czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
poniedziałek, 26 marzec 2018 11:37

Dominikana: Egzotyczna wielkanoc

Napisane przez NUTRD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dominikana: Egzotyczna wielkanoc NUTRD

Zbliżają się święta Wielkiejnocy, które w każdym kraju obchodzone są trochę inaczej. Chcecie wiedzieć jak wyglądają w odległej Republice Dominikańskiej? Doradzimy jakie miejsca odwiedzić, co robić i jakich wielkanocnych smakołyków spróbować.

Już po karnawale w lutym wszyscy przygotowują się na kolejne święto. Życie w tym karaibskim kraju jest ściśle związane z wiarą katolicką, którą wyznaje 86% mieszkańców. W czasie Wielkiego Tygodnia pielęgnowane są religijne tradycje i wzmacniania jest wiara w Boga.

  • Dokąd jeżdżą miejscowi

W tygodniu od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej mieszkańcy Republiki Dominikańskiej wyjeżdżają na wycieczki lub odwiedzają licznych członków rodziny. Plażowe miejscowości wypoczynkowe i górskie ośrodki turystyczne pękają w szwach, a znalezienie wolnego pokoju graniczy z cudem. Do ulubionych miejsc należy Boca Chica, Juan Dolio, Bayahibe i Punta Cana.

Powszechnie wiadomo, że wielu z mieszkańców Republiki Dominikańskiej czuje respekt do morza i szuka innych miejsc, gdzie można się odświeżyć w upalny dzień np. laguny górskich rzek. Znajdują się one głównie w centralnej części wyspy w regionie Jarabacoa (529 m n.p.m.) i Constanza (1 200  m n.m.), gdzie przez cały rok panuje przyjemna wiosenna temperatura do 25 stopni. Znajduje się tam kilka trzytysięczników, wodospady Aguas Blancas i Salto de Jimenoa, pomnik Los Pirámides i indiańska świątynia La Piedra Letreada. Na miłośników sportu czeka rafting, paragliding lub zjazdy na linach.

  • Wielkanocne procesje

Niemal we wszystkich miastach na Dominikanie w czasie Wielkiego Tygodnia organizowane są procesje. W mieście La Vega w centralnej części kraju Wielkanoc związana jest z wyjściem na Święte Wzgórze (Santo Cerro), na którego szczycie stoi kościół św. Mercedes, patronki Republiki Dominikańskiej. W 1495 r. na tym miejscu Hiszpanie walczyli z Indianami Tainos. Według legendy w czasie bitwy hiszpańskim żołnierzom objawiła się Panna na krzyżu, dzięki której zwyciężyli. Na łożu śmierci Krzysztof Kolumb poprosił swojego syna Diego, żeby na cześć św. Mercedes postawił na wzgórzu kościół. Zwycięstwo upamiętnia monumentalny krzyż zwany Światłem Świata (Luz del Mundo). Jego autorka jest dominikańska artystka Iris Pérez.

W stolicy Santo Domingo można w czasie świąt Wielkiejnocy zobaczyć wiele procesji symbolizujących Drogę Krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa. Niezależnie od tego czy odwiedza się metropolię w czasie Wielkanocy czy kiedy indziej, warto wybrać się na spacer po Dzielnicy Kolonialnej, która jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam najstarsza katedra i uniwersytet Nowego Świata, pałac Alcázar de Colón czy fort Ozama. Warto zobaczyć także Ogród Botaniczny z endemicznymi gatunkami palm  (Guanito, Caheo i Yarey) oraz rzadkimi gatunkami motyli i ptaków (np. płaskodziobek kubański).

Jeśli spędza się urlop w Punta Cana na wschodnim wybrzeżu, koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę do miasta Higüey. Znajduje się tam wyjątkowe dzieło architektoniczne oraz znane sanktuarium – bazylika Nuestra Señora de la Altagracia, patronki Republiki Dominikanskiej. W drodze powrotnej można na koniec dnia odświeżyć się w jaskiniowej lagunie Hoyo Azul.

  • Wielkanocne smakołyki

Jeśli będziecie w Republice Dominikańskiej w czasie świąt Wielkanocnych, spróbujcie lokalnych specjałów np. „el moro de guandules“ i „el moro de habas con dulce“ – tradycyjnych dań z ryżu, fasoli i warzyw w mleku kokosowym, ryb przygotowanych na różne sposoby czy słodkich deserów „jalea de batata“, „habichuelas con dulces“ i kukurydziany „chacá“ popularny przede wszystkim na wybrzeżu południowo-zachodnim.

Do Republiki Dominikańskiej można wybrać się kiedykolwiek, średnia temperatura przez cały rok wynosi ok. 28 stopni. Jeśli wyjazd przypada na święta – czy to w czasie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia – zaplanuj urlop z wyprzedzeniem.

  • O Republice Dominikańskiej:

Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana posiada pięć regionów turystycznych: Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa.

a