niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 09 marzec 2017 14:49

Matterhorn, jeden z najbardziej pożądanych szczytów alpejskich

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Matterhorn: widok od strony Gornergrat Matterhorn: widok od strony Gornergrat https://pl.wikipedia.org

Na wierzchołku Matterhornu (4478 m n.p.m.), jednego z najpiękniejszych, ale wyjątkowo groźnie prezentującego się alpejskiego szczytu na granicy Szwajcarii i Włoch jako pierwszy stanął 7-osobowy zespół Edwarda Whympera 14 lipca 1865 roku o godzinie 13.40. Z wyprawy powrócili jedynie Whymper i Peter (ojciec i syn) Taugwalderowie. Czterej pozostali wspinacze zginęli spadając w przepaść. W trzy dni po zwycięstwie Whympera na szczycie, zdobywając go granią włoską, stanął J. A. Carrel. Nim zespól Edwarda Whympera wszedł na Matterhorn, spędzając na nim godzinę, większość alpinistów twierdziła, że jest on szczytem absolutnie nie do zdobycia. Zimą Matterhorn został zdobyty po raz pierwszy w 1875 roku, natomiast pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1894 roku.

Matterhorn, jeden z najwyższych czterotysięczników w Alpach, majestatycznie wznoszący się nad miastem Zermatt w Kantonie Valais, z powodu łatwo kruszących się skał i trudnych dróg jest trudny do zdobycia szczytem. Dodatkowo ze wszystkich swych stron jest prawie zupełnie ogołocony ze śniegu. Najlepszymi okresami na wchodzenie graniami są lipiec, sierpień oraz pierwsza połowa września. Z kolei jesień i zima, to najlepszy okres na wspinaczki ścianami. Niebezpieczeństwa podczas wspinaczki wynikają głównie z dużej ekspozycji, zmienności pogody, narażenia na burze oraz możliwości uderzenia spadającymi kamieniami.

Na szczyt Matterhornu prowadzi ponad 30 dróg i wariantów. Najprostszymi i zdecydowanie najpopularniejszymi są: droga pierwszych zdobywców - Grań Hörnli oraz Grań włoska zwana również Granią Lion, mające zamocowane ułatwienia - odcinki lin poręczowych oraz drabiny. Pozostałe granie, czyli Zmutt oraz Furggen nie posiadają ułatwień i oferują długą wspinaczkę na umiarkowanym poziomie.

Kilka metrów pod szczytem, na grani, stoi kilkudziesięciocentymetrowa figurka św. Bernarda - patrona alpinistów. Postawiono ją z okazji obchodów 125. rocznicy zdobycia szczytu.

Ważniejsze wejścia na Matterhorn
1865, 14 lipca - Zespół: Edward Whymper, Michel Croz, Lord Francis Douglas, Charles Hudson, Douglas Hadow, Peter Taugwalder, Peter Taugwalder (syn) - pierwsze zdobycie szczytu.
1871, 22 sierpnia - Lucy Walker - pierwsze wejście kobiece.
1875 - Pierwsze zimowe wejście
1879 - Pokonanie grani Zmutt.
1894 - Pierwsze polskie wejście Marian Smoluchowski z towarzyszami.
1911 - Pokonanie grani Furgg.
1929 - Fritz Herrmann - Zdobycie 1400-metrowej zachodniej ściany.
1931 (31 VII - 1 VIII) - Zespół braci Franz i Toni Schmid (studenci politechniki z Monachium) pokonali północną ścianę (1100 m wysokości). Za ten wyczyn otrzymali złote medale olimpijskie.
1959 - Stanisław Biel i Jan Mostowski - Pierwsze zimowe przejście wschodniej ściany.
1962 - Po raz pierwszy zdobyto zimą północną ścianę.
1965, II 18-22 - Walter Bonatti samotnie poprowadził przez północną ścianę nową drogę. Droga została wyceniona na ED+. Ma długość 1200 metrów.
1966, VIII 12-13 - Powtórzenie Drogi Bonattiego na północnej ścianie. Zespół: Ryszard Szafirski, Adam Zyzak, Ryszard Berbeka i Jan Stryczyński
1967 - Północną ścianę przebył po raz pierwszy zespół kobiecy
1978 – pierwsze przejście północnej ściany Matterhornu zimą w zespole kobiecym. Zespół: Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Irena Kęsa, Krystyna Palmowska.
1992, 20 sierpnia - Hans Kammerlander i szwajcarski przewodnik wysokogórski Diego Wellig wspięli się 4 razy na Matterhorn w przeciągu 23 godzin i 26 minut.
1994 - Droga Bonattiego, pierwsze przejście kobiece w wykonaniu Catherin Destivelle.
2009, 13 stycznia - Ueli Steck przeszedł północną Ścianę Matterhornu.
2014, 13 marca - Hervé Barmasse pokonał samotnie w 17 godzin cztery granie (Fürggen, Hörnli, Zmutt, Lion).

Źródło: https://pl.wikipedia.org.

Media

a