niedziela, maj 29, 2022
Follow Us
wtorek, 14 sierpień 2018 10:43

Turyści uważają, że w Tunezji jest bezpiecznie

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już od trzech lat w Tunezji nie było zamachów terrorystycznych.

Stało się tak dzięki staraniom władz i przedstawicieli sektora turystycznego, dla których zapewnienie bezpieczeństwa stało się priorytetem działania.

Coraz więcej turystów nie tylko polskich, ale również z krajów Europy Zachodniej oraz Rosji decyduje się na spędzenie urlopu w Tunezji. To znaczy, że międzynarodowa społeczność uznała, że sytuacja w Tunezji ustabilizowała się i jest tam bezpiecznie. Kraj ten systematycznie odbudowuje swoją pozycje na rynku turystycznym.

 

Powszechna dbałość o bezpieczeństwo turystów

Obecnie turyści w Tunezji są bezpieczni w takim samym stopniu jak w Berlinie, Paryżu, Londynie czy Madrycie.

Dla kogoś, kto był w ostatnich trzech latach w Tunezji wzrost dbałości o bezpieczeństwo turystów jest zauważalny na każdym kroku.

Staranna kontrola podróżnych zaczyna się już na tunezyjskich lotniskach. Na ulicach miast nie ma patroli wojskowych z długą bronią jak np. w Paryżu, co mogłoby wzbudzać niepokój turystów. Czasami widać policję, ale to raczej normalny widok. Z pewnością nad bezpieczeństwem zagranicznych gości i mieszkańców, szczególnie w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów, czuwają nieumundurowani funkcjonariusze. Robią to jednak dyskretnie i profesjonalnie. Trudno zorientować się, kto z osób na ulicy nie jest przypadkowym przechodniem.

Według oficjalnych informacji obsługa lotnisk i tunezyjska policja była szkolona przez brytyjskich specjalistów od bezpieczeństwa. Korzysta więc z najlepszych wzorców i jest w pełni przygotowana do swoich zadań.

Ogólne odczucie, gdy chodzi się po mieście i zwiedza się zabytki, jest takie, że wokół panuje spokój. Nie widać też żeby sami Tunezyjczycy byli czymś zaniepokojeni. Zachowują się swobodnie i naturalnie.

 

Bezpieczeństwo w hotelu i na plaży

W Tunezji niezależnie od wojska i policji swoje procedury bezpieczeństwa wdrożyły także hotele. Watro korzystać z hoteli sieciowych, należących do dużych grup bo one korzystają w tym zakresie z międzynarodowych standardów. To podwyższa gwarancję bezpieczeństwa. Przy wjeździe do hotelu wszystkie pojazdy są kontrolowane. Sprawdza się czy ich wjazd na teren hotelu jest przewidziany i zaplanowany. Ochroniarz specjalnym lustrem na wysięgniku sprawdza podwozie pojazdu.

 

Osoby wchodzące do hotelu są kontrolowane jak na lotnisku. Przechodzą przez specjalną bramkę, a ich bagaż jest prześwietlany. Pracownicy ochrony starają się być przy tym taktowni i grzeczni. Wykonują swoje obowiązki szybko i sprawnie oraz w taki sposób by nie urazić gości.

 

W hotelach w strefach publicznych można zauważyć kamery. Widać, że obiekty hotelowe są monitorowane. To dobrze bo oznacza to, że ktoś dyskretnie czuwa nad bezpieczeństwem gości. Każdy hotel posiada zatrudnionych ochroniarzy, którzy wtapiając się w tłum gości pilnują, żeby nie stało się nic nieprzewidzianego.

 

Pracowników ochrony można zobaczyć też na przylegającej do hotelu plaży. Są ubrani w t-shirty z napisem „security" (ochrona). Brzeg morski kontrolują też wojskowe patrole. Aby móc szybko przemieszczać się po plaży żołnierze poruszają się konno lub na quadach.

Hotelowa plaża pilnowana jest przez pracowników ochrony także w nocy. Nie ma więc szans żeby ktoś niepożądany wszedł do hotelu od strony morza.

 

Generalnie w Tunezji turyści mogą czuć się bezpiecznie. Dba o to bardzo wielu ludzi.

 

Od trzech lat w Tunezji nie było zamachów

Rząd Tunezji przedłużył w marcu br. stan wyjątkowy na kolejnych 7 miesięcy czyli do końca letniego sezonu turystycznego. Zrobiono to m.in. po to by móc skuteczniej dbać o bezpieczeństwo turystów.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w lipcu br. podtrzymało rekomendację dla Tunezji – ostrzegamy przed podróżą. W uzasadnieniu Ministerstwo pisze, że … Należy podkreślić, że miejscowe siły bezpieczeństwa podejmują zdecydowane działania i od 2016 roku nie doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego wymierzonego w turystów. Niemniej jednak, w ocenie MSZ, zagrożenie zamachami terrorystycznymi utrzymuje się na terenie całego kraju. W rekomendacji czytamy dalej … Obywatelom polskim planującym wakacje w Tunezji pomimo ostrzeżenia, zaleca się wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez zarejestrowane biura podróży, dysponujące własnymi planami zarządzania kryzysowego oraz rezydentami w Tunezji. MSZ kategorycznie odradza poruszanie się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi. ….Zaleca się skorzystanie z opcji ubezpieczenia gwarantującego pełną hospitalizację w tunezyjskich prywatnych klinikach oraz pobyt w renomowanych hotelach o wysokim standardzie, zapewniających pełną ochronę wewnątrz obiektu, w tym przylegającej plaży.

 

a