czwartek, czerwiec 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 11 maj 2017 10:23

Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski"

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Śluza Miklaszówka Śluza Miklaszówka http://www.augustow.pl

Kajakiem, rowerem i pieszo można dostać się na Białoruś przez przejście graniczne na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja (Podlaskie). Są też prowadzone rozmowy na temat utworzenia nowych tego typu przejść m.in. w Lipszczanach dla pieszych, rowerzystów i aut do 3,5 tony.

Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (m.in. także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni (szczegółowe zasady na www.grodnovisafree.by). W 2017 roku odprawy w Rudawce odbywają się od 28 kwietnia do 1 października od 7.00 do 19.00.

Przed rozpoczęciem sezonu władze regionu przygotowały oznakowany szlak rowerowy, który biegnie po obu stronach kanału od przejścia Lesnaja-Rudawka do śluzy w Niemnowie i umożliwia nie tylko podziwianie przyrody, ale także odwiedzenie ciekawych miejsc na trasie.

Szlaki kajakowe na terenie Puszczy Augustowskiej (łącznie 347 km szlaków)

Szlak kajakowy rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego - jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce, oferujący wyjątkowy kontakt z nienaruszoną naturą Puszczy Augustowskiej oraz niezwykłe doświadczenie śluzowania na XIX-wiecznym Kanale Augustowskim. Czarna Hańcza to rzeka dość szeroka o łagodnym nurcie. Trasa szlaku jest łatwa i przyjemna, dostępna dla początkujących oraz podróży z dziećmi.

Długość: 98 km wraz ze szlakiem Kanału Augustowskiego; Start: Bryzgiel, jez. Wigry, koniec: Augustów, jez. Necko; Czas trwania: 5-6 dni; Koszt śluzowania: ok. 4,20 zł/osoba, w godzinach 16:00-19:00 jest podwajany. Studenci - 50% zniżki.

Klasyczny szlak rzeki Czarnej Hańczy powstał w 1926 r. i przebiega na trasie: Augustów – Swoboda – jez. Serwy – przewóz kajaków na jez. Wigry (lub do Wysokiego Mostu) – Gawrych Ruda – Stary Folwark – Maćkowa Ruda [Buda Ruska] – Wysoki Most – Frącki – Jałowy Róg [Łoski] – [Jazy] Płaska – Swoboda – Augustów. Długość w wersji maksymalnej to ok. 145 km. Tę wersję szlaku powtarzał Karol Wojtyła, więc go można nazywać też Papieskim.


Szlak kajakowy rzeki Rospudy - trasa dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską - taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. W dolnym biegu rzeka ma typowo nizinny charakter o zabagnionych brzegach porośniętych trzciną i szuwarami. Na szlaku kajakarze mogą spotkać pewne utrudnienia, jak na przykład: kamieniste, płytkie dno czy silny prąd rzeki lub powalone pnie drzew. W Bakałarzewie i Raczkach Małych trzeba przenieść kajaki.

Długość: 73 km; Start: Supienie, jez. Rospuda (Filipowska), koniec: Augustów, jez. Necko; Czas trwania: 4 dni.


Szlak kajakowy rzeki Netty - Netta to malownicza i rzadko uczęszczana rzeka nizinna meandrująca wśród łąk i trzcinowisk przez raczej nieznane turystom tereny. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy – Rospudy i Czarnej Hańczy.

Długość: 38 km; Start: Augustów, rzeka Netta, koniec: śluza Dębowo; Czas trwania: 2 dni.


Szlak kajakowy rzeki Biebrzy - stosunkowo łatwa i spokojna trasa, wymarzona dla entuzjastów ciszy i przyrody oraz ptactwa. Jest to rzeka o typowo nizinnym charakterze, z licznymi zakolami i starorzeczami. Na trasie znajduje się największy w Europie Środkowej kompleks bagien i torfowisk. Rzeka leży w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego, więc wymagana jest odpowiednia zgoda władz na odbycie spływu oraz wykupienie biletu wstępu. Biwakowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.

Długość: 135 km; Start: Lipsk, koniec: Ruś u ujścia Narwi; Czas trwania: 7 dni.


Szlak kajakowy przez jezioro Sajno i Kanał Bystry - rozpoczyna się na Kanale Bystrym, którym spływa się do jeziora Sajno, później przez jez. Sajenek, jez. Staw Sajenek, powrót do jez. Sajno, rzeka Sajownica. Wymagane jest przeniesienie kajaków przez wał na Kanale Augustowskim. Powrót przez śluzę Augustów.

Długość: ok. 30 km; Start: Kanał Bystry, koniec: Augustów; Czas trwania: 1 dzień.


Więcej na: http://www.augustow.pl.

a