poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
piątek, 14 lipiec 2017 08:41

Retro pociągi i historyczne lokomotywy

Napisane przez Adam Krawczyk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Retro pociągi i historyczne lokomotywy Fot. Maciej Panasiewicz

„Lato z Parowozami” PKP Cargo to seria spotkań mających na celu zainteresowanie, w szczególności dzieci i młodzież, koleją i jej historią. Tegoroczna edycja wystartowała w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Kolejne imprezy odbyły się m.in. w Stacji Warszawa i w Parowozowni Skierniewice.

W Chabówce zainaugurowano też Weekendy tematyczne: „Poznaj tajemnice dawnej kolei”. Wówczas w skansenie, pierwszy raz tego lata, na miłośników starej kolei czekały liczne atrakcje i konkursy. Jednocześnie z Chabówki wyruszały, cieszące się dużą popularnością, pociągi retro do Kasiny Wielkiej.

Niedzielne kursy realizowano lokomotywą SM42-1006.

To nie był przypadek. Lokomotywa w ostatnich tygodniach została poddana pracom malarskim. „SM” pomalowano w historyczne barwy i naniesiono oznaczenia. Kolejne etapy prac malarskich relacjonowane były na profilu Dla Miłośników Kolei PKP Cargo, przy dużym zadowoleniu miłośników kolei. Największy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych jest spółką najbardziej angażującą się w ochronę dziedzictwa kolejowego w Polsce.

PKP Cargo od lat utrzymuje w należytym stanie wiele egzemplarzy czynnych parowozów oraz starych wagonów.

Spółka przejęła i dała drugi oddech Skansenowi w Chabówce, który postawiony był w stan likwidacji. Przez wiele lat prowadziła Parowozownię Wolsztyn. Obecnie jest to instytucja kultury również zaangażowana w „Lato z Parowozami”; w ostatnią sobotę gościła młodszych i starszych miłośników parowozów i zabytkowych wagonów.

Weekendy tematyczne czyli najbliższe imprezy w ramach letniej serii spotkań z koleją odbędą się 15-16 i 29-30 lipca w Chabówce.

Tam również 19 i 20 sierpnia, jak co roku zorganizowana zostanie „Parowozjada”. Jest to punkt kulminacyjnym „Lata z Parowozami”. Wówczas w Skansenie Taboru w Chabówce miłośnicy kolei będą mogli podziwiać zabytkowe lokomotywy i składy historyczne. Dużą atrakcją będą zawody drużyn trakcyjnych. Nie zabraknie również pociągów retro, kursujących po malowniczych terenach Podhala.

a