sobota, styczeń 16, 2021
Follow Us
piątek, 21 czerwiec 2019 12:11

Rozpoczyna się lato. Upały i burze Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wakacje czas start! Przywita nas zwariowana pogoda. Wakacje czas start! Przywita nas zwariowana pogoda. Fot. Kurier365pl

21 czerwca przypada pierwszy dzień astronomicznego lata, który jest najdłuższym dniem w roku.

Do Polski na kilka dni wracają upały i burze. Po dwóch przyjemnych i spokojnych dniach, do Polski wracają upały i burze. Ponownie z powodu odpowiedniego ułożenia się ośrodków barycznych nad Europą, z południa kontynentu nad nasz kraj napłynie gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, która odpowiada za tak wysoką temperaturę.

Już dziś na zachodzie kraju temperatura maksymalna może osiągnąć 30°C, na pozostałym obszarze również gorąco: od 26°C na wschodzie do 29°C w centrum i na południu. Razem z wysoką temperaturą pojawią się również lokalne burze z intensywnymi opadami deszczu a także gradem. W  piątek niemal w całym kraju temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 27°C do 30°C, chłodniej jedynie nad samym morzem od 24°C do 26°C. W tych dniach z zachodu na wschód kraju powoli będzie przemieszczała się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, który w sobotę przyniesie ochłodzenie. Niestety przejściu frontu w czwartek i piątek będą towarzyszyły burze z intensywnym opadami deszczu i gradem, a także porywistym wiatrem. Z uwagi na lokalny charakter ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, należy na bieżąco śledzić prognozy i ostrzeżenia meteorologiczne, a także samemu obserwować zmieniającą się aurę. Od soboty na kilka dni w całym kraju ponownie zawita przyjemna, letnia temperatura bez upałów.

Źródło IMGW

a