sobota, październik 01, 2022
Follow Us
czwartek, 23 styczeń 2020 16:26

Szwajcaria: Festiwal Balonów W Chateau-D’Oex Wyróżniony

Napisane przez Switzerland Tourism
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Château-d’Oex to wyjątkowa wioska w pobliżu Jeziora Genewskiego, związana od lat z baloniarstwem. Te kolorowe giganty na gorące powietrze robią niesamowite wrażenie, szczególnie, gdy prawie 80 z nich zobaczyć można w jednym miejscu. To tutaj rozpoczął się pierwszy na świecie lot balonem dookoła świata!

Bez przystanku dookoła świata balonem

Kiedy 80 balonów sunie ponad uskokami przykrytych śniegiem alpejskich szczytów to musi być Festiwal Balonów w małej wiosce Château-d’Oex. Tam spełniają się marzenia. Pierwszy lot balonem dookoła świata - tego dokonał Szwajcar, pionier lotnictwa, Bertrand Piccard. Był on pierwszym człowiekiem, który okrążył kulę ziemską balonem w 1999 r. bez żadnego przystanku. To wydarzenie uznano za ostatnie wielkie w historii lotnictwa. Po raz kolejny tryumfował, kiedy okrążył ziemię samolotem napędzanym energią słoneczną. Szwajcarska stolica baloniarstwa, Château-d’Oex miała swój duży udział w tym sukcesie.

Idealne miejsce startu Château-d’Oex

Château-d’Oex to nie tylko źródło entuzjazmu Piccarda do lotnictwa, ale też idealne miejsce, w którym mogą startować balony. To jeden z powodów, dlaczego ten mieszkaniec kantonu Vaud rozpoczął swój lot dookoła globu właśnie tam. Stałe wiatry odegrały ważną rolę w nadmuchaniu 55-metrowego balonu. Aby osiągnąć niską wagę, użyta została powłoka o grubości wafelka, która sama w sobie jest bardzo delikatna.

Château-d’Oex

Wtulona w dolinę Pays-d’Enhaut wioska Château-d’Oex leży pomiędzy Berneńskim Oberlandem i regionem Jeziora Genewskiego.

Zarówno latem jak i jesienią Château-d'Oex i Rougemont oferują duży wybór wakacyjnych atrakcji i aktywności sportowych. Wspaniałe górskie krajobrazy oraz stare, zdobione chaty są charakterystycznymi widokami w wioskach regionu Pays-d'Enhaut.
Château-d'Oex i Rougemont, położone są na wysokości około 1000 m n.p.m., w połowie drogi pomiędzy eleganckim ośrodkiem Gstaad w Berneńskim Oberlandzie i małym miasteczkiem Gruyères w kantonie Fryburg. Region wypoczynkowy Pays-d'Enhaut w kantonie Vaud jest połączony z Regionem Jeziora Genewskiego przez przełęcz Col des Mosses oraz kolejami Montreux – Berneński Oberland. Dzięki korzystnemu mikroklimatowi, Château-d'Oex rozwinęło się jako metropolia baloniarstwa na ogrzane powietrze. Loty pasażerskie oferowane są przez cały rok, a międzynarodowe zawody baloniarskie na ogrzane powietrze organizowane są każdego roku w styczniu.

Stare tradycje zostały jednak zachowane: popularny alpejski ser Etivaz jest nadal produkowany nad otwartym ogniem. W Rougemont wiele chat liczy ponad sto lat i są świadkami architektury ludowej w tym regonie.

Bardzo dobrze w regionie Pays-d'Enhaut czują się dzieci. Cala rodzina może wybrać się tam na poszukiwanie ukrytych atrakcji. Wiele radości z pewnością dostarczy im szlak tematyczny o życiu mrówek na La Braye oraz poznanie zbiorów minerałów i skamienielin w Rougemont.

Zimą La Braye

Teren narciarski La Braye w okolicach Château d'Oex ma cztery wyciągi narciarskie i 20 km tras. Dzięki kolejce linowej Videmanette, Rougemont ma bezpośrednie połączenie z terenem narciarskim Gstaad. Zimą pociągi zabierają entuzjastów sportu do sąsiednich terenów narciarskich Schönried i Saanenmöser.

Wysokogórski płaskowyż Les Mosses – La Lécherette jest popularnym miejscem dla miłośników jazdy na biegówkach. Przez pokryte śniegiem pola i lasy poprowadzono 35 km tras. Dodatkowymi atrakcjami są trasy do wędrówek na rakietach śnieżnych, trasy saneczkowe oraz zimowe szlaki wędrowne.

W lecie La Pierreuse

Malowniczy teren na wędrówki u stóp Alp rozciąga się na południe od Château-d'Oex: La Pierreuse, największy chroniony teren w zachodniej Szwajcarii, obejmuje formacje skalne, lasy, roślinność i torfowiska. Zarówno rowerzyści amatorzy, jak i profesjonalni znajdą tam coś dla siebie: Pays-d'Enhaut oferuje rozległą sieć oznakowanych tras poprowadzonych szlakiem mistrzostw świata z 1997 roku. Sportów wodnych z adrenaliną możena posmakować na bystro płynącej rzece Saane: canyoning, hydrospeed, kanu/kajak i riverrafting. Jedna z najpiękniejszych w Szwajcarii tras dla riverraftingu znajduje się pomiędzy dzikimi wąwozami Vanel i Gérignoz.

a