środa, maj 25, 2022
Follow Us
piątek, 09 grudzień 2016 14:46

Sukces Targów TT Warsaw 2016 Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sukces Targów TT Warsaw 2016 mat. pras.

24. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw przeszły już do historii. Zostaną zapamiętane przez branżę jako intensywny czas wypełniony konferencjami oraz biznesowymi spotkaniami z wystawcami, dla których polscy turyści to ważna grupa klientów. Miłośnicy podróży natomiast mieli do wyboru wyjątkowo bogatą ofertę wyjazdów, zarówno do egzotycznych, jak i całkiem bliskich miejsc. Rumunia, kraj partnerski, odsłoniła przed Polakami oblicze pięknego i bogatego kulturowo kraju, dostępnego na wyciągnięcie ręki.

W dniach 24-26 listopada br. ponad 19 tysięcy osób odwiedziło Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie. Imponujące stoiska 450 wystawców z 50 państw, towarzyszące im atrakcje i animacje sprawiły, że targi tętniły gwarem rozmów, muzyką z różnych stron świata i feerią barw prawie wszystkich kontynentów. Obecność aż 26 narodowych organizacji turystycznych to potwierdzenie, że Polska stanowi ważny rynek dla coraz większej liczby państw. Wysoka frekwencja na Targach TT Warsaw, pozytywne opinie polskich i zagranicznych wystawców oraz przedstawicieli branży sprawiły, że oczekiwania odnośnie przyszłorocznej jubileuszowej edycji już dziś są duże.

Zaproszenie na uroczyste otwarcie przyjęli przedstawiciele parlamentu, rządu, korpusu dyplomatycznego, jak i organizacji branżowych. Podczas przemówień podkreślano znaczenie rozwoju turystyki jako istotnej gałęzi gospodarki, a także rolę Targów TT Warsaw w tworzeniu przestrzeni do współpracy krajowej i międzynarodowej.

Przy okazji uroczystości otwarcia Urszula Potęga, prezes firmy MT Targi Polska, pogratulowała i podziękowała za lata współpracy Tunezyjskiemu Urzędowi ds. Turystyki w Polsce z okazji jego 20. jubileuszu.

Rumunia - skarb Karpat na wyciągnięcie ręki
Tegorocznym krajem partnerskim była Rumunia, która przez trzy dni intensywnie promowała się na stoisku. Pokazy tańców w rytm skocznej muzyki, folklor, degustacje, zabawy i konkursy nie ustawały ani na chwilę. Odwiedzających przyciągała autentyczność, piękno i soczysta zieleń krajobrazów oraz lokalne ciekawostki. Podczas konferencji prasowej Anca Pavel-Nedea, prezes Rumuńskiego Urzędu ds. Turystyki, zachęcała do odwiedzenia Rumunii, kraju różnorodnego, bogatego kulturowo i bezpiecznego. – Cieszymy się, że coraz więcej Polaków przyjeżdża do Rumunii, aby przede wszystkim wędrować szlakami Karpat, choć odnotowujemy też wzrost zainteresowania turystyką kulturową i wiejską – powiedziała Anca Pavel-Nedea. Dodała również, że oba kraje od wieków łączą więzy historyczne, a dziś Rumunia liczy na rozwój współpracy w zakresie turystyki.

Świat zabiega o polski rynek
Wystawcy są zadowoleni z targów dzięki licznym biznesowym spotkaniom oraz dużemu zainteresowaniu odwiedzających. Po kilkuletniej nieobecności na TT Warsaw ponownie pojawili się przedstawiciele z Panamy. Jak mówił Elio Jimenez z Urzędu ds. Turystyki Panamy, kraj ten dopiero zaczyna pokazywać się w Polsce. – W lipcu w Krakowie cały świat dowiedział się, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie. To dla nas szansa, aby zainteresować nie tylko pielgrzymów, ale i turystów – powiedział. Podobnego zdania był Carlos Fernandez Hoyos, global sales manager z sieci hotelowej Faranda, który dostrzegł w polskim rynku podobną szansę.

Debiut na targach zaliczyła również Mołdawia, kraj nieodkryty jeszcze przez turystów z Polski. Na konferencji prasowej przedstawiciele z Narodowej Organizacji Turystyki Przyjazdowej Mołdawii przekonywali, że wizyta w podziemnych piwnicach winnych na pewno zrobi wrażenie. – Chcemy promować turystykę winną, bo w tym obszarze naprawdę mamy czym się pochwalić. Właśnie u nas znajdują się największe piwnice, a produkowane wina są bardzo wysokiej jakości i zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach – zachwalał Emilian Dzugas, prezes Narodowej Organizacji Turystyki Przyjazdowej Mołdawii.

Z realizacji celów wizerunkowych była również zadowolona Czarnogóra, a Svetlana Tomković, manager z Narodowej Organizacji Turystyki Czarnogóry, dodała, że zainteresowanie było naprawdę duże. Neel Upul Wedaarachchi, drugi sekretarz ambasady Sri Lanki w Polsce, z entuzjazmem opowiadał o tym, jak wiele osób odwiedziło stoisko. – Mamy turystom bardzo wiele do zaoferowania: piękna przyroda, wypoczynek na plaży, nurkowanie czy korzystanie z dobrodziejstw zabiegów ajurwedyjskich to tylko część atrakcji. Cieszę się, że mnóstwo młodych ludzi do nas podchodziło. To ważna grupa, ponieważ chcemy, żeby za kilka lat wybrali właśnie Sri Lankę za cel swoich podróży wakacyjnych – dodał.

Znane już od lat na polskim rynku Maroko w dalszym ciągu dba o to, aby przypominać się polskiemu turyście i zachęcać do odwiedzin. W tym roku najmocniej promowana była Saïdia, nieco mniej znany w Polsce kurort nad Morzem Śródziemnym. – Oczywiście Agadir to nadal główne miejsce wypoczynku polskich turystów, ale chcemy pokazać, że opcji na wakacje jest więcej – przekonywał Rachid Ennaciri, dyrektor Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki. – Jesteśmy zadowoleni z uczestnictwa w targach, zainteresowanie było duże, zarówno ze strony biznesowych odwiedzających, turystów, jak i dziennikarzy – wyliczał Ennaciri.

W tym roku z rozmachem prezentowała się Tajlandia, nowością było stoisko Szwecji, odwiedzający interesowali się również Egiptem i wsłuchiwali się w muzykę na stoiskach Tunezji i Turcji. Japonia, Indie, Chorwacja, Gruzja, Bułgaria, Dominikana, Palestyna, Ukraina czy Słowacja to tylko niektóre z krajów, które przyciągały uwagę. Z pewnością widoczni byli Włosi, którzy intensywnie promowali różne regiony. Można było znaleźć wystawców z części kontynentalnej, ale też liczną grupę z Sardynii, Sycylii czy nawet Wysp Liparyjskich.

 

Okiem polskich wystawców
TT Warsaw to również bogactwo oferty polskich wystawców. Reprezentowane było m.in. Mazowsze, Świętokrzyskie, Lubelskie czy Małopolskie. Z kolei do odwiedzenia Torunia nawoływał rapujący mnich, a Świeradów Zdrój przywiózł na TT Warsaw gondolę, aby przypomnieć o zbliżającym się sezonie narciarskim.

Biuro podróży Neckermann kusiło specjalną zniżką dostępną tylko na targach. – Na TT Warsaw przygotowaliśmy specjalną zniżkę na całą ofertę, w konkursie z kolei można wygrać wycieczkę do Legolandu – mówiła Sylwia Głowacka, starszy doradca ds. turystyki z Neckermanna. Stoisko odwiedzała młodzież, seniorzy, ale też rodziny z dziećmi zwabione wystawą klocków Lego. – Chcemy przyciągnąć klientów i zachęcić do podróży w różne rejony. Największym zainteresowaniem cieszą się Bałkany, a także Grecja i Hiszpania. Hitem jest też Sycylia, do której jako jedyne biuro oferujemy loty do Comiso na południu wyspy – dodała.

Na wspólnym stoisku promowało się miasto Wrocław oraz Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017. Małgorzata Naskrent, koordynator z Biura Promocji Miasta i Turystyki,tłumaczyła, że głównym celem obecności na TT Warsaw było promowanie międzynarodowego wydarzenia sportowego, jakie będzie miało miejsce we Wrocławiu w dniach 23-20 lipca 2017, czyli Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017. Targi były też doskonałą okazją do zareklamowania miasta, jego atrakcji oraz wydarzeń kulturalnych. – Chcemy zaprosić mieszkańców Warszawy i okolic do zwiedzania takich atrakcji jak Hydropolis, Afrykarium, Humanitarium, a także Centrum Poznawczego Hali Stulecia, Muzeum Pana Tadeusza czy niedawno wyremontowanych wrocławskich bulwarów – powiedziała. Dodała, że przede wszystkim zależało na dotarciu do klientów indywidualnych, ale odbyły się również ciekawe rozmowy z przedstawicielami biur podróży organizujących wycieczki do Polsce. Podczas targów podpisano także porozumienie pomiędzy Wrocławskim Komitetem Organizacyjnym a Polską Organizacją Turystyczną, na mocy którego POT pomoże wypromować tę największą w Polsce imprezę sportową 2017 roku.

Wśród różnorodnych stoisk uwagę przyciągała również makieta Hotelu Czarny Potok Resort & Spa w Krynicy Zdroju. Oferta była adresowana przede wszystkim do indywidualnych klientów, mimo że hotel przygotowany jest również do obsługi konferencji i wydarzeń biznesowych.

Po raz pierwszy na TT Warsaw można było spotkać się z przedstawicielami podwarszawskiego Hotelu Pałac Alexandrinum. Położony w Krubkach-Górkach, zaledwie 13 km od Warszawy, 4-gwiazdkowy butikowy hotel znajduje się na terenie 12-hektarowego zabytkowego parku. Do dyspozycji gości jest restauracja serwująca dania kuchni regionalnej z elementami kuchni świata, basen, ekskluzywne spa, a wkrótce zostanie otwarty ośrodek jazdy konnej. Katarzyna Wisznicka-Malitka, specjalista ds. sprzedaży, przekonywała, że pobyt w hotelu to idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta. – Hotel znajduje się blisko Warszawy, a mimo to można u nas odpocząć w sielskiej atmosferze. Goście doceniają spokój okolicy i wysoki standard usług. Na Targach TT Warsaw chcemy przede wszystkim przedstawić się warszawiakom, gdyż hotel działa dopiero od lutego tego roku – wyjaśniała. Dodatkowo na targach odbyło się spotkanie z prof. Witoldem Modzelewskim, inwestorem i pomysłodawcą wystroju hotelu, który promował III tom książki „Polska - Rosja. Wojny nie będzie”.

TT Warsaw sprzyja biznesowi
Targi TT Warsaw obfitowały w wydarzenia dedykowane profesjonalistom. Spotkania odbywały się równolegle w czterech salach, a wybór proponowanych tematów był bardzo szeroki. Konferencje i seminaria zorganizowały Mołdawia, Japonia, Indonezja, Tajlandia, Dominikana, Kuba, Białoruś i Wyspy Liparyjskie. Była to okazja do poznania partnerów biznesowych, ale też przybliżenia poszczególnych miejsc potencjalnym turystom. Nowością tegorocznej edycji była możliwość wcześniejszego umawiania spotkań z kontrahentami, za pomocą dedykowanej platformy. Do prowadzenia rozmów biznesowych została wyznaczona specjalna strefa.

Do ważnych spotkań należy zaliczyć konferencję organizowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, panel nt. promocji produktu turystyki wiejskiej i agroturystyki w kontekście nowych trendów rynku turystycznego prowadzony przez przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także spotkania, których gospodarzami były organizacje branżowe: Polska Izba Turystyki wraz z Polską Izbą Ubezpieczeń, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Stowarzyszenie „Konferencje i Kongresy w Polsce” i SITE Poland. Każde ze spotkań przyciągnęło rzesze słuchaczy.

Gorąca dyskusja toczyła się podczas konferencji zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”, jego serwis branżowy Turystyka.rp.pl i firmę MT Targi Polska, gospodarza targów. Zaproszenie przyjęli szefowie największych biur podróży, agenci, przedstawiciele organizacji narodowych, linii lotniczych, lotnisk czy ubezpieczycieli. Dyskutowano m.in. o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, który niedawno zaczął obowiązywać oraz o prognozach dotyczących kolejnego sezonu turystycznego.

Laury dla zwycięzców
Konkursy to stały element Targów TT Warsaw. W konkursie „Fair Play Turystyki Polskiej” organizowanym przez MT Targi Polska oraz Polską Izbę Turystyki Kryształowy Globus zdobyło Biuro Turystyki ZNP Logos Tour.

Z kolei rozstrzygnięcie „Homo Turisticus” na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe przyniosło zwycięstwo Rumuńskiemu Urzędowi ds. Turystyki (I miejsce), Marokańskiemu Narodowemu Biuru Turystyki (II miejsce) oraz Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Grodno bez Wizy Republiki Białorusi, Biuro Promocji Turystyki Sri Lanki, Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce i region Emilia Romagna. Specjalne wyróżnienie zostało wręczone Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przedsmak urlopu na TT Warsaw
Trzy targowe dni wypełnione były wieloma atrakcjami. Na stoiskach wystawców odbywały się konkursy, w których można było wygrać wycieczki czy vouchery na pobyty w hotelach. Wystawcy konkurowali muzyką, tańcami i animacjami, obok których nie dało się przejść obojętnie. Można było również spotkać autorów podróżniczych bestsellerów i zdobyć autograf wraz z dedykacją. Z kolei na fanów aktywnego spędzania czasu czekali animatorzy na stoisku The World Games, gotowi dać przedsmak dyscyplin, które w przyszłym roku na niemal dwa tygodnie opanują Dolny Śląsk.

Miłośnicy podróży do ostatniego miejsca wypełniali sale, w których odbywały się spotkania z podróżnikami. Monika Witkowska opowiadała jak wygląda zdobywanie najwyższej góry świata i z jakimi problemami mierzą się wspinacze. Arkady R. Fiedler snuł barwną opowieść o pokonywaniu Puszczy Amazońskiej, a Anita Demianowicz dzieliła się wrażeniami z czasu spędzonego z mieszkańcami Gwatemali, Hondurasu czy Salwadoru. Wraz z innymi podróżnikami można było przenieść się do dalekiej Azji, poznać szlaki konnych przejażdżek, ale też dowiedzieć się jak wygląda Strefa Czarnobylska czy podróż motocyklem po Bliskim Wschodzie. Warszawiacy mogli wybierać spośród 14 spotkań, z których każde dawało szansę rozsmakowania się w innej części globu.

Popularnością cieszyła się również multimedialna strefa turystyczna „Odkryj Polskę!”, w której można było oglądać filmy prezentujące piękno Polski, a także odpocząć i złapać chwilę oddechu w trakcie zwiedzania targów.

Patronat Honorowy
Patronat honorowy nad Targami TT Warsaw 2016 objęli: Ireneusz Raś - poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Witold Bańka - minister sportu i turystyki, Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent miasta stołecznego Warszawy. Wydarzeniu patronowali również Paweł Niewiadomski - prezes Polskiej Izby Turystyki, Łukasz Jeziorski - burmistrz dzielnicy Wawer oraz Polska Organizacja Turystyczna.

Jubileuszowe TT Warsaw
Już dziś firma MT Targi Polska, organizator targów, zaprasza na jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw. Podczas kuluarowych rozmów z przedstawicielami branży, wystawcami i odwiedzającymi dało się wyczuć, że będzie to bardzo ważne wydarzenie. Dorobek tego największego turystycznego spotkania i sukces zakończonej właśnie edycji sprawiają, że gospodarz targów już rozpoczął przygotowania do TT Warsaw 2017, które odbędą się w dniach 23-25 listopada 2017.

a