piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
czwartek, 18 kwiecień 2019 14:45

FITCuba 2019 - 39. Międzynarodowe Targi Turystyczne Kuby

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zostało już niewiele czasu na złożenie akredytacji na 39 edycję Międzynarodowych Targów Turystycznych FITCuba2019, które odbędą się w dniach 6-11 maja na terenie zabytkowych fortyfikacji Morro-Cabana, będących częścią historycznego centrum starej Hawany.

Tegoroczne targi FITCuba 2019 w Hawanie z pewnością będą wyjątkowym wydarzeniem dla światowe branży turystycznej, a szczególnie dla rejonu Ameryki Środkowej. Kuba, która do niedawna była miejscem elitarnych wyjazdów turystycznych od kilku lat realizuje program szerokiego otwarcia się na międzynarodowy ruch turystyczny.

 

Kuba szeroko otwarta na turystów

Ożywieniu ruchu turystycznego służy m.in. poprawa stosunków dyplomatycznych między Kubą i USA. Dzięki temu ta piękna wyspa stała się w ostatnim czasie wyjątkowo atrakcyjną destynacją dla rozwoju masowego ruchu turystycznego szczególnie z obszaru Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady. Jednak również europejscy touroperatorzy dostrzegają duże możliwość zrobienia dobrego biznesu organizując wycieczki na Kubę. Dlatego zainteresowanie tym krajem w branży turystycznej jest w ostatnich latach coraz większe. Wpływa na to fakt, że Kuba jest strategicznie położona między oboma Amerykami: Północną oraz Południową i w naturalny sposób może korzystać z tych dwóch dużych rynków dla rozwoju swojej turystyki.

W tym roku organizatorzy Międzynarodowych Targów Turystycznych Kuby FITCuba 2019 w Hawanie spodziewają się przyjazdu ok. 3000 zagranicznych kontrahentów z ponad 60 krajów z całego świata. Z krajów Europy Zachodniej swój przyjazd zapowiedziało szczególnie wielu przedstawicieli branży turystycznej z Hiszpanii, a to ze względu na fakt, że Hiszpania jest w tym roku krajem honorowym na targach. Duże zainteresowanie targami na Kubie tradycyjnie wykazują też przedstawiciele branży turystycznej z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Jak co roku na Międzynarodowych Targach Turystycznych Kuby nie zabraknie też przedstawicieli polskiej branży turystycznej. Jeszcze można składać akredytacje do udział w targach FITCuba 2019. Wniosek akredytacyjny jest dostępny na stronie:

http://www.fitcuba.com/en/acreditacion-en-linea-1/

Obecnie Kuba ma rozlegle kontakty międzynarodowe. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 182 krajami. Posiada 148 przedstawicielstw dyplomatycznych w 120 krajach.

 

Targi turystyczne w zabytkowej twierdzy

Międzynarodowe Targi Turystyczne na Kubie w początkowym okresie swojej działalności odbywały się przemiennie w Hawanie i w Varadero, największym kubańskim nadmorskim kurorcie. Impreza miała kilka nazw: Cubatur Travel Convention, Cubatur Travel Trade Show, Tourism Convention, aż w końcu została nazwana Międzynarodowymi Targami Turystycznymi Kuby FITCuba.

W 2005 roku kubańskie Międzynarodowe Targi Turystyczne wróciły do Hawany i do 2011 roku odbywały się na terenie malowniczo położonego na skale zabytkowego kompleksu obronnego Morro-Cabana, strzegącego wejścia do Zatoki Hawańskiej. Morro-Cubana to trzeci co do wielości kompleks forteczny na terenie obu Ameryk. Był on częścią systemu obronnego Hawany i w 1982 r. zostały wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. W tym roku targi FITCuba 2019 również odbędą się w otoczeniu twierdzy San Carlos de la Cabaña.

Od 2012 roku Ministerstwo Turystyki Kuby postanowiło promować wśród zagranicznych przedstawicieli branży turystycznej inne regiony Kuby i dlatego imprezę organizowano w rożnych regionach Kuby. W 2012 r. targi FITCuba zorganizowano w Cayo Santa María w prowincji Villa Clara, w 2013 r. w Varadero, w 2014 r. w Hawanie, w 2015 r. w Cayo Coco i Guillermo w archipelagu Jardines del Rey. W 2016 r. kubańskie targi turystyczne ponownie odbyły się w Hawanie, a w 2017 r. zorganizowano je w Holguín.

 

Wyjątkowo bogaty program

Tegoroczne targi zapowiadają się niezwykle okazale. Przez sześć dni, w dniach od 6 do 11 maja, na otwartych terenach i w zabudowaniach kompleksu fortecznego Morro-Cabana, przedstawiciele branży turystycznej i goście z całego świata będą mieli okazję spotykać się i zapoznać z bogatą ofertą wszystkich regionów Kuby. Będą mogli zebrać informacje o poszczególnych kubańskich destynacjach i zlokalizowane w nich regionalnych atrakcjach i produktach turystycznych, a także poznać kulturę i turystykę tego gościnnego kraju podczas wizyt w poszczególnych regionach

Uroczysta gala otwarcia targów TIT Cuba 2019 odbędzie się 6 maja w Teatrze Wielkim w Hawanie. Swój udział w targach zapowiedziały linie lotnicze, armatorzy statków wycieczkowych, touroperatorzy, organizatorzy wycieczek, biura podróży, firmy hotelowe, gastronomiczne, z branży MICE, firmy transportowe, krajowe i międzynarodowe organizacje turystyczne, podmioty zajmujące się promocją Kuby i jej poszczególnych regionów, dostawcy wszelkiego typu usług i towarów dla potrzeb turystyki, firmy informatyczne, produkujące pamiątki, podmioty zajmujące się organizacją wypoczynku, eventów, przygotowywaniem oferty kulturalnej i branżowe stowarzyszenia zawodowe.

Szczególnie bogatą ofertę promocyjną przygotowało miasto Hawana, które w tym roku obchodzi 500-lecie swojego powstania. Z tej okazji w Hawanie odbędzie się wiele okolicznościowych imprezy i prezentacji różnorodnych produktów turystycznych, dzięki czemu goście z całego świata będą mogli poznać nie tylko wyjątkowe walory Hawany, ale i całej Kuby dla światowego przemysłu turystycznego i rozrywkowego. Podczas tegorocznych targów odbędzie się wiele imprez towarzyszących m.in. związanych z 500-leciem Hawany.

Honorowym gościem 39. Międzynarodowych Targów Turystycznych FITCuba 2019 będzie Hiszpania, która związana jest z Kubą od pięciu wieków. Oba te kraje łączy wspólna historia i kultura.

a