czwartek, lipiec 25, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2738.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2738
środa, 01 grudzień 2010 07:34

Aleksandria 4,5 tys lat historii kurortu Wyróżniony

Napisane przez mat pras /TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aleksandria Fort Qaitbay Aleksandria Fort Qaitbay Fot. mat pras
Aleksandria, nazywana „perłą wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego" to miasto o nieprzemijającym blasku. Urzeka turystów orientalną atmosferą, bogactwem historycznym oraz różnorodnością kulturową. Zawdzięcza to położeniu na styku trzech kultur – śródziemnomorskiej, arabskiej i afrykańskiej i ponad 4 i pół tysiącu lat historii.

Aleksandria to miast{jumi [*4]}o portowe położone na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 225 km na północny – zachód od Kairu. Zamieszkuje je około 4 milionów osób. Założył je Aleksander Macedoński w 332 roku przed Chrystusem. Choć współczesne badania wykazują, że Aleksander zmienił i rozbudował istniejące w tym miejscu od 2686 roku przed Chrystusem miasto Rhakotis.
Aleksandria uznawana jest za jeden z najlepszych letnich kurortów w tej części świata. Ponad 20 kilometrowa eskapada z szerokimi piaszczystymi plażami i ogrodami, bulwary, ekskluzywne hotele to cechy charakterystyczne Aleksandrii. Ale miasto to urzeka nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale również wielką ilością pięknych pomników i budowli. Przyjeżdżający tu turyści cenią sobie również wspaniałe miejsca do nurkowania.
Jednym z najważniejszych zabytków Aleksandrii jest położony na wzgórzu Pałac Montaza, zbudowany w turecko-włoskim stylu architektonicznym. Dawniej pełnił on funkcję letniej rezydencji rodziny królewskiej, natomiast obecnie znajduje się tutaj muzeum. Pałac Montaza otaczają jedne z najpiękniejszych ogrodów Aleksandrii, które naprawdę warto zobaczyć.
W samym centrum nowoczesnej Aleksandrii znajduje się, założone w XV wieku, Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej. Zbiory muzeum liczą ponad 40 000 przedmiotów znalezionych na terenie miasta i wokół niego. Najstarsze z eksponatów datowane są na 332 rok p.n.e.. Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej wraz z Muzeum Narodowym to kluczowe miejsca pamięci i przechowywania starożytnych przedmiotów w Aleksandrii.

 {gallery}2738{/gallery}

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Aleksandrii jest Cytadela Qauit-Baja. Została ona zbudowana w XV wieku w miejscu jednego z siedmiu cudów starożytnego świata, a mianowicie latarni aleksandryjskiej. Uznaje się, że kamienie z tejże latarni, datowanej na III wiek p.n.e. zostały użyte do budowy Cytadeli. Trwające w porcie prace wykopaliskowe doprowadziły do odkrycia wielu innych starożytnych kamieni, które w przeszłości były najprawdopodobniej częścią konstrukcji latarni.
Inne miejsca warte zobaczenia w Aleksandrii to na przykład górujący nad miastem wspaniały, czternastowieczny meczet El Mursi Abul Abass, rzymski amfiteatr Nem Al-Dekka, Filar Saraplum, zwany słupem pompejskim, starożytne katakumby w Kom Al-Shuqafa czy nekropolia Al-Szalby.
Aleksandria to miasto, które nie tylko szczyci się swoją wspaniałą przeszłością, ale również dużo inwestuje w swoją przyszłość. Najlepszym tego przykładem jest otwarta 2002 roku Nowa Biblioteka Aleksandryjska. Powstała ona w pobliżu starożytnej biblioteki aleksandryjskiej, uznawanej za największą bibliotekę antycznego świata. Studiowało w niej wielu słynnych naukowców m.in. matematyk Eukides w 300 roku p.n.e. i Haron w 62 roku n.e.. Futurystyczny projekt Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez UNESCO.
W Nowej Bibliotece Aleksandryjskiej, oprócz ogromnego zbioru książek, znajdują się specjalne biblioteki dla niewidomych oraz niedowidzących dzieci i młodzieży, zawierające działy poświęcone sztuce oraz multimediom, a także przydatny sprzęt audiowizualny i zbiory bardzo rzadkich książek. W bibliotece znajduje się również siedem centrów badań akademickich, planetarium, archiwum internetowe oraz laboratorium odrestaurowywania manuskryptów.
Nowa Biblioteka Aleksandryjska oprócz centrum naukowego, pełni również funkcję centrum kulturowego. We wspaniałym wnętrzu biblioteki znajdują się cztery galerie dla czasowych wystaw i dziewięć, gdzie wystawiane są stałe ekspozycje. Możemy tu również znaleźć trzy muzea poświęcone antykowi, manuskryptom oraz nauce.

{jumi [*8]}

a