wtorek, maj 28, 2024
Follow Us
wtorek, 22 styczeń 2019 15:04

Uroki zimy w Emilia Romagna

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uroki zimy w Emilia Romagna fot. emiliaromagnaturismo.it/it

Włoski region Emilia Romagna znany głównie z letniego wypoczynku to także znakomite miejsce na zimowy relaks.

Malownicza Emilia Romagna jest regionem w północnych Włoszech. Rozciąga się od Północnych Apenin aż do Adriatyku. W jego skład wchodzą dwie historyczne krainy: Emilia i Romania.

Jest wiele powodów aby odwiedzić ten wyjątkowy region. Znajduje się tu wiele pięknych miast o ciekawej historii i znakomitej architekturze. Wśród nich należy wymienić m.in. Bolonię - stolicę regionu, Ferrarę, Modenę, Parmę, Piacenzę, Rawennę czy nadmorskie Rimini, słynące z szerokich plaż. Nieopodal regionu Emilia Romagna znajduje się Mediolan i Wenecja, będąca perłą włoskiej architektury.

Region Emilia Romagna słynie nie tylko z pięknych miast, ale także ze wspaniałych, włoskich przysmaków i urokliwych krajobrazów. Jest on doskonałym miejscem nie tylko na letnie wakacje nad Adriatykiem, ale również na zimowy wypoczynek. Warto wybrać się tam o tej porze roku i przeżyć fantastyczną zimową przygodę. Jest tu wiele znakomitych ośrodków narciarskich zapewniających dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.

Zimowe atrakcje

Apeniny Emilia Romagna są najbardziej zielonym regionem Włoch. Znajdują się tu dwa parki narodowe - Park Narodowy Appennino Tosco-Emiliano i Foreste Casentinesi, Mounte Falterona i Park Narodowy Campigna, dwanaście regionalnych parków i trzynaście rezerwatów przyrody.                                                                                                                                      

W regionie tym funkcjonuje piętnaście ośrodków sportów zimowych, które oferują 300 km tras zjazdowych. Można w nich uprawiać wiele dyscyplin zimowych od snowboardu do kitesurfingu i wspinaczki lodowej. Głównymi kurortami narciarskimi są: Monte Cimone, Corno alle Scale i Cerreto Laghi. Ale jest tu też wiele pięknych i dobrze zorganizowanych mniejszych ośrodków zimowych, położonych między Piaceną a Romagną.                                                                                                                   

Zarówno w kurortach zimowych oraz w miastach funkcjonują znakomite lodowiska. Można się na nie wybrać samemu, ze swoją sympatią lub z całą rodziną i rozkoszować się jazdą na łyżwach. Większość z nich funkcjonuje do późnych godzin wieczornych i jest zamykana dopiero o godzinie 23:30.                                                                                                                                     

Po powrocie ze stoku lub lodowiska warto zrelaksować się w tutejszych  basenach zasilanych gorącymi wodami termalnymi, których temperatura dochodzi do 37 stopni C.                                                                                                                                                          

Corno alle Scale                                                                                                                                               

W połowie drogi między Bolonią, a Florencją, w miejscowości Lizzano in Belvdere na wysokości 1945 m znajduje się ośrodek zimowy Corno alle Scale. Jest to bardzo dobrze wyposażona stacja narciarska z 26 km tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Stoki dostosowane są również do potrzeb i oczekiwań snowboardzistów oraz narciarzy biegowych i ekstremalnych. Dla miłośników białego szaleństwa warto polecić spacery po parku Regional Corno alle Scale, gdzie można przyjemnie spędzić czas rozkoszując się pięknymi widokami. Teren parku pokryty jest w większości lasami i na jego terenie znajduje się wiele chronionych gatunków zwierząt i roślin.    

                                                                      

Monte Cimone-Sestola                                                                                                                                  

Kolejnym, fantastycznym ośrodkiem, który warto odwiedzić jest kurort narciarski Monte Cimone znajdujący się 70 km na południe od Modeny. Jest on położony na wysokości 2165 m. Narciarze mogą korzystać tu z 50 km tras połączonych ski pasem, 27 nartostrad i 21 wyciągów. Dodatkowo dla miłośników sportów zimowych przygotowane są 2 trasy do narciarstwa biegowego oraz 4 bardziej ekstremalne czarne trasy i jedna przeznaczona do zawodów narciarstwa alpejskiego. Na miłośników snowboardu czeka snowpark, a na najmłodszych pasjonatów narciarstwa 2 babyparki. Kurort cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego dnia wyciągi przewożą ok. 24 tys. osób na godzinę.     

W ostatnich latach, Cimone stał się rajem dla miłośników snowboardu, których przybywa tu z roku na rok. Modny stał się również snowkite, który można uprawiać w dostosowanym do tego sportu Pancavallaro. Monte Cimone to doskonałe miejsce na spędzenie zimowych ferii.

                                                                                           

Emilia- Romagna Snow Product Club                                                                                                        

W Sestola, Fanano, Riolunato i Montecreto na turystów czeka ponad 1700 miejsc noclegowych. Turystyczne miasta, pełne tradycji, niezapomnianych, włoskich przysmaków i malowniczych krajobrazów są członkami Emilia-Romagna Snow Product Club, czyli sieci miejsc noclegowych znajdujących się w całym regionie. Członkostwo w Emilia-Romagna Snow Product Club gwarantuje wysoki standard i jakość usług, dlatego szukając noclegu, warto zwrócić uwagę na te lokalizacje.            

                                                                  

Oferta Cimone i Corno Alle Scale                                                                                          

 Wiele osób, które chciałyby spędzić tegoroczną zimę w malowniczym regionie Emilia Romagna, zastanawia się z jakimi wydatkami wiąże się taki wyjazd. Przykładowe ceny 7-dniowego pakietu  dla co najmniej 20-osobowych grup przedstawiają się następująco. W niskim sezonie czyli w dniach poza okresem od 04.02.2019 do 10.03.2019 cena pakietu obejmującego 7 dni i 7 nocy dla jednej osoby wynosi 537 Euro. W sezonie wysokim tj. od 04.02.2019 do 10.03.2019 cena od osoby wynosi 589 Euro. Pakiet zawiera: 7 noclegów w hotelu *** wraz z wyżywieniem HB, 5 -dniowy ski pass dla ośrodka narciarskiego Monte Cimone, 1-dniowy ski pass dla ośrodka narciarskiego Corno Alle Scale, 6 posiłków na stokach, transfer z / do lotniska w Bolonii, transfer z Cimone do Corno Alle Scale i powrót. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego na 6 dni to koszt 60 Euro na osobę. Warto wiedzieć, że przysługuje 1 bezpłatny pakiet za każdą grupę 20 płacących osób. Zakwaterowanie jest w pokojach dwuosobowych. Na życzenie są udostępniane pokoje 3 i 4 osobowe.

Jak dojechać?                                                                                                                                 

Na zimowe szaleństwo do regionu Emilia Romagna można dotrzeć kilkoma środkami transportu. Z Warszawy (Modlin), Wrocławia i Krakowa do Bolonii można polecieć samolotem Ryanair.

Można również wybrać się w podróż pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Modena i Pistoia. Linie autobusowe łączą Bolonię, Modenę, Pavullo, Florencję i Pistoię z głównymi turystycznymi miastami modeńskich Apeninów. Jadąc z Bolonii można skorzystać z podmiejskiej kolejki łączącej dworzec główny stolicy Emilii z miastem Vignola. Stamtąd dalej pojedziemy autobusem.

Jeśli wybierzemy się w podróż autem warto skorzystać z autostrady A1 (Mediolan-Bolonia) i zjechać na Modenę lub z autostrady A11 (Florencja-Piza) kierując się na Pistoia i dalej na północ do Abetone lub Porretta Terme. Jak widać jest wiele opcji podróży, a koszt zimowych wakacji jest optymalny. Nie ma co zwlekać i już teraz warto zaplanować zimowe szaleństwo we wspaniałym, malowniczym regionie Emilia Romagna.

Zaproszenie od Alberto Tomby

Emilia Romagna niedawno promowała się w Polsce w trakcie ostatniej edycji targów turystycznych TT Warsaw. Zarówno podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej oraz na obszernym stoisku włoskiego regionu można było dowiedzieć się, że jest to idealne miejsce na zimowy wypoczynek i letnie wakacje. Uroki regionu prezentowali wyjątkowi goście: Giovanni Bastianelli,  dyrektor wykonawczy Enit, Andrea Corsini, minister turystyki regionu Emilia Romagna, Davide Cassani, Prezydent Apt Servizi - Organizacji Turystycznej - Region Emilia Romagna oraz pochodzący z tego regionu znany włoski narciarz alpejski Alberto Tomba. Opowiadali oni o tym, co czeka na turystów zimą w ich regionie. Alberto Tomba, pięciokrotny narciarski medalista olimpijski zapraszał do odwiedzenia stoków w swoich rodzinnych stronach. Mistrz, wychował się i trenował w Emilia Romagna jako dziecko, łącząc sport ze świetnym jedzeniem, które wciąż daje mu energię do jazdy na nartach.

- "Przyjedź i zjeżdżaj na moich ulubionych torach" – tymi słowami włoski narciarz zapraszał polskich turystów do przyjazdu zimą do Emilia Romagna.

Davide Cassani, który jest nie tylko Prezydentem Apt Servizi, ale także znanym kolarzem poinformował, że region Bolonii ma przygotowanych wiele, różnorodnych atrakcji i jest dobrze przygotowany do uprawiania turystyki sportowej zarówno letniej, jak i zimowej.

- W przyszłym roku słynny włoski wyścig kolarski Giro d'Italia rozpocznie się w regionie Emilia Romagna - powiedział Prezydent Apt Servizi.

 

a