czwartek, czerwiec 04, 2020
Follow Us
piątek, 21 czerwiec 2019 00:00

Drzewo Roku 2019 – rywalizacja trwa! Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na zdjęciu- Klęczące drzewo w Krasnymstawie - Drzewo Roku 2018. Na zdjęciu- Klęczące drzewo w Krasnymstawie - Drzewo Roku 2018. Fot Gaja

Wybieramy najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju.

O tym, które drzewo z finałowej 16. zwycięży, zależy wyłącznie od naszych głosów! Głosujemy na stronie www.drzeworoku.pl. Konkurs trwa do 30 czerwca.

W plebiscycie, który Klub Gaja organizuje już od 9. lat decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które są ważne dla lokalnej społeczności, są symbolem miejscowej kultury i historii, a także przykładem troski o naszą przyrodę i tradycje.Drzewo, które uzyska największe poparcie internautów zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2020 r.

W tej chwili w konkursie na prowadzenie wysunął się ponad 200-letni Bez czarny z Rzeszowa, rosnący między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo „zawsze tu rosło” i nie wyobrażają sobie, aby go tu nie było. Ciągle zachwyca niezwykłą urodą, zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania. Na drugim miejscu plasuje się wiekowa Lipa Anna w Kliniskach Wielkich, która swoją nazwę zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Tuż za nią znajduje się Krzywa Sosna Szubienica z Wielkopolski, z którą wiąże się legenda o powieszonym na jej czubku pasterzu przez oddział wojsk carskich. Drzewo ugięło się pod jego ciężarem i jest krzywe aż do dziś, i stąd wzięła się jego nazwa. Takich niezwykłych opowieści mamy w tegorocznym konkursie jeszcze wiele. Zapraszamy na stronę do głosowania, gdzie znajdziecie historie i zdjęcia wszystkich tegorocznych finalistów. Wyniki głosowania mogą się jeszcze zmienić, wszystko zależy od naszych głosów – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja dodaje – Drzewa w Polsce nie mają się dobrze. Wycinane, kaleczone, oskarżane o wypadki nie mogą się bronić i zapewniać, że służą nam ludziom w sposób doskonały i jedyny. Drzewa są nam niezbędne i stanowią o naszej jakości życia, a w dobie zmian klimatycznych stają się coraz bardziej potrzebne. Głosując na wybrane drzewo wspieracie nie tylko to, które kochacie ale całą ideę ochrony naszego dziedzictwa przyrodniczego jakim są właśnie drzewa.

Zagłosuj na Drzewo Roku 2019 na www.drzeworoku.pl

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069

a