niedziela, grudzień 10, 2023
Follow Us
poniedziałek, 29 maj 2017 11:28

Prom dla PŻB płynie już do Polski

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prom dla PŻB płynie już do Polski Fot.: PŻB

Zakupiony przez Polską Żeglugę Bałtycką (PŻB) bułgarski prom Cracovia wypłynął już do Polski. Po remoncie zasili flotę polskiego przewoźnika promowego.

Prom Cracovia wypłynął z bułgarskiego portu Burgas w sobotę 20 maja br. Jego przyjście do Świnoujścia planowane jest na początku czerwca 2017. Jednostka po niewielkim remoncie, który przeprowadzony zostanie w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. w Szczecinie, będzie eksploatowany na linii Świnoujście - Ystad. M/f Cracovia będzie trzecią jednostką PŻB pływającą na tej linii i tym samym dołączy do obecnie eksploatowanych tam promów m/f Mazovia oraz m/v Baltivia.

Nowozakupiony prom wzmocni pozycję rynkową Spółki, poprawi jej wyniki finansowe i zabezpieczy finansowanie PŻB S.A. pod budowę nowej jednostki. Podstawowym celem strategi Armatora jest odnowa tonażu poprzez budowę nowych promów w polskich stoczniach.

Cracovia została wybudowana w 2002 roku. Ma 180 m długości, 24,3 m szerokości i zanurzenie 6,5 m. Jednorazowo prom będzie mógł zabrać około 126 samochodów ciężarowych i 64
samochody osobowe oraz 640 pasażerów. Do ich dyspozycji na promie będzie 57 kabin.

a