piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
piątek, 17 styczeń 2020 13:05

TATRY ICE MASTER - rzeźba w lodzie w Hrebienku Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(1 głos)

18-19 stycznia na Hrebienku koło Starego Smokowca odbędzie się VIII edycja Międzynarodowych Mistrzostw w Rzeźbieniu w Lodzie - TATRY ICE MASTER.

W najbliższy weekend na Hrebienku będzie można usłyszeć warkot pił motorowych. Artyści tworzący lodowe rzeźby dadzą upust swojej fantazji, przemieniając bryły lodu w prawdziwe arcydzieła. Odbędzie się ósma edycja tradycyjnego wydarzenia TATRY ICE MASTER.  W głosowaniu na najlepszy zespół rzeźbiarzy mogą w tym roku wziąć udział wszyscy odwiedzający. Wydarzeniu będzie towarzyszył ciekawy program kulturalny.

Ponad trzydzieści unikalnych lodowych rzeźb po raz kolejny przemieni oblicze Hrebienka w krainę lodu. A to wszystko za sprawą artystów z dziesięciu krajów świata.

- Z 50 ton lodu wyczarują różnorodne motywy, które przybiorą kształt imponujących rzeźb - zapowiada Lucia Blašková, dyrektor wykonawcza Okręgowej Organizacji Turystycznej (OOCR) Region Tatry Wysokie.

W pierwszym dniu imprezy artyści będą mieli za zadanie przygotowanie lodowych rzeźb inspirowanych tematem „Uratujmy naszą planetę”. Następnego dnia wrócą do krainy dzieciństwa i pokażą jak widzą „Bajkowy świat swoimi oczami”. Część prac powstanie obok budynku stacji kolejki, a pozostałe będą prezentowane w Galerii Lodowych Artystów, pod kopułą obok Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Po zmroku prace będą eksponowane z odpowiednim oświetleniem.

- W tym roku artyści zaproponowali niesłychane rzeczy, które doskonale wpisują się w oba zadane tematy. Naprawdę będzie się z czego cieszyć - zapewnia Blašková. 

Międzynarodowe mistrzostwa w rzeźbieniu w lodzie TATRY ICE MASTER stały się już tradycją Hrebienka. Odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej. Jury nierzadko łamie sobie głowę wyłaniając najpiękniejszą pracę i najlepszy zespół. W tym roku dostanie wsparcie. W głosowaniu na najlepszy zespół z dziesięciu krajów świata może wziąć udział również publiczność.

- W każdym naszym punkcie obsługi oraz we wszystkich kasach odwiedzający otrzymają przy zakupach kupon, który należy wypełnić i wrzucić do urny umieszczonej na podium na Hrebienku. Oprócz tego, że pomogą swojemu faworytowi, mają szansę wygrać wspaniałe nagrody” - zachęca Lukáš Brodanský, manager ds. handlu i marketingu na Tatry Wysokie.  

Imprezie będzie towarzyszył ciekawy program kulturalny. W sobotę, gdy ucichnie dźwięk pił motorowych, wśród wspaniale oświetlonych rzeźb wystąpi wokalistka i zwyciężczyni programu „Superstar” (odpowiednik „Idola”) Emma Drobná. Wcześniej będzie można usłyszeć zwycięzcę Koszyckiego Złotego Skarbu - zespół 2 VOISIS. W niedzielę wieczorem swoim zniewalającym głosem zaśpiewa Adam Ďurica. 

- W ciągu dnia odwiedzający mogą liczyć na gry i konkursy z ciekawymi nagrodami. Po występach muzycznych podczas obu wieczorów będzie można podziwiać lodowo-ogniowy pokaz w wykonaniu dwóch zespołów rzeźbiarskich” - podsumowuje Brodanský.   

Lodowe rzeźby, które znajdą się pod kopułą, będzie można oglądać aż do zakończenia sezonu zimowego. O trwałości rzeź powstałych obok stacji kolejki na otwartej przestrzeni zadecyduje pogoda. 

                                                                                                                          JEN

a