czwartek, grudzień 12, 2019
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 44.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 211.
piątek, 25 maj 2018 11:48

Odkryj tureckie zabytki UNESCO

Written by JEN
Rate this item
(0 votes)

Do 28 września w Polsce można obejrzeć wyjątkową wystawę plenerową pod nazwą „Turcja - Zabytki UNESCO”. Jako pierwsi mogli ją podziwiać mieszkańcy Warszawy.

Wkrótce będzie można ją zobaczyć także w centralnych punktach Krakowa, Katowic, Poznania i Wrocławia.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 17 obiektów z Turcji. Najstarsze z nich widnieją na niej już od ponad 43 lat. Jako pierwsze na listę zostały wpisane: Wielki Meczet i szpital Divriği oraz Park Narodowy Göreme z zabytkami sztuki naskalnej w Kapadocji. Ponadto na liście UNESCO znajdują się  zabytkowe dzielnice Stambułu, stanowisko archeologiczne Hattusas, kamienne posągi Nemrut na górze Daği, ruiny Ksantos – Letoön, starożytne miasto Hierapolis i wapienne tarasy Pamukkale, miasto Safranbolu, stanowiska archeologiczne Troi, kompleks meczetu Selimiye w Edirne, stanowisko neolityczne Catalhöyük, Bursa i Cumalikizik – miejsca narodziny Imperium Osmańskiego,  Pergamon i jego wielowarstwowy krajobraz kulturowy, cytadela w Diyarbakir i ogrody Hevsel, starożytny Efez, stanowisko archeologiczne Ani oraz Afrodyzja. Prezentowana w Polsce wystawa ukazuje najbardziej popularne i najczęściej odwiedzane przez turystów z tych miejsc.

Najstarsze obiekty na liście

Pierwsze tureckie obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku. Były nimi Wielki Meczet i szpital Divriği powstałe w XIII wieku na zamówienie emira Ahmeta Szacha i jego żony Melike Turan z rodu Mengücekli. Wysoce skomplikowana konstrukcja sklepień i bogato rzeźbione portale mocno kontrastują z pozbawionymi wszelkich ozdób wnętrzami budynku – co czyni to miejsce wyjątkowym.

Podobnie jak Wielki Meczet – Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji znalazły się na liście w 1985 roku. Baśniowa kraina w Turcji – bo tak możemy nazwać ten obszar – swoją niezwykłość zawdzięcza obecności tufu – charakterystycznego rodzaju skały i uformowanych z niej przez wiatr i deszcz baśniowych kominów. Jednymi z charakterystycznych atrakcji Kapadocji są także podziemne miasta oraz popularne wśród turystów loty balonem o wschodzie słońca.

Poznaj wspólne dobro ludzkości

Wspólne dobro ludzkości, tak niektórzy określają ustanowioną w 1972 r. w Paryżu Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W styczniu 2017 roku przyjęły ją lub ratyfikowały 193 państwa. Turcja przyjęła listę 16 marca 1983 roku. Komitet Światowego Dziedzictwa realizujący postanowienia Konwencji za główny cel stawia sobie ochronę znajdujących się na niej obiektów dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości”.

Przyjdź i przekonaj się sam

Wystawa poświęcona tureckim obiektom znajdującym się na liście UNESCO jest prezentowana w pięciu polskich miastach. Warto ją odwiedzić i przekonać się, jakie historyczne bogactwo skrywa w sobie Turcja. Właśnie zakończyła się prezentacja wystawy w Warszawie, gdzie wzbudzała ona duże zainteresowanie wśród osób spacerującym po Placu Zamkowym. Od 1 do 26 czerwca można ją będzie oglądać w Krakowie na Placu Wielkiej Armii Napoleona. Od 30 czerwca do 27 lipca prezentowana będzie na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku. Od 1 do 22 sierpnia ekspozycję będzie można oglądać na Placu Wolności w Poznaniu. Ostatnim miastem do którego zawita plenerowa wystawa będzie Wrocław. Od 1 do 28 września będzie ona udostępniona publiczności na Placu Nowy Targ.