sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 07 kwiecień 2017 09:15

W Kazahstanie Nowy Rok obchodzi się pierwszego dnia wiosny Wyróżniony

Napisane przez JEN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Kazahstanie Nowy Rok obchodzi się pierwszego dnia wiosny https://pl.wikipedia.org

Kazachstan jest bardzo zróżnicowanym i różnorodnym krajem, który zamieszkuje 17 mln ludności 130 narodowości. Najliczniejszymi grupami etnicznymi są Kazachowie (65%) i Rosjanie (25%). Kraj ten jest prawdziwym tyglem kultur, które funkcjonują obok siebie, przenikając się i tworząc barwną, różnorodną kulturę Kazachstanu. Często święta i obyczaje wywodzące się z różnych kultur akceptowane są i przyswajane przez całe społeczeństwo jako własne i obchodzone przez wszystkich. Tak jest na przykład z Nowym Rokiem.


Podwójny Nowy Rok
W Kazachstanie większość społeczeństwa jest wyznania muzułmańskiego i nie obchodzi Bożego Narodzenia, ale świętuje Nowy Rok. Wpływy kultury rosyjskiej sprawiły, że współcześnie Nowy Rok oficjalnie obchodony jest 1 stycznia. Jest choinka i Ajaz Ata (ros. Śnieżny Dziadek), kazachski odpowiednik świętego Mikołaja, który przyjeżdża do dzieci saniami z workiem prezentów.

W Kazachstanie, zgodnie z wielowiekową tradycją Nowy Rok obchodzi się też w marcu. Święto to nazywa się Nauryz. Wywodzi się ono z kultury perskiej i jest tradycyjnym irańskim Świętem Nowego Roku. Obchodzone jest 21 marca - w dniu równonocy wiosennej, będącym pierwszym dniem wiosny. W zależności od języka irański Nowy Rok zapisywany jest również jako Nevruz, Newroz, Navruz, Nowruz, Naurız, Nooruz, Novruz, Navrez, Nouruz. Święto to kultywowane jest nie tylko w Iranie, ale także w wielu krajach Azji Środkowej. Dotarło ono również na Bałkany, Kaukaz, Bliski Wschód, do części Chin, Indii, Afryki, a nawet do Ameryki Północnej. W latach 1926-1988, gdy istniała Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka Nauryz nie był obchodzony. Do tradycji jego obchodów wrócono w 1989 r. W 2009 r. Nauryz zostało ustanowione w Kazachsrtanie świętem narodowym obchodzonym przez trzy dni - poczawszy od 21 marca. W tym też roku Nauryz został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 10 maja 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło rezolucję uznającą Nouruz Świętem Międzynarodowym, obchodzonym 21 marca.

Dzień przebaczenia i przyjaźni
Nauryz jest obchodzone na terenach Wielkich Stepów od czasów starożytnych. W języku kazachskim nauryz oznacza marzec. Jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem. Symbolizuje dobroć i bogactwo, szczęście i miłość oraz wielki dzień przyjaźni, ponieważ święto to ma charakter świecki i jest wspólne dla wielu narodów różnych wyznań. W trakcie tego święta wszystcy wybaczają sobie wzajemnie i puszczają w zapomnienie dawne przewinienia i występki oraz życzą sobie prawego życia i przywrócenia odnowy w Nowym Roku.

Od wieków święto to obchodzi się 21 marca w dzień równonocy wiosennej, kiedy to przyroda zaczyna się budzić z długiego zimowego snu, na stepach zaczyna kiełkować młoda trawa, a wokół słychać wiosenny śpiew ptaków. Jeśli w ten dzień narodził się chłopak, to tradycyjnie nadawano mu imię Nuryzbaj, albo Nauryzbiek, a dziewczynce Nauryz, Nauryzgul, lub Nargiz.

Plenerowe zabawy
W Kazachstanie Nauryz obchodzi się przez trzy dni. Jednak to nie koniec świętowania, bo praktycznie do końca marca można spotykać się z przyjaciółmi i zapraszać ich w gości z okazji święta Nowego Roku i pierwszego dnia wiosny. Współcześnie w trakcie trzydniowych obchodów tradycyjnego świętowania Nowego Roku w miastach odbywają się festiwale, podczas których realizowane są koncerty znanych wykonawców oraz pokazy grup tanecznych. Nieodłącznym elementem Nauryz są także zawody sportowe. W centrach miast stawiane są wioski z dużych jurt (tradycyjnych, koczowniczych namiotów, w których żyli niegdyś mieszkańcy Kazachstanu). Można tutaj dowiedzieć się o kulturze i stylu życia Nomadów oraz zobaczyć ludzi noszących piękne, kazachskie stroje narodowe.

Młodzi ludzie zwyczajowo zbierają się wokół Altybakan (dużej huśtawki z kolorowymi dekoracjami), gdzie śpiewane są stare, kazachskie pieśni, a muzycy grają na tradycyjnych instrumentach. W sąsiedztwie namiotów odbywają się jarmarki, na których sprzedawane są tradycyjne prezenty i pamiątki. Wieczorem niebo rozświetlają fajerwerki.

Kazachskie przysmaki
Na festynach w jurtach, a także w domach na imprezach rodzinnych i z przyjaciółmi serwowane są typowe kazachskie potrawy, zastawiany jest różnymi przysmakami. Najważniejszym posiłkiem, przygotowywanym specjalnie na tą okazję na świateczny stół (Dastarchan) jest tradycyjna polewka tzw. Nauryz Kożie. Przyrządza się ją z siedmiu składników: mięsa, soli, tłuszczu, cebuli, pszenicy, kurtu (suszonego sera owczego) i irimszyku (twarogu). Siedem składników symbolizuje siedem cnót lub zalet, takich jak radość, sukces, inteligencja, zdrowie, bogactwo, zwinność i bezpieczeństwo. Innymi tradycyjnymi potrawami, które są spożywane w trakcie kazachskiego Nowego Roku jest wspaniały beszbarmak, rodzaj dużego pieroga oraz kiełbasa z koniny zawinięta w ciasto i wrzucona na wrzątek. Na świątecznym stole nie może też zabraknąć kumysu, tradycyjnego wśród Kazachów napoju alkoholowego ze sfermentowanego mleka konia lub osła.

a