środa, czerwiec 12, 2024
Follow Us
wtorek, 07 styczeń 2020 13:46

Austria: Linz – wycieczka w przyszłość Wyróżniony

Napisane przez Urszula Kalinowska
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Życie w Linz jest kształtowane przez rzekę. Dunaj przepływa przez samo centrum jak życiodajna arteria, przynosząca mieszkańcom zmiany Życie w Linz jest kształtowane przez rzekę. Dunaj przepływa przez samo centrum jak życiodajna arteria, przynosząca mieszkańcom zmiany mat.pras

Linz zaskakuje, zachwyca i zmienia. Można tego doświadczyć, płynąc statkiem po Dunaju, słuchając przepięknego koncertu, podziwiając panoramę miasta z wysoka, malując graffiti w niecodziennej galerii lub eksperymentując w jednym z muzeów.

Zwiedzający miasto są pod wrażeniem otwartej atmosfery panującej w centrum, budowli z różnych epok, szerokiej oferty kulturalnej oraz Dunaju, który nigdy dotąd nie był tak ważną częścią Linzu jak obecnie. Brzegi rzeki sprzyjają w równej mierze wypoczynkowi, co życiu kulturalnemu – za dnia można tu spędzić przyjemne chwile na trawie lub w jednym z licznych lokali, natomiast w nocy ogromne wrażenie robią imponująco oświetlone, futurystyczne fasady muzeów. W Muzeum Sztuki Lentos znajdziemy dzieła sztuki współczesnej, a w Ars Electronica Center – nowoczesne, innowacyjne projekty i instalacje. W tym „muzeum przyszłości” pionierska myśl technologiczna spotyka się z wizjonerską sztuką medialną.

Kawałek dalej w dół rzeki znajduje się jedyny w swoim rodzaju projekt artystyczny – Mural Harbor, czyli największa w Europie galeria graffiti i murali, licząca ponad 100 dzieł, zdobiących ściany budowli wzdłuż basenów portowych. W pobliskim parku przemysłowym można zwiedzić muzeum stali Voestalpine Stahlwelt, zaglądając przy tym za kulisy znanego na całym świecie koncernu technologicznego Voestalpine.

Centrum kreatywności: City of Smart Tourism 

Życie w tym górnoaustriackim mieście jest kształtowane przez rzekę. Dunaj przepływa przez samo centrum jak życiodajna arteria, przynosząca mieszkańcom zmiany. Linz jest synonimem rozwoju i nowoczesności, ceni jednak także historię i własne korzenie. Bogate dzieje miasta uczyniły je jednym z najciekawszych ośrodków miejskich w Austrii, w którym toczy się aktywne życie kulturalne.

Linz wyróżnia się spośród innych miast swą autentycznością i nieustanną chęcią rozwoju. Momentem przełomowym w najnowszej historii miasta był 2009 rok, gdy Linz został wybrany Europejską Stolicą Kultury. Na imponującej liście obiektów, które właśnie wtedy zostały oddane do użytku, znajduje się Muzeum Zamkowe, Voestalpine Stahlwelt, Ars Electronica Center oraz rozbudowana kolej linowa na górę Pöstlingberg.

Spuścizną akcji Linz09 jest także Teatr Muzyczny, otwarty w 2013 roku i zaliczany do najnowocześniejszych gmachów operowych w Europie. Wiele pomysłów, projektów i inspiracji, które miały swój początek w roku Europejskiej Stolicy Kultury, do dziś silnie oddziałuje zarówno na przyjezdnych, jak i na mieszkańców miasta. Obecnie, dokładnie dziesięć lat później, Linz nosi tytuł „City of Smart Tourism”, przyznany za dziedzictwo kulturalne i kreatywność. Podstawą przyznania tego wyróżnienia była niepowtarzalna tożsamość miasta, nacechowana ciągłymi zmianami i skierowana ku przyszłości. Jednocześnie Linz jest także miastem sztuk wizualnych UNESCO, w którym na pierwszym miejscu znajdują się ludzie. Każdy, kto jest ciekawy świata, spędzi w tym naddunajskim ośrodku niezapomniane chwile i doświadczy uroku zmiany.

Temat 2019 roku: przyszłość w Linzu 

Przyznany dokładnie dziesięć lat temu tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dostarczył miastu silnych impulsów, które oddziałują do dzisiaj. Zacieśniła się współpraca między kulturą a turystyką, co miało decydujące znaczenie dla wizerunku Linzu jako wyjątkowego w Austrii, innowacyjnego zagłębia kultury, sztuki i kreatywności. Jednak w okrągłą, dziesiątą rocznicę miasto nad Dunajem nie spogląda wstecz, lecz do przodu. Stąd tematem roku jest „przyszłość”, co jest widoczne i odczuwalne w wielu miejscach w mieście.

Ars Electronica Center – muzeum przyszłości 

Ars Electronica Center oferuje m.in. drukarki 3D będące do dyspozycji zwiedzających, inteligentne materiały, rzeczywistość wirtualną oraz fascynującą instalację wizualizacyjną Deep Space 8K. Obiekt ten, w pełni zasługujący na miano muzeum przyszłości, jest wizytówką Linzu – miasta sztuk wizualnych UNESCO. W tym roku na ekspozycjach w Ars Electronica Center pojawiają się zupełnie nowe treści, związane ze zjawiskiem sztucznej inteligencji. Wyjątkowe w skali całej Austrii są nie tylko same ekspozycje, lecz także sposób zwiedzania. Zamiast przewodników muzeum oferuje tzw. infotrenerów, którzy dostosowują się do indywidualnych doświadczeń każdego uczestnika w zakresie mediów, technik cyfrowych i nauk przyrodniczych.

Muzeum przyszłości, organizujące także coroczny festiwal oraz przyznające nagrodę Prix Ars Electronica, jest jednym z kluczowych miejsc w Linzu, dzięki którym miasto kojarzy się z przyszłością oraz wieloaspektowym podejściem do tematu cyfryzacji.

Szał zmysłów – sztuka w ruchu 

Jednym z najbardziej udanych formatów kulturalnych, powstałych w 2009, gdy Linz był Europejską Stolicą Kultury, jest projekt „Höhenrausch”, który w międzyczasie kilkakrotnie zyskał nową formułę i ma na koncie ponad milion płatnych wizyt. Również w 2019 roku jego twórcy proponują coś nowego: tym razem projekt pod nazwą „Sinnesrausch” [szał zmysłów] prowadzi wzdłuż instalacji w Otwartym Domu Kultury, następnie na dach budynku i na wieżę, z której rozciąga się panorama na miasto. Wystawa jest otwarta od 24 maja do 14 października.

Fabryka tytoniu – kreatywność w zabytkowej architekturze 

Industrialny klejnot, centrum gospodarki kreatywnej, nowy modny rewir – tak mówi się o fabryce tytoniu w Linzu, która urasta do rangi kolejnego interesującego centrum kulturalnego miasta. Gdy w 1929 roku rozpoczęto jej budowę według projektu słynnych architektów Petera Behrensa i Alexandera Poppa, przedsięwzięcie było symbolem ekspansji i zmiany. W ostatnich latach areał o powierzchni 80 000 metrów kwadratowych stał się fabryką pomysłów, miejscem przyciągającym przedstawicieli branż kreatywnych, agencje i start-upy. Swoje miejsce znalazły tu także inicjatywy kulturalne, takie jak Valie Export Center, Praska Szkoła Fotografii czy „Szkoła Nieposłuszeństwa”, założona przez karykaturzystę Gerharda Haderera.

Muzeum Sztuki Lentos 

Muzeum Sztuki Lentos, położone nad samym brzegiem Dunaju, prezentuje dzieła sztuki współczesnej. Jego imponująca architektura z efektownie oświetloną fasadą jest jednym z najbardziej charakterystycznych widoków miasta. W wyjątkowych wnętrzach nowoczesnego budynku prezentowane są dzieła sztuki współczesnej: od 19-wiecznych mistrzów, przez klasyczny modernizm (Klimt, Schiele, Kokoschka) i ekspresjonizm, po dzieła najnowsze (Valie Export). Jesienią planowana jest wystawa znanej kolekcji marszanda Wolfganga Gurlitta. Ekspozycja ta będzie kontynuacją programu z 2009 roku w tym sensie, iż wówczas szczególnie istotnym tematem było dziedzictwo historyczne oraz historia współczesna miasta. Ten wątek jest konsekwentnie kontynuowany do dziś.

Przyszłość w salach koncertowych 

Teatr Muzyczny w Linzu jest zaliczany do najnowocześniejszych gmachów operowych w Europie. Od swego otwarcia w 2013 roku budynek został wyróżniony wieloma nagrodami. Na urozmaicony program obiektu składają się teatr tańca, musical i opera, a wielu przedstawieniom towarzyszy renomowana orkiestra Brucknera.

Nad samym brzegiem Dunaju znajduje się Brucknerhaus – sala koncertowa, urzekająca swą doskonałą akustyką i wyjątkowym położeniem. W ramach Festiwalu Brucknerowskiego, który odbędzie się od 4 września do 11 października, wystąpią znakomici muzycy z kraju i zagranicy, w tym Filharmonicy Monachijscy i Cameron Carpenter.

Galeria graffiti Mural Harbor 

Chcesz zostać artystą graffiti pośrodku strefy przemysłowej? W galerii graffiti Mural Harbor w Linzu nic nie stoi temu na przeszkodzie. Na ścianach budowli przemysłowych o wysokości do 40 metrów w ubiegłych latach powstało znacznie więcej niż 100 kolorowych murali. Na zakończenie rejsu po porcie uczestnicy mogą wziąć udział w błyskawicznym kursie malowania sprayem.

Urszula Kalinowska, Zdjęcia: NBPA

a