niedziela, marzec 03, 2024
Follow Us
poniedziałek, 01 lipiec 2019 03:27

Pogoda dalej szaleje

Napisane przez uj/imgw
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – apeluje IMGW. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – apeluje IMGW. Fot. Pixels

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poszerzył ostrzeżenia drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami o kolejne dwa województwa. Alerty trzeciego stopnia obowiązują w dwóch województwach, a drugiego – w dziesięciu.

Alerty drugiego stopnia są już wydane w woj. śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim bez powiatu tatrzańskiego oraz południowej części woj. mazowieckiego, północno-centralnej części woj. dolnośląskiego i wschodnio-centralnej części woj. opolskiego. Prognozuje się tam temperaturę maksymalną w dzień 30-34 st., a minimalną w nocy – od 17 do 20 st. Mogą wystąpić w nich niebezpieczne zjawiska meteorologiczne co wiąże się ze stratami materialnymi, a nawet z zagrożeniem zdrowia i życia . Obowiązują też ciągle ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałem w woj. lubuskim i w zachodnio-centralnej części woj. wielkopolskiego, które ogłoszono w sobotę.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Alerty pierwszego stopnia przed upałem obowiązują na Pomorzu Zachodnim (oprócz powiatów gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, Koszalina i powiatu koszalińskiego oraz sławieńskiego). Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Również zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów IMGW.

 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

a