sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
wtorek, 21 listopad 2017 13:32

Striezelmarkt i inne drezdeńskie Jarmarki Bożonarodzeniowe

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Striezelmarkt i inne drezdeńskie Jarmarki Bożonarodzeniowe dresden.de

Na przełomie listopada i grudnia w Dreźnie odbywa się Striezelmarkt, najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowym w całych Niemczech. Nie każdy wie, że w tym samym czasie w Dreźnie odbywa się jeszcze dziesięć innych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Kto chce zwiedzić najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech, musi przyjechać do Drezna.

W tym roku odywać się on będzie w dniach od 29 listopada do 24 grudnia. Tradycyjny Jarmark Struclowy „Striezelmarkt” będzie obchodził swoje 583. urodziny. Jest on organizowany od roku 1434.

Największy niemiecki Jarmark Bożonarodzeniowy Drezdeński

Jarmark Struclowy „Striezelmarkt” nazwę zawdzięcza tradycyjnemu, saksońskiemu wypiekowi świątecznemu. Jego nazwa wywodzi się od Jarmarku Struclowego, na którym sprzedawano wypiekaną z ciasta drożdżowego bułkę Dresdner Chiststollen, potocznie zwaną struclą. Jest to podłużna, słodka, pleciona bułka, nadziewana musem jabłkowym lub makiem. Tradycja wypiekania strucla jak i tradycyjna nazwa jarmarku „Dresdner Striezelmarkt” zachowały się do dziś. Co roku w sobotę przed 2 niedzielą Adwentu (w tym roku przypadnie to 9 grudnia) w mieście odbywa się Święto Strucli, podczas którego od pałacu Zwinger na Striezelmarkt przejdzie pochód z olbrzymią struclą, która zostanie tam uroczyście pokrojona i rozdana.

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem Striezelmarkt będzie zlokalizowany w zabytkowej części drezdeńskiej Starówki, a historyczna część jarmarku usytuowana zostanie na dziedzińcu pałacu Zwinger. Sprzedający oferować będą tu rudawskie wyroby sztuki z drewna, pierniki z piernikowego miasta Pulsnitz oraz gwiazdy morawskie. W powietrzu nieprzerwanie unosić się będzie zapach grzanego wina nad licznymi stoiskami, gdzie w romantycznej atmosferze oryginalna drezdeńska bożonarodzeniowa strucla będzie wyjątkowo smakować. Pod wieczór w morzu świateł będzie można podziwiać największą na świecie schodkową Rudawską Piramidę o wysokości 14 metrów, drewniany łuk z lampionami oraz chinkę dorównującej swoją wysokością piramidzie.

Do innych atrakcji jarmarku w Dreźnie należy zaliczyć domek Pflaumentoffela (ludzika wykonanego z suszonych śliwek), domek z pierników, dom bajek, świąteczną piekarnię, skrzacie kino, teatr lalek przy kalendarzu adwentowym oraz wybór piernikowej księżniczki, a także rozkrojenie bożonarodzeniowej strucli.

Dziesięć innych drezdeńskich Jarmarków Adwentowych

Oprócz Jarmarku Struclowego w Dreźnie odbywa się dziesięć innych jarmarków. Jednym z atrakcyjniejszych jarmarków będzie „Adwent na Nowym Rynku (Neumarkt ) przy Frauenkirche ". Tu czas cofa o około 100 lat wstecz pozwalając przekonać się jak jarmark ten wyglądał między rokiem 1830 i 1920, a to głównie za sprawą poprzebieranych rzemieślników w oryginalne stroje z epoki, żywych zwierząt w szopce oraz stoisk, na których oferowane są wysokiej jakości, ręcznie wykonywane przedmioty.

Równie ciekawie przebiega Jarmark Średniowieczny w Stallhof przy Dresdner Residenzschloss Kanzleigäßchen. Uwodzi on świątecznym czarem na tle Dresdner Residenzschloss (dawnego Pałacu Turniejowego). Majstrzy różnych cechów prezentują swoje rzemiosło i oferują ręcznie wyrabiane towary.

Drugi największy jarmark w Dreźnie Augustusmarkt Dresden, który odbywa sie u stóp Goldener Reiter to świąteczna podróż przez kraje i regiony świata z prezentacją ich typowych produktów. Będąc w Dreźnie warto wybrać sie również na „Dresdner Winterlichter“ , który odbywa się wzdłuż ulicy Prager Straße. Jego atrakcją są tradycyjne saksońskie produkty i specjały kulinarne z Drezna i regionu oraz diabelski młyn o wysokości 25 m.

Woń grzanego wina i dźwięki świątecznej muzyki

W trakcie Jarmarku w Dreźnie oprócz Święta Strucli odbywa się szereg świąt poprzedzających Boże Narodzenie m.in. Święto Pflaumentoffela (ludzika z suszonych sliwek), Święto Piernika, Święto Piramidy, Święto Świecznika oraz tradycyjne saksońskie, górnicze Boże Narodzenie. Oczywiście bożonarodzeniowy festyn to głównie stragany oferujące ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze i inne, chętnie kupowane na świąteczne prezenty. Jarmarkowi towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne, koncerty charytatywne, a także prezentacje szopek bożonarodzeniowych. Cały teren jarmarku rozświetlą jasne światła, a w powietrzu unosić się będzie woń grzanego wina i dźwięki świątecznej muzyki.

Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy co roku przyciąga dziesiątki tysięcy gości. Odwiedzają go nie tylko tłumy mieszkańców Drezna i okolic. Od wieków stał się on ważną atrakcją, na którą przyjeżdżają przybysze nie tylko z całych Niemiec, ale również z innych krajów. Z roku na rok odwiedza go także oraz więcej Polaków, którzy dokonują tu udanych zakupów i oddają się radosnemu świętowaniu.

a