sobota, sierpień 13, 2022
Follow Us
poniedziałek, 13 grudzień 2010 14:15

Krwiożercze rekiny atakują w Egipcie Wyróżniony

Napisane przez Eliasz Ghassan Nachabe
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Żarłacz biały, rekin biały, rekin ludojad Żarłacz biały, rekin biały, rekin ludojad fot. TK

W znanym egipskim kurorcie Szarm-el-Szejk doszło do kilku ataków krwiożerczych rekinów! W ich wyniku życie straciła jedna osoba, kolejne cztery odniosły poważne obrażenia. Dowiedzmy się wiecej o rekinach-ludojadach. 

Według międzynarodowych ekspertów przy{jumi [*4]}byłych na miejsce tragedii w atakach uczestniczą dwa rekiny. Powodem ataków są zbyt intensywne połowy ryb pozbawiające rekiny pożywienia. Winni są także przewodnicy, którzy wabiąc drapieżniki rzucają do morza przynętę – kawałki mięsa , a nawet żywe zwierzęta. Człowiek dla nich jest bardziej atrakcyjnym posiłkiem z powodu wielkości i smacznego mięsa. Bestie podpływają bardzo blisko o czym przekonał się na własnej skórze turysta z Rosji. Tusz po wejściu do wody został zaatakowany przez kilkumetrowego rekina. Morze natychmiast zabarwiło się na czerwono, a większość turystów uciekała w popłochu. Ciężko ranny mężczyzna przeżył, ale 70-letniej turystce z Niemiec to się nie udało.
Jak atakują rekiny
1. Jeden atak i ucieczka. Rekin po pierwszym ugryzieniu przerywa atak, zdarza się to zwykle w przypadku mniej agresywnej grupy rekinów, głównie na płytkich wodach. Nie jest jasne, czy takie zachowanie jest skutkiem tego, że ludzkie mięso nie smakuje lub nie zawiera dostatecznie dużo tłuszczu, bądź też rekin czeka aż ofiara się wykrwawi. Daje to oczywiście czas, aby uciec z wody i szukać pomocy. Wśród teorii, wyjaśniających tego typu ataki, jedna z popularniejszych mówi, iż rekiny mylą ludzi z fokami. Mogłoby to wyjaśnić stosunkowo częste ataki na surfujące osoby. 2. Uderzenie i ugryzienie – rekin przed atakiem krąży wokół ofiary i uderza ją pyskiem, zanim nastąpi pierwsze ugryzienie
3. Znienacka – atakują znienacka Ostatnie dwa typy zwykle mają kontynuację po pierwszym ataku i często kończą się śmiercią.


Najsłynniejsze ataki rekinów-ludojadów

Według sekcji ichtiologii Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, która zebrała relacje o około 2000 przypadkach ataków rekinów, najwięcej przypadków zdarzyło się w USA, ale najwięcej przypadków śmiertelnych – w Australii. W przypadku Stanów Zjednoczonych najczęstszymi rejonami ataków jest wybrzeże Florydy oraz Hawaje, a także Kalifornia. Pokazują one także szybko wzrastającą z dekady na dekadę liczbę potwierdzonych ataków, choć jak twierdzą autorzy, może to być skutek lepszego obiegu informacji bądź rosnącej liczby kąpiących się i surfujących. Równocześnie pokazują spadający odsetek przypadków śmiertelnych.

1. Tragedia USS "Indianapolis"
Jednym z najsłynniejszych z masowych ataków rekinów-ludojadów zaczął się 30 lipca 1945, po zatopieniu przez japoński okręt podwodny I-58 amerykańskiego ciężkiego krążownika USS "Indianapolis".

2. Ataki rekinów z New Jersey
Ataki rekinów z New Jersey nastąpiły między 1 i 12 lipca 1916, na długości około 130 kilometrów wybrzeża New Jersey. Na skutek ataków co najmniej jednego rekina zginęły cztery osoby, jedna została ciężko ranna.

3. Ataki rekinów w Sharm el-Sheikh
Ataki rekinów w egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh miały miejsce 1. i 5. grudnia 2010 roku. W ich wyniku życie straciła jedna osoba, kolejne 3 odniosły poważne obrażenia, a jedna lekkie.
Pierwszy atak miał miejsce 1. grudnia kiedy to rekin zaatakował czworo kąpiących się w Morzu Czerwonym turystów. 70-letnia turystka częściowo straciła wskutek ataku ramię i nogę, 50-letni mężczyzna miał po ataku amputowane ramię, a inna, 48-letnia kobieta straciła przedramię. Troje poszkodowanych jest narodowości rosyjskiej; Z ataku rekina z niewielkimi obrażeniami wyszła czwarta osoba - 49-letni Ukrainiec.

Po tych atakach plaże kurortu zostały zamknięte na 48 godzin, otwarto je ponownie 4. grudnia. 5. grudnia nastąpił kolejny atak, po którym plaże zostały zamknięte do odwołania, obowiązuje zakaz kąpieli, nurkowania i surfowania w tym rejonie - morze wyrzuciło tego dnia na brzeg ciało śmiertelnie pokąsanej 70-letniej Niemki, której rekin odgryzł ramię i wyrwał udo.
6. grudnia - egipskie Ministerstwo Turystyki wraz z Urzędem Ochrony Środowiska zwróciło się do europejskich ekspertów o pomoc w ustaleniu, czy w rejonie kurortu przebywa więcej drapieżników. Trwają także poszukiwania sprawcy - lub sprawców - ataków.
{jumi [*6]}

a