środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 21 styczeń 2020 06:24

Chorwacja: Rijeka Europejską Stolicą Kultury 2020 Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Rijeka jako miasto portowe pełne różnorodności kulturowej i historycznej jest symbolem symbiozy Rijeka jako miasto portowe pełne różnorodności kulturowej i historycznej jest symbolem symbiozy mat.pras

Przypłyń, przyleć lub przyjedź do Portu Różnorodności i poznaj Rijekę - Europejską Stolicę Kultury 2020 w roku Prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej.

W roku 2020, podczas chorwackiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, największy port w Chorwacji, Rijeka stanie się Europejską Stolicą Kultury.

Mieszkańcy przez wieki pielęgnują w niej ducha tolerancji, akceptacji i współ egzystencji. Rijeka jako miasto portowe pełne różnorodności kulturowej i historycznej jest symbolem symbiozy oraz otwartości i w ten sposób idealnie wpisuje się w koncepcję Unii Europejskiej. To pierwsze chorwackie miasto, które dołączy do rodziny ponad 60 europejskich miast posiadających prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Główne trzy tematy programowe Rijeka 2020 to: woda, praca i migracja. Idealnie oddają one portową tożsamość miasta, ale są również aktualne w szerszym europejskim kontekście i ścisłe łączą się ze sobą tworząc „Port Różnorodności”. Wartości, które w sposób szczególny wplatają się w koncepcję programową to odwaga, indywidualizm, rozwój i ambicja.

Oficjalny program rozpoczyna się 1 lutego 2020 i trwać będzie do końca stycznia 2021, oferując wartościowe oraz interesujące wydarzenia skierowanie do wszystkich pokoleń. Obejmować będzie ponad 600 wydarzeń na terenie miasta i najbliższej okolicy. Zostaną one podzielone na siedem tematycznych bloków, a każdy z nich zawierać będzie inne przesłanie. Od Kuchni Różnorodności poprzez Dom Dzieci i Sztukę na Lungomare, aż po odkrywanie 27 lokalnych i europejskich sąsiadów.

Partnerami strategicznymi miasta Rijeka w implementacji projektu Europejskiej Stolicy Kultury są Rząd Republiki Chorwacji, Województwo Primorsko-Gorańske, Uniwersytet w Rijece i Wspólnota Turystyczna Miasta Rijeki oraz inne liczne organizacje i instytucje. Mieszkańcy miasta także będą brali czynny udział w tworzeniu wspomnianych wydarzeń.

Szczegółowy program imprez ESK 2020 to dokument o objętości 137 stron w języku angielskim. Oto link do niego...

Od czerwca 2020 Warszawę połączy z Rijeką bezpośrednie połączenie lotnicze obsługiwane przez PLL LOT.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna, zdjęcie: Ivo Biočina

 

a