środa, listopad 29, 2023
Follow Us
czwartek, 27 kwiecień 2017 14:40

Wiosenny cykl badań turystyki w Puszczy Kozienickiej

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wiosenny cykl badań turystyki w Puszczy Kozienickiej http://www.radom.lasy.gov.pl

W Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Kozienicka”, który powstał 19 grudnia 1994 roku, jako jeden z pierwszych w Polsce i obejmuje powierzchnię ponad 30 tys. ha leśnicy realizują wiosenny cykl badań prowadzonych wraz z Universität für Bodenkultur (BOKU), dotyczących turystyki w Puszczy Kozienickiej. Aktualnie w lasach można podziwiać łanowo kwitnące zawilce, przylaszczki, czosnek niedźwiedzi i wiele innych gatunków grądowych roślin, których nie można zobaczyć w innych porach roku.

Ostatnie dwa dni badawcze

W dniach 27 kwietnia 2017 r. (czwartek) i 30 kwietnia (niedziela) w Nadleśnictwie Kozienice na ścieżkach dydaktycznych Królewskie Źródła i Śródborze (przy szkółce leśnej Przejazd), a także na terenie Nadleśnictw Zwoleń – Krępiec (przy zbiorniku Budowa) i Nadleśnictwa Radom – Jedlnia (przy zalewie w Siczkach) będzie można spotkać ankieterów i podzielić się swoimi wrażeniami z leśnej wycieczki oraz oczekiwaniami związanymi z wyprawą do lasu. Będą to ostatnie dwa dni badawcze zamykające założony programowo cykl roczny.

Badanie pozwoli opracować mierniki i narzędzia pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych i rekreacyjnych Lasów Państwowych. Turyści, którzy w tym czasie nie wybierają się do lasu mogą wypełnić anonimowa ankietę online: https://survey.boku.ac.at/index.php/219784?lang=pl. Można również zarejestrować trasę wędrówki lub treningu w lesie za pomocą GPS i przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na Facebookowy profil: LasyTrasy. Trasę należy zapisać w formacie gpx.

Zmotoryzowani turyści
Na turystów czekają liczne parkingi leśne, wiaty turystyczne, stoły i ławy, a tablice informacyjne w najatrakcyjniejszych miejscach pozwalają poznać wiele leśnych tajemnic i zwyczajów. Na miłośników wędrówek rowerowych czeka m.in. ścieżka rowerowa przy ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni Letnisko, zrealizowana w ramach projektu polsko-holenderskiego. Uznanie wśród miłośników wędrówek rowerowych zdobyła również ścieżka rowerowa „Miodne" przy Nadleśnictwie Zwoleń. Zwoleńscy leśnicy utworzyli izbę edukacji leśnej, której uzupełnieniem jest ścieżka dydaktyczna „Nasze drzewa".

Królewskie lasy
Tereny Puszczy Kozienickiej były ulubionym terenem polowań Władysława Jagiełły. Powstałe wówczas dworki w Jedlni i Kozienicach były miejscami postojów króla i jego świty podczas podróży lub polowań. Na pamiątkę, bijące w Puszczy źródełko nazwano „Królewskim Źródłem". Legenda głosi, że właśnie tutaj król wielokrotnie gasił swoje pragnienie.

W ramach przygotowań do wojny z Krzyżakami w 1409 roku, w Puszczy odbywały się wielkie łowy, które miały zabezpieczyć zapas mięsa dla wojsk stojących u boku polskiego króla. Właśnie tutaj zbudowano słynny i niezwykle nowoczesny, jak na owe czasy, drewniany most łyżwowy. Dziś byłby nazwany pontonowym. Po moście tym, pod Czerwińskiem, wojska polskie przeprawiły się na prawy brzeg Wisły, dążąc pod Grunwald.

Młodszy syn Jagiełły – Kazimierz Jagiellończyk, bardziej niż Jedlnię upodobał sobie Kozienice. Tu jego żona, królowa Elżbieta Rakuszanka (zwana ,,matką królów") urodziła piątego syna, który w przyszłości jako Zygmunt I Stary był jednym z najdłużej panujących polskich monarchów.

Więcej na: http://www.radom.lasy.gov.pl/.

a