czwartek, wrzesień 29, 2022
Follow Us
sobota, 13 maj 2017 15:57

Egipcjanie inwestują przygotowując się na turystyczny bum

Napisane przez Jerzy Niemociński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedstawiciele sektora prywatnego i władze Egiptu nie tracą czasu. Inwestują w hotele, rozwój infrastruktury i bezpieczeństwo. Poprawiają jakość obsługi i dywersyfikują kierunki pozyskiwania turystów. W ten sposób przygotowują się na powrót turystycznego bumu.

Warszawę odwiedziła niedawno ponad dwudziestoosobowa delegacja egipskich menedżerów hoteli i biur podróży. Towarzyszyli im Gubernatorzy Prowincji Morza Czerwonego (ze stolicą w Hurghadzie), oraz Prowincji Południowego Synaju (Szarm el Szejk, Święta Katarzyna). W obecności Hosana Alkawaesh, Ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu uczestniczyli oni w spotkaniu z dziennikarzami oraz w workshopie z polskimi touroperatorami.

Prezydencka wizyta
Ambasador Egiptu poinformował zabranych, że Egipt ponownie wraca do łask klientów. Wskazują na to statystyki sprzedaży za ostatnie miesiące. Wzrasta liczba turystów odwiedzających ten kraj na co z pewnością miało wpływ odbudowanie pozytywnego wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Bardzo ważnym elementem tych relacji jest rozwój stosunków polsko-egipskich. W tym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania współpracy. W związku z tym na drugą połowę roku planowana jest oficjalna wizyta w Egipcie Prezydenta Polski. Jednym z elementów współpracy polsko-egipskiej jest wymiana turystyczna. Jej apogeum było w 2010 r., kiedy kraj w cieniu piramid odwiedziło ok. 650 tys. Polaków. W 2016 r. liczba ta spadła do ok. 120 tys. polskich turystów.

- Słońce w Egipcie świeci ciągle tak samo, ceny hoteli są wyjątkowo atrakcyjne, usługi są na wysokim poziomie i rozbudowywana jest infrastruktura – promowal swój kraj Hosan Alkawaesh, Ambasador Egiptu.

W ramach ożywienia turystyki w Egipcie prowadzona jest ścisła współpraca sektora rządowego z sektorem prywatnym m.in. Narodowy Bank Egiptu przeznaczył 300 mln $ na modernizację hoteli. Buduje się wiele nowoczesnych obiektów hotelowych i usługowych. Wszystko z myślą o pozyskaniu zagranicznych turystów m.in. z Polski.

Szarm el Szejk - drugi Dubaj dla kongresów
Khaled Fouda, Gubernator Południowego Synaju podkreślał, że w jego prowincji są doskonale warunki dla turystyki rodzinnej, nurkowej, leczniczej, religijnej, biznesowej, a także przyrodniczej, gdyż znajdują się tu 4 rezerwaty przyrody. W Szarm el Szejk jest 60 tys. pokoi hotelowych. Duża ich część jest modernizowana w celu podwyższenia standardu. W czasach bumu turystycznego do Szarm el Szejk przylatywało dziennie 165 samolotów. W okresie sankcji po zamachu na rosyjski samolot ich liczba spadła do 10-15. Obecnie sytuacja wraca do normy i dziennnie przylatuje już ok. 113 samolotów (65 samolotów z Ukrainy, 11 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po 8 z Niemiec, Włoch i Jordanii, 7 z Turcji, po jednym z Gruzji, Belgii, Kazachstanu, Libanu i Polski. Niedawno zawarto porozumienie o przylotach 4 samolotów dziennie z Czech. Rekordowa liczba turystów z Polski, bo aż 112 tys. odwiedziła egipski kurort na Synaju w 2012 r.

- Szarm el Szejk ma na Bliskim Wschodzie największą po Dubaju bazę dla obsługi turystyki biznesowej. Można tu organizować konferencje nawet na 2 tys. osób. Ponadto jest tu miasteczko sportowe dla młodzieży, a drużyny sportowe z zagranicy znajdują w Szarm el Szejk znakomite warunki do organizacji obozów treningowych. Wyjątkowe możliwości do nurkowania są porównywalne do tych w Australii. Magnesem dla rozwoju turystyki religijnej jest Klasztor św. Katarzyny, ważne miejsce kultu religijnego dla chrześcijan, wyznawców islamu i judaizmu – mówił Gubernator Khaled Fouda.

Miejscowe lotnisko jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Zostało ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do zapewnienia bezpieczeństwa i posiada rekomendacje Rosyjskich i Niemieckich ekspertów.

Miliony dolarów na inwestycje
Również Ahmed Abdalla, Gubernator Prowincji Morza Czerwonego poinformował o poczynionych inwestycjach w bezpieczeństwo lotniska w Hurghadzie, a także w infrastrukturę m.in. komunikacyjną. Na poprawę bezpieczeństwa lotniska wydano 45 mln $. Modernizacja drogi z Hurghady do Luksoru kosztowała 120 mln $, zaś 150 mln $ przeznaczono na modernizację drogi z Safagi do Marsa Alam. Hotele zmodernizowały nie tylko swoją bazę, ale również przeszkoliły personel w zakresie zwiększenia jakości obsługi turystów. Zrealizowano wiele inwestycji z zakresu wykorzystania energii odnawialnej. Obecnie w Hurghadzie budowana jest największa w Afryce odsalarnia wody.

- Prowincja Morza Czerwonego to 300 km wybrzeża. Jest tu 275 hoteli, które posiadają ponad 76 tys. pokoi. Kilka lat temu rocznie wypoczywało u nas ok. 250 tys. Polaków i byliście trzecią co do liczebności grupą turystów po Rosjanach i Niemcach. Niestety w 2016 r. przyjazdy turystów z Polski znacznie zmalały. Mam nadzieję, że w tym roku to się zmieni – mówił Gubernator Ahmed Abdalla.

Dywersyfikacja rynków sprzedaży
Jeszcze kilka lat temu rosyjscy turyści stanowili 35% ogólnej liczby wypoczywających w Prowincji Morza Czerwonego. Po zamachu na rosyjski samolot Rosjanie przestali przylatywać do Egiptu na wypoczynek.

- Musieliśmy zdywersyfikować krąg naszych klientów. W efekcie podjętych działań udało się pozyskać turystów m.in. z Ukrainy, Austrii, Szwajcarii i Anglii. Polska wciąż jest dla nas ważnym rynkiem i zamierzamy odbudować sprzedaż w waszym kraju – mówił Mohamed Samir, prezes biura podróży ETL.

Ważnym elementem zwiększenia ruchu turystycznego ma być pozyskanie nowych klientów poprzez obsługę większej ilości osób niepełnosprawnych. Obecnie Prowincje Morza Czerwonego i Południowego Synaju mogą przyjąć po 50 tys. turystów niepełnosprawnych. Do 2020 r. możliwości w tym zakresie mają zostać zwiększone pięciokrotnie.

Polska była jednym z większych rynków sprzedaży oferty turystycznej i Egipcjanom zależy, żeby ten rynek odbudować. Służyć ma temu m.in. uruchomienie z początkiem 2017 roku nowych połączeń lotniczych do Hurghady i Marsa Alam. Od kwietnia do 10 lotów tygodniowo zwiększona zostaje liczba czarterów z Polski.

a