czwartek, czerwiec 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 25 sierpień 2016 00:00

Melbourne najprzyjaźniejszym miastem na świecie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Melbourne najprzyjaźniejszym miastem na świecie http://www.melbourne.vic.gov.au/

Australijskie Melbourne ogłoszono najprzyjaźniejszym do życia miastem na świecie, natomiast Warszawa znalazła się na 65. miejscu w rankingu liczącym 140 miast.

W rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia na świecie, opublikowanym przez ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit Warszawa uplasowała się na 65. miejscu. Na czele zestawienia znalazło się australijskie Melbourne, wyprzedzając Wiedeń i kanadyjskie miasta: Vancouver, Toronto i Calgary. Z kolei wśród najgorszych miast do mieszkania znalazł się Kijów wraz z miastami z Kamerunu, Zimbabwe, Algierii, Bangladeszu, Nigerii, Libii i Syrii.

Autorzy rankingu podkreślają, że doszło w nim do znacznych zmian ze względu na rosnące zagrożenie terroryzmem. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 35 miast - jedna czwarta wszystkich notowanych - straciło punkty ze względu na obniżoną ocenę za stabilność i bezpieczeństwo.

Choć Warszawa spadła w rankingu o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłym rokiem - na 65. pozycję - to wciąż znajduje się w grupie miast, które w największym stopniu podniosły jakość życia swoich mieszkańców na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Obok polskiej stolicy znalazły się m.in. Dubaj, Teheran, Bratysława, Baku i Katmandu. Z kolei wśród tych miast, które odnotowały największe spadki, są Paryż, Ateny, Moskwa, Kijów, a także Damaszek i Trypolis - wszystkie ze względu na zagrożenia terrorystyczne lub trwającą wojnę.

Oceny dla poszczególnych miast składają się z pięciu elementów: stabilności i bezpieczeństwa (25 proc.), opieki zdrowotnej (20 proc.), kultury i środowiska (25 proc.), edukacji (10 proc.) i infrastruktury (20 proc.).
Źródło: www.kurier.pap.pl.

a