poniedziałek, kwiecień 12, 2021
Follow Us
wtorek, 19 czerwiec 2018 12:49

Bezdroża: Andaluzja - Travelbook

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Baśniowa wręcz Alhambra i Generalife w Granadzie, Mezquita z katedrą – w przeszłości Wielkim Meczetem w Kordowie, czy katedra z wieżą – wcześniej minaretem La Giralda w Sewilli, to najcenniejsze perły architektury nie tylko Andaluzji i całej Hiszpanii, ale również światowej.

A przecież w tej hiszpańskiej krainie, której poświęcony został jeden z przewodników Bezdroży w serii travelbooków, wydany właśnie w kolejnym nakładzie, wspaniałych miast i miasteczek, zabytków, ale również gór – z najwyższą (3478 m n.p.m.) w kontynentalnej części kraju – Mulhacén, śródziemnomorskich plaż, parków narodowych i krajobrazowych, jaskiń oraz innych atrakcji, jest o wiele, wiele więcej. Andaluzja jest wspaniałym miejscem do zwiedzania, turystyki kulturalnej, aktywnego wypoczynku, ale również dla amatorów tylko plażowania i morskich kąpieli.

    Turyści i czytelnicy tego przewodnika otrzymują w nim ogromną dawkę informacji oraz stają przed często bardzo trudnym wyborem: co zobaczyć i przeżyć, a z czego – bo na wszystkie tamtejsze atrakcje potrzeba naprawdę bardzo dużo czasu – zrezygnować. Polscy autorzy, zgodnie z koncepcją tych travelbooków, najpierw, na wstępie, proponują najważniejsze Atrakcje Andaluzji. I na ile zdołałem poznać już ten kraj, jest to wybór chyba optymalny. Prezentują 9 Pereł architektury, 8 Najciekawszych muzeów, 7 Atrakcji przyrodniczych – w tym na Gibraltarze, 10 Najlepszych plaż oraz 4 Najciekawsze wydarzenia. Dodam od razu, że przewodnik wzbogaca ponad sto kolorowych zdjęć, chociaż szkoda, że nie wszystkie opisano. Ponadto 11 map i planów miast, jedna duża wkładka orz 27 informacji włamanych w ramkach w tekst.  

    Tradycyjne rozdziały wstępne: Informacje praktyczne z informatorem A-Z i Krajoznawcze z ABC, kalendarium historycznym oraz podstawowymi danymi o tamtejszym społeczeństwie, kulturze i sztuce, świętach i festiwalach a także kuchni, zawierają mnóstwo niezbędnych oraz przydatnych faktów i danych. M.in. sporo o bardzo zróżnicowanych tamtejszych obiektach noclegowych, czy o aktywnym wypoczynku. A również innych informacji ważnych dla turystów. Np. o braku tam zwyczaju dawania napiwków, zakazach dotyczących palenia tytoniu, czy tradycyjnej porze sjesty, która nie obowiązuje jednak supermarketów, niektórych placówek informacji turystycznej, a w sezonie turystycznym nawet części małych sklepów.

    Część przewodnikowa, czyli Zwiedzanie Andaluzji, opisuje ten region Hiszpanii w podziale na 8 tamtejszych prowincji, w porządku alfabetycznym ich nazw pochodzących od głównych w nich miast. Są to: Almeria, Granada, Huelva, Jaén, Kadyks, Kordowa, Malaga i Sewilla. A w nich najpierw te miasta, ich historię oraz co warto w nich zobaczyć, z oprowadzaniem czytelnika – turysty po poszczególnych miejscach, zabytkach i innych atrakcjach. Z ich wytłuszczonymi nazwami oraz informacjami wydrukowanymi w czerwonym kolorze, co także ułatwia ich znajdowanie, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów itp.

    Później w ramkach Informacje Turystyczne na temat dojazdu, noclegów i wyżywienia, z przykładowymi czy polecanymi obiektami, ich nazwami, adresami, charakterystyką, chociaż bez cen. Następnie zaś o innych wartych poznania miejscowościach, miejscach i obiektach poszczególnych prowincji. Wszystko, podobnie zresztą jak w innych travelbookach tej serii, krótko, niekiedy może nazbyt, ale przejrzyście, w sposób łatwy do odszukania. Z mnóstwem jednak istotnych informacji zarówno o miastach i miasteczkach, zabytkach oraz  innych obiektach, jak i tamtejszych parkach krajobrazowych, jaskiniach, plażach, terenach do aktywnego wypoczynku itp.

    W przewodniku tym jest tylko jedna, dwustronicowa wkładka o architekturze mauretańskiej oraz krótkie informacje w zielonych ramkach włamane w tekst. Przede wszystkim są to ciekawostki. Np. „Klasyczne tapas” (przekąski); „Pita” (agawy amerykańskie); „Woda na wagę euro”; „Piraci” (historyczni, i pozostałe po nich budowle); Federico Garcia Lorca”; „Flamenco” (narodowy taniec); „Legenda o jaszczurce z Jaén”; „Karnawał w Kadyksie”; „Co dąb ma wspólnego z winem?” (korki z kory dębów korkowych);  „Autostop” (dosyć popularny).

    Czy: „Rękopis znaleziony w Saragossie” (góry Sierra Morena i, oczywiście, powieść naszego hr. Jana Potockiego); „Inkwizycja”; „Pięć pogrzebów Krzysztofa Kolumba”; „Tajemniczy znak”; „Smak i zapach pomarańczy” (rosnących na ulicach Sewilli); „Byk Osborna” (czarne, przydrożne figury byków, reklamujących od lat 50-tych XX w. brandy „Veterano”; „Wielka dziura” (Corta Atalaya, największa kopalnia odkrywkowa w Europie) i inne. Na końcu przewodnika jest krótki słowniczek polsko – hiszpański z podstawowymi zwrotami oraz, jak w większości travelbooków tej serii, trochę zbyt skąpy Indeks.

Cezary Rudziński

ANDALUZJA

ANDALUZJA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorzy: Patryk Chwastek i Barbara Tworek. Wydawnictwo Helion, wyd. III, Gliwice 2018, str. 215, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4118-0

a