piątek, październik 11, 2024
Follow Us
wtorek, 24 marzec 2020 10:03

Pascal: Malezja i Singapur - przewodnik Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Podobnie jak inne z tej serii, przewodnik Pascala Singapur i Malezja, jest bogato ilustrowany ponad 200 kolorowymi zdjęciami różnych formatów Podobnie jak inne z tej serii, przewodnik Pascala Singapur i Malezja, jest bogato ilustrowany ponad 200 kolorowymi zdjęciami różnych formatów mat.pras

To kolejne dwa przewodniki po sąsiadujących ze sobą krajach południowo – wschodniej Azji w jednym tomie, wydanym w „Złotej serii” Pascala. Łączy je w nim tylko okładka i ruchoma, kieszonkowa mapka.

Podobnie jak inne z tej serii, jest bogato ilustrowany ponad 200 kolorowymi zdjęciami różnych formatów, mapkami i planami miasta na wewnętrznych tylnich stronach okładki także planem singapurskiego metra. Zawiera również wiele krótkich informacji „Czy wiecie, że..” i ciekawostek w ramkach włamanych tekst, niestety bez ich spisu. Całkowicie pominięto jakiekolwiek informacje o noclegach na miejscu. Ale uwzględniono wypożyczalnie samochodów, co wskazuje, że także ten przewodnik przeznaczony jest nie tylko dla uczestników wycieczek zorganizowanych przez biura podróży.

Oba tytułowe państwa i ich atrakcje turystyczne przedstawione są według jednolitego schematu. Najpierw „Kalejdoskop” z króciutką prezentacją kraju, jego klimatu, przyrody, historii, kuchni – te dwa ostatnie tematy nieco obszerniej, a w przypadku tamtejszych smakołyków również osobno o słodyczach. Ponadto uwagi na temat odpowiedzialnej turystyki, lokalnej kultury, pamiątek, ciekawostek i języka lub języków. Następnie najobszerniejsze części: „Zwiedzanie”. W Malezji w jej podziale na dwie części: zachodnią i wschodnią.

Są też propozycje wycieczek po każdym z tych krajów, a na końcu informacje „Przydatne”. W większości niezbędne lub bardzo potrzebne. M.in. na temat, relatywnie dużego bezpieczeństwa, ale i ostrzeżeniem przed kieszonkowcami oraz rabusiami na motocyklach, kopiowaniem kart kredytowych. A także – dotyczy to praktycznie dżungli i ew. parków narodowych oraz innych terenów zielonych– przed wężami, krokodylami, orangutanami i i pijawkami. Podobnie o zdrowiu, z radą, aby przed wyjazdem ubezpieczyć się. Formalnie wymagane jest to tylko w przypadku wypraw na najwyższy szczyt kraju, Kinabalu (4.095 m n.p.m.).

„Odpowiedzialna turystyka” w pierwszym z tych państw, to zdaniem autorów, przede wszystkim nie dotykanie i nie łamanie oraz uszkadzanie rafy koralowej, nie jedzenie – dotyczy to głównie kuchni chińskiej – dań z zagrożonych gatunków zwierząt (jaja żółwi, zupa z płetw rekina) i wspieranie gospodarki lokalnej. A więc kupowanie, zwłaszcza pamiątek, na targach, a nie w centrach handlowych. W Singapurze ten temat pominięto. Warte uwagi turystów są też sugestie nie tylko, jakie pamiątki stamtąd przywozić, ale również, czego nie przywozić.

Znowu przykłady z Malezji: chińskich podróbek (markowych) torebek, elektroniki, wyrobów ze skorup żółwi, skór aligatorów i tygrysów. Nie kupować zaś w fabrykach i sklepach, do których taksówkarze proponują „darmowe dowiezienie”. Każda z części przewodnika poświecona zwiedzaniu zawiera na początku wykaz uwzględnionych w niej miast, miejscowości i miejsc. Następnie są sugestie „Pascal poleca”, ze zdjęciami, co warto zobaczyć przede wszystkim. Mapka i prezentacja zapowiedzianych miejsc, z ich krótką charakterystyką, planem miasta (Kuala Lumpur) oraz krótkimi opisami dzielnic lub obiektów, muzeów, parków narodowych itp.

Z informacjami o dniach i godzinach ich otwarcia oraz cenach biletów. Bardzo dobrym pomysłem, szkoda, że nie we wszystkich przewodnikach tej serii, są informacje: „Bezpłatnie w Kuala Lumpur” i „Bezpłatnie” (w Singapurze). Okazuje się, że takich możliwości, pozwalających zaoszczędzić sporo pieniędzy, jest wiele. W pierwszym z tych miast m.in. na wstępach do świątyń, ogrodu botanicznego, ogrodów hibiskusa i orchidei, wybranych muzeów i galerii. A także gdy korzysta się z turystycznych bezpłatnych autobusów miejskich GoKL kurujących najciekawszymi trasami.

Natomiast w bardzo drogim Singapurze m.in. na wstępach na plaże, do niektórych ogrodów, w niedziele na wyspę Sentosa, a także na pokazy, przedstawienia, koncerty itp. Prezentacja miejsc i obiektów wartych zobaczenia i poznania w obu tych krajach, jest, jak już wspomniałem, zwięzła, niekiedy aż do przesady, chociaż uwzględniono ich wiele. Niestety, są i rażące mnie pominięcia miejsc wartych uwagi, o czym miałem okazje przekonać się osobiście w trakcie kilku pobytów w tamtym regionie świata. Przykładowo: na największej malezyjskiej wyspie Langkawi uwzględniono, co prawda, słynny most widokowy Sky Bridge i orientalną wioskę.

Wspomniano też o tamtejszym niewielkim, ale bardzo ciekawym oceanarium Langkawi Underwater Word oraz możliwościach odbycia wycieczki na wysepki archipelagu. Ale zapomniano o głównym mieście wyspy Kuah Town, a i tam warto zobaczyć nie tylko ogromy pomnik orła. Z mieszanymi uczuciami czytałem również o stanach Sabah i Sarawak leżących na Borneo. Najważniejsze i podstawowe tam miejsca zostało prawda uwzględnione. Ale już bez słowa informacji, że np. w drugim z nich atrakcjami są wycieczki łodziami do wiosek potomków łowców głów nie tylko rzeką Batang Rejang, ale również Lemanak River do „długich domów” Ibanów.

Mile wspominam spędzoną u nich noc, prezentację ich prymitywnych rzeźb i rękodzieła artystycznego oraz poranny pokaz walk kogutów. Nie znalazłem również informacji o działającym w tym stanie na obrzeżu dżungli ośrodku opieki i rehabilitacji porzuconych młodych orangutanów. Przyzwyczajanych tam do samodzielnego życia w dżungli, ale dopóki się tego nie nauczą, dokarmianych raz na dobę. A to można obserwować. W Sarawaku pominięto też m.in. bardzo ciekawy skansen, Muzeum Village Sarawak. Natomiast w Singapurze jedną z tamtejszych największych atrakcji, wyspę Sentosę, „ukryto” w rozdzialiku „Południe Singapuru”.

Pomijając „przy okazji” fakt, z którego Singapurczycy są bardzo dumni, że wspomniana co prawda, połączona z Sentosą mostkiem sztuczna wysepka Palawan, jest najbardziej na południe wysuniętym punktem kontynentu azjatyckiego. Poświecono mu nawet specjalny kamienny kopczyk z tablicą informacyjną, będący popularnym miejscem fotografowania się przy nim turystów. Warto chyba uzupełnić o te pominięcia, i zapewne jeszcze trochę innych, następne wydanie tego przewodnika. Bo pomimo jego skrótowości wart jest lektury i korzystania z niego w trakcie, jak również przed podróżą w tamte strony.

MALEZJA I SINGAPUR. Przewodnik turystyczny Pascala ze „Złotej serii”. Praca zbiorowa 6 autorek i autorów, na okładce wymieniona jest tylko blogerka Zuzanna Chmielewska, pozostali obok niej na pierwszej stronie. Wyd. I, Bielsko-Biała 2019, str.287, cena 59,90 zł. ISBN 978-83-8103-432-6

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Pascal
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-8103-432-6
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 24.03.2020
  • Ocena recenzji: 4

a