poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 21 grudzień 2017 12:08

Styria: zielone serce Austrii

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zielonym sercem Austrii nazywana jest Styria, jeden z jej krajów związkowych Steiermark.

Jego letnie i zimowe atrakcje były tematem prezentacji prasowej zorganizowanej w Warszawie przez tutejsze przedstawicielstwo Narodowego Biura Promocji Austrii. Przylecieli na nie: Julia Maierhofer ze Steiermark Tourismus w Grazu, Petra Moscher z Judenburga, reprezentująca region urlopowy Murtal i Mathias Schattleiter z regionu Schladming-Dachstein. Prezentację prowadziła, głównie w formie wywiadów – rozmów ze styryjskimi gośćmi, dyrektor NBPA w Polsce, Gabrielle Lengner.

Na wstępie poinformowała, że w tegorocznym sezonie letnim Styria odnotowała bardzo duży wzrost liczby zagranicznych gości, w tym także z Polski. Rekordowy pod tym względem był również miniony sezon zimowy 2016-2017. I to mimo, iż był on krótszy niż zazwyczaj z powodu wczesnej Wielkanocy. Od listopada ub. r. do kwietnia br. ten kraj związkowy odwiedziło 1.697.781 gości, co stanowiło ponad 3% wzrost w porównaniu z sezonem poprzednim. W przypadku 16.957 turystów polskich oznaczało wzrost o 15,6%, zaś 185.440 zarejestrowanych noclegów o 13%.

W Styrii od 10 lat utrzymuje się pod tym względem nieprzerwana tendencja wzrostowa. Przybyło w niej w tej dekadzie bowiem 481.800 gości, tj. o 39,6% więcej i skorzystali oni z 1.221.842 noclegów, tj. o 25,5% więcej. Do końca października br. odnotowano przyjazd 23,8 tys. turystów z Polski. W lecie nieco mniej niż przed rokiem, ale skorzystali oni z większej liczby – 85 tys. noclegów. Polacy przesunęli się dzięki temu na ósme miejsce, wyprzedzając Hiszpanów oraz Francuzów, i stanowią obecnie 7,7% całego zagranicznego ruchu przyjazdowego do Styrii.

Gabi, jak jest nazywana zdrobniale przez dziennikarzy, powiedziała też, że dzięki długiej, złożonej z 35 odcinków trasie wędrówek, można zobaczyć w Styrii praktycznie wszystko od gór i lodowców po winnice. Ten kraj związkowy szczególnie popularny jest jako miejsce wypoczynku całych rodzin, które stanowią 32% całego ruchu. I mają do dyspozycji wiele atrakcji oraz nowości. M.in. nowe dyscypliny sportów zimowych, kursy dla dzieci oraz tych osób dorosłych, które mają dłuższą przerwę w ich uprawianiu. Ciekawą ofertę na „po nartach” i aktywności poza stokami itp.

Wiele szczegółów przedstawili w multimedialnej prezentacji goście. 17 grudnia otwarty zostanie w Styrii tegoroczny sezon, a 38 ośrodków uczestniczyć będzie w 2. narciarskim festynie rodzinnym FamilienSkiFest. Obowiązywać w nich będą wówczas 50% zniżki na karnety narciarskie, kursy nauki na nartach oraz wypożyczanie sprzętu sportowego. W programie znajdą się m.in. liczne imprezy, od dziecięcych po aprés-ski. 11 torów z przeszkodami, tory saneczkarskie, stoki z wyciągami i nocne wędrówki. Tegoroczna zima będzie okazją do wypróbowania nowych dyscyplin sportowych lub odświeżenie dawnych umiejętności.

Jej hasłem jest „Uczenie się przez całe życie”. Można będzie odbyć 4-godzinny kurs jazdy na nartach turowych, nauczyć wędrówek na rakietach śnieżnych, zaliczyć kursy: jazdy na nartach biegowych, rowerach śnieżnych, biatlonu, ale również medytacji, jogi, pieczenia oraz majsterkowania. I to od Górnej Styrii – aż do Parku Narodowego Gesäuse i od regionu wypoczynkowego Mural do Styrii Wschodniej. Jedną z tamtejszych atrakcji są gorące termy. Nowe centrum zdrowia Vita med Gesundhaitszentrum (zainwestowano w nie ok. 11,5 mln euro) w Bad Radkersburg poleca m.in. treningi wytrzymałościowe, siłowe i aparatu ruchu.

– Zimowa kuracja nad jeziorem Grundlsee potwierdzi – zapewniała Julia Maierhofer – jak skuteczny może by nawet krotki wypoczynek w zgodzie z natura, wśród lasów i jezior. Bogata jest tamtejsza oferta kulinarna, zwłaszcza w gospodach górskich, w które również zainwestowano ostatnio spore środki. Poza stokami, z dala od tras zjazdowych i biegowych, na gości czeka 130 atrakcji turystycznych. M.in. muzea, młyny, wspomniane termy, parki krajobrazowe, zimowe szlaki do wędrówek, place golfowe, degustacje win oraz wycieczki z przewodnikiem po miastach.

9 pozycji liczy lista największych ostatnich inwestycji w ośrodki narciarskie, termy i hotele. M.in. w Crosspark Reiteralm, rozbudowę systemu zaśnieżania w Loser, odnowienie wyciągu Polster-Lift w Präbichl, nowe gospody (wydatek ok. 5,5 mln euro) Alm-Arena i Stonis Rauchkuchl w Hauser Kaibling. A także w 3 nowe hotele w Grazu i Loser. A to tylko przykłady. Ciekawe są programy imprez dla całych rodzin, narciarskich – z Pucharem Świata i Europacup FIS. Jarmarków adwentowych i bożonarodzeniowych Więcej szczegółów na temat nowości i oferty turystycznej Styrii, m.in. darmowych noclegów dla dzieci do lat 6, znaleźć można na: www.steiermark.com.

Poza informacjami dotyczącymi całej Styrii z przykładami z jej miejscowości i ośrodków, więcej szczegółów zawierały prezentacje wspomnianych dwu regionów. W Murtal nowością jest skipass Mur-Mürz Top obejmujący 9 terenów narciarskich z 69 kolejkami linowymi i wyciągami, 208 km tras i stoków. Inna karta, MurtalGästeCard zapewnia idealny dostęp do najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu. M.in. Sternenturm -najwyższego planetarium Europy w Judenburgu, term Aqualux w Fohnsdorf, term leczniczych Wildbad w Dürstein i wielu innych. Karnet ten dostępny jest jako sezonowy lub kilkudniowy.

Od 26 stycznia do 4 lutego 2018 r. przez 10 dni odbędą się „Wędrówki na rakietach śnieżnych w Murtal”. Można będzie dowiedzieć się wszystkiego o użyciu tego sprzętu, z udziałem ekspertów i praktyków. Oczywiście także podczas wycieczek po urozmaiconych, specjalnie wytyczonych trasach. Poza stokami proponowane są też trasy biegowe z certyfikatem „Steirisches Loipengütesigl” w Hohentauern, Krakautal i Lassnitz – St. Lambrecht. W kilku miejscowościach odbywają się jarmarki regionalne, adwentowe i bożonarodzeniowe. Wielu amatorów wrażeń przyciągnie na pewno też Projekt Spielberg – park śnieżnych atrakcji.

Z treningiem zimowym samochodami, strzelaniem z bezpiecznych karabinków laserowych oraz programami dla dzieci. Kalendarz imprez zimowych w Murtal obejmuje 9 głównych wydarzeń od 12 grudnia 2017 do 7 kwietnia 2018 r. M.in. Wyścigi kobiet FIS Grebenzen; Puchar świata juniorów na sankach, na torze naturalnym; Sylwestrowy pokaz na stoku Lachtal i w tej samej miejscowości równoległe zawody w snowboardzie. Szczegóły na: www.murtal.a.

Tradycyjnie bogata jest oferta regionu Schladming – Dachstein. Należy on do piątki najchętniej odwiedzanych turystycznych w Alpach. W minionym sezonie zimowym goście skorzystali tam z niemal 3.370 tys. noclegów, Do ich dyspozycji jest blisko 29,5 tys. miejsc noclegowych w 1894 obiektach, 7 centrów turystycznych i najwyższe wzniesienie: Hocher Dachstein – 2996 m n.p.m. Jest to eldorado dla narciarzy, z najnowocześniejszą infrastrukturą. „Narciarska huśtawka” łączy zbocza 4 znanych gór, a składają się na nią 123 km tras i działające non stop nowoczesne kolejki i wyciągi. Tak, non stop – to nowość nadchodzącego sezonu na lodowcu Dachstein.

A poza trasami narciarskimi są jeszcze trasy widokowe Skywalk, Trepie ins Nichts oraz most wiszący. Warto dodać do tego 31 kolejek krzesełkowych, 11 linowych, 46 wyciągów orczykowych i talerzykowych. 98 schronisk narciarskich. 234 km tras narciarskich, w większości w razie potrzeby sztucznie zaśnieżanych. 25-kilometrową trasę przez lodowiec Dachstein do Obertraun. 18-kilometrową trasę do jazdy w stylu freeride przez cyrk lodowy z Dachsteinu. 282 km zimowych szlaków wędrownych, 435 km narciarstwa biegowego i 7 tras – łącznie 28,5 km, saneczkarskich,

No i karnety, bezpłatne skibusy dla ich posiadaczy, szkółki narciarskie, w tym dla dzieci i rodzin oraz, pierwsza w Austrii, dla osób niepełnosprawnych. Region ten rozwija się szczególnie dynamicznie w ostatnich 10 latach. Organizuje w nadchodzącym sezonie, który rozpoczął się już 25 listopada br. i potrwa do marca 2018 r., 18 znaczących imprez sportowych i kulturalnych. Jest więc w czym wybierać i przebierać. Goście przywieźli zresztą sporo materiałów informacyjnych, również drukowanych. Szczegóły oferty tego regionu znaleźć można na: www.schladming-dachstein.at.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora

a