niedziela, luty 05, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24845.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24845

Nawrocki

wtorek, 11 październik 2016 00:00

Słowacki weekend w Gliwicach Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na Weekend Słowacki w Gliwicach - organizaowany na gliwickim Rynku w dniach 15-16 października 2016 - zapraszają Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Gliwicach oraz Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej. Będzie można poznać turystyczne i przyrodnicze atrakcje tego kraju, znaleźć atrakcyjne cenowo miejsca do wypoczynku, na święta bądź Sylwestra, zjeść tradycyjne "loksze" lub Terchovsky gulasz, napić się lokalnego piwa, wina oraz wziąć udział w konkursach. Wstęp bezpłatny.

Podczas dwudniowej prezentacji, na którą przyjadą także przedstawiciele branży turystycznej ze Słowacji, wszyscy chętni - nie tylko mieszkańcy Gliwic i Śląska - będą mogli zapoznać się ze słowackimi ośrodkami narciarskimi, parkami narodowymi, kąpieliskami termalnymi, uzdrowiskami, szlakami winnymi, zabytkami UNESCO, zamkami, jaskiniami i hotelami Spa & Wellness. Dowiedzą się, gdzie na Słowacji spędzić jesienno-zimowy weekend, Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra czy ferie zimowe oraz jak atrakcyjnie cenowo wypoczywać.

Na gliwickim Rynku
Słowacką kulturę oraz gastronomię będzie można bliżej poznać na Rynku w Gliwicach w sobotę 15. października w godz. 10-19 oraz w niedzielę 16. października w godz. 10-16. Regionalną specjalność - „loksze" nadziewane gęsią wątróbką oraz „loksze" na słodko podawane z powidłami, orzechami lub makiem - serwować będą kucharze z Małokarpackiego Regionu koło Bratysławy. Kucharze z Terchovej, gdzie urodził się karpacki zbójnik Juraj Janosik, gotować będą „Terchovsky gulasz", który podawany będzie z lokalnym piwem z górskiego browaru Vŕšky w Terchovej. Dodatkowo dla miłośników win przygotowana będzie degustacja słowackich win z Małokarpackiego, Nitrzańskiego i Tokajskiego Regionu.

{gallery}24845{/gallery}

Urozmaiceniem prezentacji Słowacji na Rynku w Gliwicach będą konkursy wiedzy na temat Słowacji oraz występy słowackich zespołów ludowych. Uczestnicy Weekendu Słowackiego będą mieli okazje wysłuchać i zobaczyć grę na cymbałach oraz zapoznać się z Terchovską muzyką, która w 2013 roku zapisana została na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Weekend Słowacki w Gliwicach realizowany jest z okazji prezydencji Słowacji w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa do 31 grudnia 2016.

a