wtorek, lipiec 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 06 sierpień 2018 14:38

Michelin: Mauritius i Rodrigues

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polscy turyści jeżdżą coraz chętniej i liczniej nawet w odległe zakątki naszego globu.

Świadczy o tym nie tylko statystyka, która tylko w przypadku części krajów docelowych jest dosyć dokładna, ale również wydawane u nas przewodniki. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby wydawnictwo decydowało się na ich edycję, jeżeli potencjalnych nabywców byłoby kilkudziesięciu czy nawet kilkuset. A jednym z takich, ciągle egzotycznych kierunków podróży, jest odległa od nas o – w zależności od trasy – od 17 do 25 godzin lotu wyspa Mauritius leżąca na Oceanie Indyjskim, między subkontynentem indyjskim i Afryką, czy praktycznie w Polsce nieznana, sąsiadująca z nią mniejsza wyspa Rodrigues, którym Bezdroża poświęciły wydany właśnie w polskim tłumaczeniu przewodnik Michelina. Obie te wyspy, byłe kolonie francuskie, ilustruje w nim ponad 90 kolorowych zdjęć, jest też 15 planów i mapek. Jak zwykle w tej serii przewodników są też oczywiście informacje praktyczne z cennymi radami. M.in., że wybierać się tam należy uwzględniając porę roku i panujące na południowej półkuli warunki atmosferyczne. O turystycznym ruchu bezwizowym (do 3 miesięcy pobytu) dla obywateli Unii Europejskiej.

 Tamtejszych zagrożeniach, zwłaszcza ukrywaną przez władze, aby nie zniechęcać zagranicznych turystów, gorączką Chikungunya przenoszoną przez komary, dosyć skutecznie zresztą zwalczane.

Ale warto wiedzieć, że brak na nią szczepionek i metod leczenia. Zagrożenie stanowią tam także jadowite ryby morskie. Sporo jest również konkretnych informacji na temat transportu i komunikacji lokalnej, noclegów i wyżywienia. Nie są to wyspy tanie, nawet pomijając spore koszty przelotu, ale i do specjalnie drogich nie należą. Z „Informacji A-Z” można dowiedzieć się, że na pobyt jednej osoby w skromnych warunkach trzeba tam wydać minimum 65 € dziennie, w średnich 80-130 €, zaś w dobrych 200 i więcej euro. Oczywiście nie brak i innych, ważnych oraz przydatnych turystom informacji czy rad. M.in. o tamtejszym savoir-vivrze, zwłaszcza zachowaniu w miejscach kultu. Konieczności targowania się, szczególnie w taksówkach i na bazarach, ale nie tylko. Jest też ciekawy Kalendarz świąt i wydarzeń kulturalnych.

Prezentacja, osobno każdej z tych wysp, czyli: „Odkryjmy Mauritius inaczej” i „Rodrigues”, koncentruje się na tamtejszych głównych atrakcjach: przyrodzie, krajobrazach i aktywnym wypoczynku na wodzie i nad wodą, z najpiękniejszymi miejscami do nurkowania na obu wyspach.

Bo zabytków jest niewiele.

W rozdzialiku „Zaproszenie do podróży” można przeczytać o wyspie Mauritius, jej przyrodzie, społeczeństwie, języku, religiach, historii od X wieku do roku 2015, a także kulturze i sztuce oraz kuchni. Zaś w części ściśle przewodnikowej o stołecznym Port Louis i jego okolicach – z propozycją spaceru po mieście z oznaczanym gwiazdkami – miernikami poszczególnych obiektów i atrakcji. Maksymalnie, w nielicznych przypadkach, 3*, w większości 1* lub bez nich. Na końcu w Informatorze o transporcie, noclegach, restauracjach i zakupach.

Podobnie o częściach wyspy: miastach jej centrum z polecanymi tam trasami zwiedzania, z tylko po jednej atrakcji 2* i 1*. Wybrzeżach: północnym i wschodnim (zabytki i inne atrakcje 1-2* oraz Mahébourg i jego okolice, z 3* parkiem morskim Blue Bay); południowym i zachodnim (z 3* tylko parkiem narodowym Black River Gorges i dwoma miejscami widokowymi); oraz półwyspem Le Morne Brabant. Wyspa Rodrigues „wyceniona” została jako całość na 2*, ale są na niej także atrakcje 3*: dwa widoki i panoramy oraz zatoczki wschodniej części wyspy. Ponadto kilka obiektów i miejsc, również na okolicznych wysepkach, 1-2*, z dosyć obszernym Informatorem na końcu tej części. Przewodnik zamyka indeks oraz, na tylnych, wewnętrznych okładkach, krótki słowniczek francusko – polski z podstawowymi zwrotami. W sumie sporo informacji o tych mało u nas znanych wyspach.

0 MAURITIUS

MAURITIUS I RODRIGUES. Przewodnik Michelina, w polskim tłumaczeniu Ewy Poniedzielskiej wydany przez Bezdroża. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 144, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-4198-2.

a