W spotkaniu, zorganizowanym w formie workshopu ze strony polskiej wzięli udział przedstawiciele branży turystycznej, biura podróży, tour operatorzy, a ze strony lankijskiej przedstawiciele biur podróży i hoteli. Nie zabrakło też licznie przybyłych dziennikarzy.
Zgodnie z lankijską tradycją, spotkanie rozpoczęło się od zapalenia lampy oliwnej. Następnie zebranych przywitał Jego Ekscelencja, Ambasador Sri Lanki w Warszawie, Tissa Wijerathne, który w krótkim wystąpieniu scharakteryzował główne walory turystyczne swego kraju, aktualny stan ruchu turystycznego i możliwości jego rozwoju w przyszłości.
Powiedział on m.in.: ”Chciałbym podkreślić możliwości współpracy branży turystycznej pomiędzy naszymi krajami i zachęcić stronę polską do współpracy. Sri Lanka jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w Azji. Piękno jej przyrody było opisywane wielokrotnie. Już w XII wieku, Marco Polo określił Sri Lankę jako najpiękniejszą wyspę, tego rozmiaru, na świecie. Bogata kultura, niezwykłe krajobrazy oraz nieprzebrane bogactwo przyrody to wielki potencjał dla branży turystycznej. Pragnę zaznaczyć, że dwa miesiące temu, jeden z naszych ministrów odwiedził Polskę w celu podpisania umowy w sprawie transportu lotniczego, a także umowy w sprawie promocji turystyki. Będę zachęcał przedsiębiorców do współpracy w obu naszych krajach”.
Ambasador powiedział również, że PLL „LOT” planują otworzyć bezpośrednie połączenie do Delhi, co umożliwi, lepsze połączenie także ze Sri Lanką. Wyraził także nadzieję że w przyszłości powstanie bezpośrednie połączenie pomiędzy obydwoma krajami.
Po nim zabrała głos Pani Madubhani Perera, dyrektor marketingu z Biura Promocji Turystyki Sri Lanki, która przedstawiła w liczbach dynamikę ruchu turystycznego między oboma krajami. Sri Lanka odnotowała wzrost liczby polskich turystów wybierających wyspę, jako cel swoich podróży turystycznych. W 2014 roku było 13.245 odwiedzających, a w 2017 liczba ta wzrosła już do 15.346. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku, Sri Lankę odwiedziło ponad 9 tys. polskich turystów, a jak powiedziała, Sri Lanka liczy, że w ciągu całego roku, kraj ten odwiedzi około 20 tys. turystów z Polski. Z naszego regionu drugim krajem pod względem liczby turystów odwiedzających Sri Lankę, których w roku 2017 było 4.951 są Węgry. Dodała również, że Sri Lanka jest coraz lepiej skomunikowana z Polską. Można tam dolecieć, z jedną przesiadką, liniami Emirates, Qatar Airways, Etihad, Turkish Airlines, czy Ukrainian International Airlines.
Następnie miała miejsce kilkunastominutowa prezentacja slajdów, pokazujących główne atrakcje wyspy. Na koniec tej części spotkania pokazano ciekawie zrobiony film mający zachęcać widzów do wybierania tego kraju jako jednego z kierunków sprzedażowych.
Powierzchnia Sri Lanki wynosi 65.610 km2. Stolicą administracyjną jest Colombo. Kraj jest zróżnicowany pod względem etnicznym i religijnym. Liczba ludności wyspy – to 20,8 mln. Gęstość zaludnienia wynosi 333 os/km2. PKB 81 mld USD, co w przeliczeniu na mieszkańca daje niezłą, jak na warunki azjatyckie, kwotę 3.900 USD na jednego.
Sri Lanka, zwana dawniej Cejlonem, już od stuleci budziła pożądanie podróżników, badaczy z różnych dziedzin nauki a także pospolitych awanturników i łowców przygód.
Kraj ten to skarbnica ogólnoświatowej kultury i miejsce jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, a jego historia liczy prawie 2550 lat. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostało wpisanych sześć obiektów archeologicznych. Do najcenniejszych i najliczniej oglądanych przez turystów należą starożytne świątynie w legendarnych miastach Anuradhapura i Polonnaruwa, świątynia Dambulla ukryta w pięciu jaskiniach, ruiny starożytnego pałacu i twierdzy Sigiriya z II wieku p.n.e., Dalada Maligawa zwana świątynią zęba Buddy w mieście Kandy. W mieście Galle znajduje się obiekt dziedzictwa holenderskiego, dawny fort obronny. Wymienić wypada też płaskowyż Peak Wilderness znany również jako Siri Pada lub Szczyt Adama. To właśnie tam według legendy, wyrzucony z Edenu Adam, postawił pierwszy krok i latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze.
Atrakcji na wyspie jest co niemiara. Różnorodny krajobraz – od wysokich gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i przepięknych plaż sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Spragnieni zwiedzania odkryją świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, lubiący relaks – rozległe, piaszczyste plaże, a miłośnicy adrenaliny – górskie szlaki i rwące rzeki, idealne na wspinaczkę czy rafting. Do tego można dodać takie atrakcje, jak loty balonem, paralotniarstwo, nurkowanie, surfing, spływy kajakowe czy nawet, golf. Do tego najbardziej turystyczny spośród licznych festiwali, Kandy Esala Perahera. Wszystko to sprawia, że Sri Lankę można odkrywać wszystkimi zmysłami i na różne sposoby.
Do najcenniejszych, przyrodniczych atrakcji wyspy należą:
* 14 narodowych rezerwatów przyrody, w których miłośnicy dzikiej przyrody mogą podziwiać mnóstwo gatunków fauny i flory.
* Minneriya – największe zbiorowisko słoni Yala i największa populacja lampartów
* Las deszczowy Sinharaya – obiekt Światowego Dziedzictwa.
* W rezerwatach żyje 431 gatunków ptaków, w tym: 251 całorocznych i 23 wędrownych.
* Spośród dziewięćdziesięciu jeden gatunków ssaków występujących na wyspie można spotkać m.in.: słonie azjatyckie, niedźwiadki leniwe, lamparty, samby i dzikie bawoły. Ocean natomiast jest domem dla rodzin waleni, w tym potężnych wielorybów błękitnych, kaszalotów i delfinów. U wybrzeży Sri Lanki występuje ich prawie 26 gatunków, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych niezwykłych stworzeń.
Bardzo bogate jest życie kulturalne – mamy tu mnogość festiwali, związanych z buddyzmem, hinduizmem, islamem i chrześcijaństwem
Sri Lanka jako destynacja turystyczna otrzymała następujące nagrody:
* World Travel Award
* Najlepszy cel dalekich podróży dla rodzin podróżujących z Wielkiej Brytanii w sezonie 2017/18
* Jeden z Pięciu Najbardziej Popularnych Kierunków Podróży Australijskiego Podróżnika w 2018 r.- Virtuoso Lux Report
* Najlepiej rokujący cel podróży wg Condnast Traveller – Indie
* Sri Lanka znalazła się na The Cool List 2018 magazynu National Geographic Traveller
* Wschodnie wybrzeże Sri Lanki zostało uznane za najlepszy region wycieczkowy przez National Geographic
* Unawatuna – to najpiękniejsza plaża świata według Discovery Channel
Niezmiernie zróżnicowana jest baza noclegowa. Każdy turysta, zależnie od swoich preferencji i zasobności portfela może wybierać hotele o różnym standardzie (od dwu i trzygwiazdkowych turystycznych do cztero i pięciogwiazdkowych luksusowych), bungalowy, pensjonaty, zabytkowe bungalowy, domy do wynajęcia, chaty w dżungli, drewniane domki (również ekologiczne), a nawet domki kempingowe.
Podróżować po wyspie można na różne sposoby i to, zarówno jadąc indywidualnie jak i za pośrednictwem biur podróży.
Na koniec, aby zachęcić turystów z Polski do coraz liczniejszego odwiedzania Sri Lanki, trzeba zwrócić uwagę, że jest to kierunek bezpieczny, i to na całym obszarze kraju, nawet na położonym na północy półwyspie Jafna, gdzie będący w mniejszości Tamilowie, dążący do proklamowania własnego państwa zakończyli w roku 2010 wojnę domową z Syngalezką większością.
Po sesji networkingowej, na koniec spotkania zaproszono wszystkich uczestników imprezy na lankijską kolację.
Andrzej Maracewicz
Zdjęcia: z Forum - autora, ze Sri Lanki – Cezary Rudziński
http://kurier365.pl/globtroter/28179-warszawa-forum-biznesowe-sri-lanki.html#sigProIdaecfb98b54