piątek, lipiec 19, 2024
Follow Us
sobota, 02 listopad 2019 18:39

Polacy chętnie wybierają Maltę Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Malta Malta mat.pras

Od kilku lat bardzo dynamicznie rośnie liczba turystów odwiedzających Maltę. Również Polscy turyści zaczynają tłumnie odwiedzają Archipelag Wysp Maltańskich. W tym roku Maltę odwiedzi ponad 100 tys. polskich turystów, trzy razy więcej niż w 2014 roku.

Ambasada Republiki Malty oraz Malta Tourism Authority zorganizowały w Warszawie wieczór „Meet the Trade”. W jego trakcie zaprezentowano dynamiczny rozwój turystyki oraz przedstawiono możliwości atrakcyjnego wypoczynku na Malcie.

Spotkanie otworzył John Paul Grech, Ambasador Republiki Malty, który zaprezentował walory turystyczne swojego kraju. - Malta to nie tylko tradycyjne trzy s czyli sea, sun and sand ale także cenne zabytki architektury, ślady bogatej historii, miejsca kultury i kuchnia - mówił ambasador.

Następnie głos zabrał dr Gavin Gulia, Dyrektor Malta Tourisa Authority, który krótko powiedział o najciekawszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Malty oraz omówił działalność kierowanej przez niego organizacji.

Od kilku lat bardzo dynamicznie rośnie liczba turystów odwiedzających Maltę. Również Polscy turyści zaczynają tłumnie odwiedzają Archipelag Wysp Maltańskich. Dużą zasługę w ożywieniu turystyki na Malcie mają niskokosztowe linie lotnicze, które otworzyły wiele nowych tanich połączeń komunikacyjnych. Wpłynęło to w znacznym stopniu na obniżenie kosztów wypoczynku w tym kraju, a co za tym idzie spowodowało większą dostępność cenową oferty turystycznej. Do czasu gdy transport turystów oparty był głównie o przewozy regularnych linii lotniczych wypoczynek na wyspach maltańskich był stosunkowo drogi i elitarny. Obecnie ma on charakter masowy.

Turystyczne rekordy

Republikę Malty tworzą wyspy Archipelagu Wysp Maltańskich położone w środkowej części Morza Śródziemnego. Trzy największe wyspy tego archipelagu to Malta, Gozo i Comino.

Ten niewielki kraj zamieszkały przez zaledwie 475 tys. osób w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba 2,6 mln zagranicznych turystów. To znaczy, że liczba turystów prawie 5,5-krotnie przewyższyła liczbę jego mieszkańców. Fakt ten pokazuje, że zmienia się historyczny charakter wyspy. Malta która ze względu na swoje geograficzne położenie od wieków pełniła rolę strategicznej bazy militarnej, obecnie staje się strategiczną destynacją turystyczną.

- W ciągu ostatnich 8 lat liczba zagranicznych turystów odwiedzających Maltę uległa podwojeniu. W 2010 roku odnotowano ich 1,3 mln - informowała Emilia Kubik z firmy Travel Advance. Dynamiczny przyrost turystów odnotowywany jest każdego roku. W ubiegłym roku liczba turystów zwiększyła się o 14,3 procent. Skorzystali oni z 18,6 mln noclegów, co stanowiło wzrost o 12 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Najliczniej Maltę odwiedzają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Niemiec i Hiszpanii. Polacy są w tej statystyce na szóstym miejscu.

Polacy na Malcie

W 2018 roku Maltę odwiedziło 96 362 polskich turystów. - Mamy nadzieję, że w tym roku przekroczymy liczbę 100 tys. polskich turystów, którzy odwiedzą Maltę. Do lipca odnotowaliśmy już przyjazd 59 456 Polaków co daje wzrost o 9,2 procenta w stosunku do roku ubiegłego - mówiła Emilia Kubik z firmy Travel Advance.

Okazuje się, że Polacy nie tylko latem podróżują na Maltę, kiedy przybywa ich tu ok. 30,2 procent. Dość licznie przybywają tu także wiosną - 26,2 proc., a także jesienią - 22,6 proc. oraz zimą - 20,6 proc. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki całorocznym lotom tanich linii lotniczych na Maltę oraz ofercie krótkich pobytów weekendowych tzw. city break. Niewielka powierzchniowo Malta z dużą ilością zabytków, zlokalizowanych w większości w zaledwie kilku niezbyt odległych od siebie miastach, znakomicie nadaje się na tego typu weekendowe wycieczki. Sprzyja im również znakomity klimat i dobre warunki pogodowe. Od kwietnia do listopada temperatury na Malcie utrzymują się na poziomie powyżej 20 stopni, a w grudniu i styczniu nie spadają poniżej 16 stopni Celsjusza.

Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się szkoły językowe na Malcie. W ubr. z takiej oferty skorzystało 4501 naszych rodaków.

Połączenia lotnicze z Polski na Maltę utrzymują: Air Malta (połączenie sezonowe) i tanie linie lotnicze Wizz Air z Katowic i Warszawy oraz Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Wypoczynek na Malcie oferuje wiele polskich biur podróży. Premio Travel zachęca do poznania Malty w ramach 8-dniowej wycieczki „Śródziemnomorska Księżniczka”, podczas której uczestnicy mają okazję poznać największe atrakcje turystyczne wyspy. Top Touristic proponuje 7-dniowe pobyty w hotelach na Malcie wraz z przelotem w atrakcyjnych cenach już od 632 zł. Best Reisen oferuje tanie pobyty na Malcie także w oparciu o wyloty z berlińskich lotnisk. Ciekawe propozycje wypoczynku na Malcie z wylotem z polskich lotnisk regionalnych oraz z Warszawy przygotował Exim Tours.

a