sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
poniedziałek, 05 luty 2018 11:44

Al Marmoon - Nowo otwarty rezerwat przyrody w Dubaju

Napisane przez JEN/mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Al Marmoon - Nowo otwarty rezerwat przyrody w Dubaju fot. Wikimedia.org

Dubaj wzbogacił się o kolejną atrakcję turystyczną.

Tym razem nie jest to nowa budowla, ale Rezerwat Przyrody Al Marmoom (Al Marmoom Conservation Area). Jego inicjatorzy chcą, żeby stał się on jedną z większych atrakcji Dubaju, którą rocznie odwiedzać będzie ponad milion turystów.

W pobliżu kurortu Bab Al Shams otwarto rezerwat przyrody Al Marmoom. Dokonał tego sam Sheikh Mohammed bin Rashid, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władca emiratu Dubaju.

Al Marmoom  jest to pierwszy w Dubaju ogólnodostępny rezerwat pustynny. Zajmuje on 10 procent całkowitej powierzchni Dubaju. Na jego terenie znajdują się zróżnicowane krajobrazy w tym 40 jezior o łącznej długości 10   tym jeziora Al Qudra. W obszarze tym występuje ponad 1 mln roślin pustynnych oraz wiele unikatowych gatunków dzikich zwierząt oraz ptaków migracyjnych. Al Marmoom jest domem dla ponad 204 endemicznych gatunków ptaków i 158 gatunków ptaków wędrownych. W celu stworzenia dogodnych warunków do obserwacji zwierząt i ptaków w różnych częściach rezerwatu ustawiono 10 platform widokowych. Rezerwat Al Marmoom pomyślany jest nie tylko jako miejsce podziwiania przyrody, ale również jako przestrzeń, w której odbywać będą się różnego typu wydarzenia kulturalne i sportowe. Planuje się, że rocznie realizowanych będzie tu 20 dużych przedsięwzięć ekologicznych, kulturalnych i sportowych. Teren rezerwatu skrywa również stanowisko archeologiczne Saruq Al Hadid, którego początki sięgają epoki żelaza. Organizatorzy szacują, że rezerwat rocznie odwiedzać będzie ponad 1 mln osób.

 

Unikatowe oryxy

Na piaskach Dubaju żyje setki gatunków dzikich zwierząt. Od zgrabnych gazeli po okazałą oryks (ssak z podrodziny antylopowców). Podczas wakacji w Dubaju warto poznać tych wyjątkowych mieszkańców pustyń.


Duże zainteresowanie turystów wzbudza m.in. nieznany w Europie ssak o nazwie oryx. Zwierzę to podobne jest do antylopy. Ma żółtobiałą lub białą sierść. Biała skóra oryx pomaga odbijać gorące światło słoneczne, ale cielaki rodzą się w kolorze piasku, aby chronić zwierzęta przed drapieżnikami. Głowę oryx zdobią dwa długie proste dochodzące do metra długości rogi. W 1960 r. gatunek ten  został uznany za całkowicie wymarły. Jednak zwierzę to zostało uratowane dzięki kompleksowemu programowi hodowli i reintrodukcji w swoim naturalnym środowisku. Oryxy często występują w obszarze ochronnym pustyni w Dubaju, a także na pustyni w pobliżu Bab Al Shams, gdzie wzniesiono kilka stanowisk ich dokarmiania.

 

Szybkie Gazele

W ZEA występują dwa gatunki tego pełnego wdzięku ssaka: Gazela górska (Gazella gazella), występująca głównie na terenach górskich i na żwirowych równinach, oraz jej kuzynka, Arabska Gazela Piaszczysta lub Gazela Reemiczna (Gazella subgutturosa). Gazela górska zamieszkuje góry, pogórza i przybrzeżne równiny. W sytuacji zagrożenia może uciekać osiągając prędkość dochodzącą do 65 km / h. W naturalnym środowisku pozostało niespełna 15000 gazel górskich. Gazela Reemana to obecnie rzadko występujący gatunek zwierząt. Z tego tez powodu został umieszczony na międzynarodowych listach zagrożonych zwierząt i wymarłych w innych częściach Arabii.

Unikatowy drop azjatycki

Wśród setek gatunków ptaków występujących na pustyni znajduje się m.in. rzadki drop azjatycki Houbara, zwany także dropem MacQueena. Zapaleni obserwatorzy ptaków zauważyli tego wędrownego ptaka w pobliżu jezior Al Qudra i sztucznych zbiorników wodnych na pustyni Seih Al Salaam. Jeziora te są domem dla 170 rodzajów gatunków ptaków. Niektóre z nich znajdują się na liście zagrożonych. Co ciekawe drop zajatycki to ptak, który może długo egzystować bez picia wody pitnej. Zaspokaja wszystkie potrzeby wodne z jedzenia, które je, co pozwala mu przetrwać w suchym klimacie.


Gekony i jaszczurki

Pustynia pełna jest gadów i płazów, w tym jaszczurek, gekonów i ropuch. Jaszczurka ogoniasta, znana lokalnie jako dhub, jest najbardziej rozpowszechniona i doskonale nadaje się do środowiska pustynnego. Zwierzęta te żyją do 80 lat. Są w stanie przetrwać w małej roślinności przez wiele miesięcy, W rezerwacie Al Marmoom występuje również gekon Wonder Gecko, jedna z największych jaszczurek z charakterystycznymi odblaskowymi oczami. Gekony są gadami o najbardziej prymitywnej wśród jaszczurek budowie. Wśród niektórych społeczności Zatoki mięso Dhub jest uważane za przysmak
                                                                                                          

a