Morza Egejskiego: Thasos, Samotraka, Sporady, a w pobliżu wybrzeża Turcji: Lesbos, Chios, Samos, Patmos i wiele innych. Również w nich informacje są niezwykle skrótowe, z pominięciami wielu ciekawych miejsc i obiektów. Wśród sugerowanych jako szczególnie ważne („Nie pomiń !”) jest, oczywiście, Akropol, Wzgórze Likawitos i plac Syntagma. Ale zamiast, czego można było oczekiwać, pod-akropolskiej dzielnicy Plaka, autorzy proponują dawną robotniczą Gazi.

Wielowiekowe dzieje miasta udało (?) im się zmieścić na 4 stronach, które zajmują głównie plan miasta i duże zdjęcie na rozkładówce, a tekst informacyjny tylko 86 wierszy wąskich szpalt. Na temat „Igrzyska w Atenach” poświecono 2 strony, które wypełnia jedno zdjęcie, a na nim jest 6 linijek informacji. O jednym z najsłynniejszych w świecie i najbogatszych w antyczne zabytki muzeum, można dowiedzieć się tylko: „Narodowe Muzeum Archeologiczne, którego zbiory przedstawiają grecką cywilizację od czasu prehistorycznego do późnego antyku”. W przewodniku po mieście i jego atrakcjach!

„Antyczne zabytki” zajmują 13 stron, ale są to również głównie zdjęcia, ciekawostki w ramkach, a w opisach, po kilkanaście – kilkadziesiąt słów o każdym, uwzględniono tylko 6 obiektów. Plusem są informacje o dniach i godzinach ich otwarcia oraz cenach biletów, lub wstępie wolnym. Dwustronicową rozkładówkę zajmuje jeden obrazek „sztuki ulicznej”, jak gdyby ona w tym mieście była najważniejsza. 4 strony ateńska kuchnia „Ugotuj i upiecz”, ze zdjęciami i dwoma szczegółowymi przepisami jak przygotować bałakławę oraz pastitsio. Po 2 strony natomiast „Ateny na rowerze” i „Z dziećmi w stolicy”, z 4 przykładami atrakcji dla nich.

Podobnie prezentowane są i omawiane Wyspy Jońskie. 5 głównych: Korfu, Lefkada, Kefalonia, Itaka, Zakhyntos) z wymienieniem 6 najważniejszych na nich, zdaniem autorów („Nie pomiń!”), miejsc i obiektów oraz ich opisami w kilku słowach. Na każdą z tych wysp oraz ich okolic przeznaczono po od 2 do kilku stron, również bogato ilustrowanych, ale z bardzo skąpymi informacjami. Na końcu zaś 2-6 stronicowe wkładki: „Kuchnia Wysp Jońskich” z przepisem na rivani, „Aktywnie na Wyspach Jońskich” – 4 propozycje oraz „Wyspy Jońskie dla dzieci”, również z 4 propozycjami: Aqualand, Akwarium i Schronisko dla osiołków na Korfu oraz Askas Stone Park na Zakynthos.

Analogicznie Cyklady. 7 wybranych wysp: Santorini, Ios, Milos, Paros, Naksos, Mykonos, Siros i 3 miejsca szczególnie polecane. Kreta: 3 „Nie pomiń!”. I Dodekanez: 3 wyspy – Rodos, Kos, Kalymnos, 5 miejsc uznanych przez autorów za „nie do pominięcia” oraz okolice. Na końcu każdej z tych części można dowiedzieć się też o przysmakach lokalnej kuchni oraz atrakcjach dla dorosłych i dzieci. I to już wszystko. Czy ten zasób informacji, bo, jak już wspomniałem, ilustracji jest mnóstwo, chociaż daleko nie wszystkie zostały opisane, wystarczy tym, którzy wybierają się do Grecji aby tam nie tylko poleniuchować na plażach i kąpać się w morzach, lecz także, a może przede wszystkim, coś zobaczyć oraz chociaż trochę więcej dowiedzieć się o tym, co zwiedzają, lub co warto odwiedzić, mam poważne wątpliwości.

ATENY I WYSPY GRECKIE. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Praca zbiorowa polskich autorów. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 281,cena 54,90 zł. ISBN 978-83-283-5589-7

a