piątek, kwiecień 10, 2020
Follow Us
środa, 25 marzec 2020 11:49

Zwiedź Czechy w wirtualu, propozycja dla ciekawych świata Wyróżniony

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Narodowe w Pradze, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku Muzeum Narodowe w Pradze, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku Cezary Rudziński

Nudzisz się w domu? Możesz zwiedzać czeskie muzea i galerie nie wstając z fotela. Wiele instytucji kulturalnych w Czechach, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa, uruchomiło możliwość wirtualnych spacerów. M.in. Muzeum Narodowe w Pradze, Muzeum Techniki w Brnie czy Muzeum Krajoznawcze w Ołomuńcu. Poniżej przedstawiamy dziesięć propozycji. 

Muzeum Narodowe w Pradze

Muzeum Narodowe w Pradze, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku. Z jego założeniem związane są takie osobistości, jak hrabia Kašpar Maria Šternberg, František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, czy francuski badacz Joachim Barrande. Pomieszczenia neorenesansowego budynku muzealnego na Placu Wacława zostały udostępnione w 1891 roku. 

Ekspozycja Galerii Narodowej w Pradze 

Galeria Narodowa sprawuje pieczę nad największą kolekcją dzieł sztuki w Czechach. Głównym celem tej instytucji jest gromadzenie, ewidencja, prowadzenie badań naukowych oraz eksponowanie krajowych i zagranicznych dzieł malarskich, rzeźbiarskich i graficznych. 

Narodowe Muzeum Rolnictwa

Oferuje, oprócz stałych ekspozycji w Pradze, także wystawy czasowe, wykłady, archiwum fotograficzne i bibliotekę. W 2017 roku na dachu budynku otwarto taras widokowy z zielonym ogrodem.

Ekspozycja biżuterii Ulriki von Levetzow w mieście Most

Ostatnią miłością i muzą Johanna Wolfganga Goethego oraz właścicielką wyjątkowej kolekcji biżuterii z czeskich granatów była baronowa Ulrika Sophie von Levetzow. Prezentowana w muzeum w Moście biżuteria baronowej należy do najcenniejszych dzieł sztuki jubilerskiej w Czechach. 

Muzeum Regionalne w Nowym Jiczynie

Muzeum Regionalne w pałacu Żerotinów w Nowym Jiczynie prezentuje stałą ekspozycję dotyczącą historii miasta i produkcji kapeluszy.  

 

Muzeum Krajoznawcze w Ołomuńcu

Ekspozycja historyczna oraz przyrodoznawcza liczy ponad dwa i pół tysiąca eksponatów. Przed kilkoma laty otwarte zostały dwie nowe, stałe ekspozycje: przyroda Kraju Ołomunieckiego  i Ołomuniec – piętnaście wieków miasta. Ciekawe są również ekspozycje Historia kamienia, Herbarium oraz wystawa etnograficzna Od kolebki po grób. Na korytarzach muzeum możemy spotkać także hanackiego olbrzyma Drásala... 

Muzeum Techniki w Brnie

Instytucja dokumentuje rozwój nauki i techniki oraz produkcji przemysłowej z niemal trzydziestu dziedzin – od rzemiosła po nowoczesną komputerologię. 

Muzeum Miasta Pragi

W archiwach muzealnych przechowywane są obszerne zbiory dokumentujące dzieje czeskiej stolicy. Liczba eksponatów z dziedziny historii, historii sztuki i archeologii przekracza milion.

Muzeum Masaryka w Hodonínie

W barokowym pałacyku w Hodonínie, w mieście rodzinnym pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomáša Garrigue Masaryka, prezentowana jest  wystawa poświęcona prezydentowi oraz jego rodzinie. 

Muzeum lalek i misiów w Troskovicach

Muzeum znajduje się w pobliżu ruin zamku Trosky, w miejscowości Troskovice. Rozległa ekspozycja liczy ponad 1000 eksponatów pochodzących od roku 1840 aż po współczesność. 

Zdjęcia: Cezary Rudziński. Kolejno: Muzeum Narodowe w Pradze, Pałac Żerotinów, wystawa kapeluszy w muzeum i rynek w Nowym Jiczynie, Ratusz w Ołomuńcu.

a