wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
sobota, 18 listopad 2017 21:00

Cypr: Coraz więcej turystów Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wieczór cypryjski zorganizowany w Warszawie przez przedstawicielstwo w Polsce CTO – Cypryjskiej Organizacji Turystycznej stał się kolejną okazją dla zaproszonych nań przedstawicieli polskich biur podróży oraz kilkorga dziennikarzy, do zapoznania z nowościami i atrakcjami w ofercie turystycznej Wyspy Afrodyty, a także tamtejszą muzyką, tańcem oraz kuchnią.

A ta śródziemnomorska wyspa z licząca 10 tysięcy laty historią, licznymi zabytkami, pięknymi plażami, górami oraz znakomitymi warunkami wypoczynku, także aktywnego, i to praktycznie przez cały rok, przyciąga coraz więcej turystów, także z Polski.

Najświeższe dane obejmujące 10 miesięcy br. potwierdzają imponującą skalę wzrostu tego zainteresowania. O ile w 2015 roku Cypr gościł w tym okresie 2.472.963 zagranicznych turystów, a w 2016 r. 2.974.412, to w br. już 3.408.473. Co tylko w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowiło wzrost o 14,6%. Przy czym tylko w październiku, co szczególnie cieszy gospodarzy, gdyż oznacza wydłużenie najpopularniejszego z oczywistych względów sezonu letniego, wzrost ten wyniósł 13,9%. A konkretnie: z 357.194 do 406.870 zagranicznych gości. Przy czym w przypadku Niemców stanowił ponad 73% wzrost, Izraelczyków o 55% i Szwedów 35,8%.

Z obszernych danych statystycznych, jakie uzyskałem w CTO już po wieczorze cypryjskim, gdyż właśnie przysłano je z Nikozji, wybrałem jeszcze kilka liczb, które mogą zainteresować naszą branżę, prasę i potencjalnych turystów. Najliczniej przybywają oni z Wielkiej Brytanii. Liczba ich, w ciągu 10 miesięcy, zwiększyła się z 973.495 do 1.174.358, a więc o 7,9%. Na drugim miejscu znajdują się goście z Federacji Rosyjskiej, odpowiednio 498.921 i 790.771 – wzrost o 5,2%. Na trzecim zaś z Grecji: 118.606 i 142.186 – więcej o 7,1,%. Na tym tle bardzo dobrze wypadają liczby turystów polskich.

W ciągu dwu lat, między 2015 i 2017, wzrosła ona, oczywiście też za 10 miesięcy, z 39.314 do 53.731 osób, a więc aż o 38,1%. Co oznacza, że pod względem aktualnego tempa wzrostu zainteresowania w Polsce turystycznymi wyjazdami na Cypr znajdujemy się na 3 miejscu wśród odwiedzających wyspę nacji. Pierwsze, ze skokiem w tym samym okresie o 80,8% (!) z 90.726 do 242.756 osób zajmują Izraelczycy. Drugie zaś, ze wzrostem o 60%, z 99.990 do 170.754 osób, Niemcy.

W naszym przypadku jest to zapewne rezultatem lepszych, zwłaszcza czarterowych połączeń lotniczych oraz dołączeniem do grona działających w Polsce biur podróży organizujących tam wycieczki, kolejnych nowych. A także skutecznej promocji prowadzonej przez CTO i współpracy jej warszawskiego przedstawicielstwa z polską branżą turystyczną oraz mediami. W tym w postaci organizowanych wieczorów cypryjskich. W omawianym uczestniczyło spore grono touroperatorów. Ze strony gospodarzy również J.E. Ambasador Republiki Cypru Pan Petrus Kestoras z małżonką Marią.

A także obecny w Warszawie w związku w wystawą „Zwyczaje okresu Dodekameron na Cyprze” w Muzeum Etnograficznym, o której niedawno pisałem, J.E. Biskup Mesaorii Grzegorz (Gregorios). Rozdawał on gościom osobiście bardzo ciekawe, z mnóstwem informacji, mapy zabytków sakralnych oraz tras pielgrzymkowych na Cyprze – „Cyprus island of saints a pilgrimage tour”. Bogatą część artystyczną, która poprzedziła prezentacje atrakcji turystycznych wyspy, zapewnił znakomity zespół muzyczno – taneczny Akrites Geriou, a do cypryjskiej kolacji grał polski duet gitarzystów wykonujących muzykę cypryjską i grecką: Krzysztof Gerus i Maciej Regulski.

Artyści cypryjscy w strojach ludowych nie tylko znakomicie grali i tańczyli, ale pokazali również niezwykły kunszt solisty. Najpierw tańczył on żywiołowo z tamburynem, a następnie przeszedł do clou wieczoru. Tańca z wypełnionymi wodą szklankami ustawionymi na głowie. Zaczynając od jednej, z dostawianymi mu w przerwach kolejnymi, jedna na drugiej, aż do dwunastu ! Demonstrując niezwykłe mistrzostwo. Nie zabrakło również tańców z udziałem polskich gości wieczoru, do których wciągali ich cypryjscy artyści. Wieczór otworzyła i zamknęła dyrektor przedstawicielstwa CTO w Warszawie Marzena Henszel.

W multimedialnej prezentacji przedstawiła ona główne atrakcje greckiej części wyspy, przypominając, że od 1974 r. jest ona podzielona, a jej jedna trzecia, na północy Cypru, jest okupowana przez Turcję. Która – dodam – utworzyła tam, nie uznawaną przez nikogo poza Ankarą, tzw. Turecką Republikę Północnego Cypru. Mówiła o cypryjskich atrakcjach, zabytkach oraz o 330 słonecznych dniach w roku zachęcających do przyjazdów w dowolnym czasie. A także o 400 kilometrach szlaków turystycznych, świetnej ofercie dla turystów aktywnych oraz bogatym kalendarzu imprez kulturalnych i sportowych przez cały rok.

Przedstawiła również główne cypryjskie miasta i ich walory oraz specyfikę: Nikozję, Limassol, Larnakę, Pafos, Agia Napa i Protaras, a także zajmujące środek wyspy Góry Troodos, w których panują najniższe temperatury i od listopada do marca można jeździć na nartach. Dwa cypryjskie regiony bardziej szczegółowo przybliżyli zaproszonym gościom ich przedstawiciele. Lakis Avramides przedstawił ciekawy film o atrakcjach regionu Agia Napa – Paralimi – Protaras. Od nadmorskich plaż – po wspinaczkę w górskich skałach, a także interesującą zabytkową architekturę. Nicolas Tsifoutis zaprezentował region Pafos zajmujący zachodnią część wyspy. Jego główne miasto, zabytkowy Pafos (Lista UNESCO), jest w br. jedną z dwu Europejskich Stolic Kultury. Region ten odwiedza rocznie 1,2 miliona, 40% ogółu, turystów spoza wyspy. Jest to kraina mitów i legend, zabytków, m.in., wspaniałych antycznych mozaik oraz słynnej Skały Afrodyty. Ale także nowoczesnych hoteli, pół golfowych – największe z 18 dołkami, znakomitymi trasami dla turystyki pieszej, konnej, rowerowej oraz imprez sportowych, np. triatlonu.

W regionie tym jest 12 plaż z „błękitną flagą” potwierdzającą najwyższą czystość, także morza. Od 2011 roku region ten bez przerwy zaliczany jest do 20 najlepszych kierunków wyjazdów turystycznych. Na półwyspie Akamas znajduje się park natury o pow. 230 km². Region słynie z rzemiosła artystycznego, koncertów, wystaw sztuki, a także organizowanych w nim romantycznych ślubów i wesel – po około 2500 rocznie oraz ponad 3000 podróży poślubnych. Ma w ofercie również organizację konferencji i imprez incentive. Więcej na temat tych ostatnich mówił Christos Elia, reprezentant biura Meeting Point Cyprus.

Firma ta organizuje kongresy i konferencje, także w pięknych zabytkach. Przy czym Polska jest dla niej ważnym, na 4 miejscu, rynkiem. Urządza też imprezy incentive, eventy, wycieczki dla miłośników przyrody z obserwacją rzadkich gatunków flory i fauny, m.in. flamingów. A także kuracje, np. miodową, fitness, ale również imprezy sportowe. Informacje te, i cały program wieczoru, były nie tylko interesujące, ale wzbogaciły wiedzę o Cyprze i jego turystycznych atrakcjach zaproszonych przedstawicieli polskich biur podróży i touroperatorów.

Zdjęcia autora

a