piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
środa, 23 sierpień 2017 08:55

Wreszcie jest połączenie lotnicze Warszawy z Bratysławą Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Linie lotnicze Wizz Air uruchomiły nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Bratysławy. Funkcjonujący od półtora miesiąca nowy kierunek lotniczych podróży cieszy się powodzeniem. Rejsy ze stolicy Polski do Bratysławy odbywają się 4 razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele).

Szybko i tanio

Wyloty z Warszawy odbywają się o godzinie 6:35. W powrotny rejs z Bratysławy samolot startuje o godzinie 12:25. Lot na tej trasie trwa godzinę i dziesięć minut. Bardzo pocieszający jest fakt, że nie jest to połączenie sezonowe. Wizz Air będzie obsługiwał trasę pomiędzy Warszawą i Bratysławą przez cały rok. Na tej linii latają samoloty Airbus A320, które mogą zabrać na pokład około 180 pasażerów. Ceny biletów w jedną stronę rozpoczynają się od 39 PLN.

Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. Ma ok. 430 tys. mieszkańców. Miasto to jest nie tylko siedzibą najwyższych władz państwowych, ale również centrum życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego. Znajdują się tu także liczne placówki o znaczeniu i statusie narodowym oraz międzynarodowym.

 

Zamiast 8 godzin podróży zaledwie godzina

Położenie Bratysławy jako stolicy kraju jest dość nietypowe. Miasto nie jest bowiem położone centralnie na terytorium państwa, lecz w południowo wschodnim krańcu Słowacji. Z tego też powodu odległość między stolicami Polski i Słowacji jest dość znaczna, pomimo że oba państwa sąsiadują ze sobą. Warszawę i Bratysławę dzieli ok. 700 km. Podróż samochodem w zależności od wyboru trasy zajmuje minimum 8-9 godzin. Trudności komunikacyjne z pewnością nie sprzyjały rozwojowi kontaktów gospodarczych, kulturalnych oraz wymianie turystycznej.

Sytuację tą diametralnie zmieniło nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Bratysławy. Skróciło ono bowiem czas podróży pomiędzy obiema stolicami z 8-9 godzin do jednej godziny i dziesięciu minut. Na dodatek podróż przebiega w komfortowych warunkach. Podczas lotu można spokojnie zjeść poranne śniadanie i przeczytać gazetę. W trakcie krótkiego lotu jest okazja przygotować się do biznesowego spotkania przeglądając dokumenty lub do zwiedzania miasta czytając przewodnik.

 

W Bratysławie jest co zwiedzać

Bratysława to stare, historyczne miasto, w którym zachowało się wiele, ciekawych zabytków. Z pewnością największym z nich jest malowniczo położony Bratysławski Zamek. Warowna budowla z charakterystycznymi 4 wieżami w narożnikach pochodzi z przełomu XIV/XV wieku. Usytuowana jest ona w centrum miasta na szczycie wzgórza wznoszącego się na wysokość 80 metrów ponad przepływający w pobliżu Dunaj.

Inną bardzo charakterystyczną i godną obejrzenia budowlą Bratysławy jest gotycka katedra św. Marcina, która była przez 300 lat miejscem koronacji królów węgierskich. Katedra to nie jedyny zabytkowy obiekt sakralny w Bratysławie. Do innych, ciekawszych tego typu budowli należy zaliczyć gotycki kościół franciszkański Zwiastowania Panny z 1297 r., dawny barokowy kościół, a obecnie prawosławną cerkiew św. Mikołaja, kościół Trynitarzy, secesyjny kościół Elżbiety, a także klasycystyczny pałac prymasowski oraz barokowy, letni pałac biskupi.

Będąc w Bratysławie warto obejrzeć również Pałac Grassalkovicha będący obecnie siedzibą prezydenta Słowacji oraz ruiny Zamku Devin. Niepowtarzalnego uroku stolicy Słowacji dodaje jej tutejszy rynek Hlavne Namstie z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami, gotyckim ratuszem, zabudowaniami uniwersyteckimi oraz eklektycznym Słowackim Teatrem Narodowym.

Warto też obejrzeć z bliska Most Słowackiego Powstania Narodowego. Nowy, bratysławski most nad Dunajem posiada charakterystyczny pylon, który wieńczy położony na wysokości ponad 84 metrów "latający spodek" z mieszczącą się w nim restauracją na 430 osób. Koniecznie trzeba się do niej wybrać i podczas degustacji znakomitych słowackich potraw i win rozkoszować się widokiem przepięknej panoramy miasta.

 

Znakomite hotele

Bratysława ma dobrze rozwiniętą sieć hotelową dostępną nie tylko dla przeciętnych turystów, ale również podróżnych oczekujących wyższego standardu. W stolicy Słowacji obecnych jest większość międzynarodowych sieci hotelowych, które znamy z polskiego rynku. Wśród topowych hoteli należy wymienić Sheraton Bratislava Hotel, Vienna House Easy Bratislava, Radisson Blue Carlton, Mercure Bratislava Centrum czy Holiday Inn Bratislava.

Niezwykle ciekawą możliwość noclegu stwarza zaledwie dwugwiazdkowy, artystyczny hotel Galeria położony zaledwie 5 minut od głównego dworca kolejowego. Zwraca on uwagę nie tylko bardzo futurystycznym kształtem i fasadą. Przybyszy zaskakuje też wyjątkowo odważne pod względem formy oraz kolorystyki i pełne ekspresji urządzenie pokoi i ogólnodostępnych pomieszczeń.

a