wtorek, maj 21, 2024
Follow Us
piątek, 22 lipiec 2016 00:00

Magiczny album o Bochni Wyróżniony

Napisane przez http://muzeum-niepodleglosci.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Niepodległości w Warszawie objęło patronat nad albumem fotograficznym Mirosława Mroczka Bochnia. Na promocję albumu organizatorzy zapraszają do restauracji „Salina" (Galeria Bocheńska, pl. św. Kingi 1) w sobotę 23 lipca 2016 r. o godz. 17.00.

Album Mirosława Mroczka Bochnia to blisko 150 artystycznych fotografii ukazujących – często w sposób niekonwencjonalny – najważniejsze miejsca w tym mieście: rynek, bazylikę św. Mikołaja, kościół św. Pawła i św. Jana, kopalnię soli, planty, cmentarz, zabytkowe budynki, a także znane bocheńskie twarze.

Autor, z wykształcenia historyk, od wielu lat za pomocą aparatu fotograficznego utrwala piękno miasta, jego charakter oraz zachodzące w nim zmiany. I zaskakuje – doborem światła, perspektywy, czasu. Najciekawsze zdjęcia z ostatnich dziesięciu lat jego dorobku znalazły się w tym albumie. Wstęp i podpisy pod fotografie przetłumaczone zostały na angielski, niemiecki i hiszpański, dzięki czemu publikacja będzie doskonale promować Bochnię wśród pielgrzymów przybyłych do miasta z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Wstępem opatrzył album dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, Honorowy Ambasador Miasta Bochnia. Napisał: „Nie jest to typowy album krajoznawczy, nie będziemy obcować wyłącznie z obrazami krajobrazu kulturowego. Nie będziemy też epatowani ciekawostkami, sensacjami czy tanią publicystyką. Spotkamy się z przemyślaną narracją, poetyckimi klimatami, niezwykle plastycznym obrazowaniem.

Współczesna technika i technologia dają artystom fotografii wiele niespotykanych możliwości. Nie dają jednak atrybutów takiego przedstawienia tematu, że obcując z przekazem, odczuwamy uczucia transcendentne. Czujemy ponadto potrzebę skonfrontowania obrazu przedstawionego przez artystę z miejscem, które nam prezentuje. Potrzebę osobistego kontemplowania miejsc przedstawianych. Poznania obiektów, które mają swoją swoistą duszę, które przemawiają do nas swoją historią, pięknem i owym czarem, który dostrzec możemy wyłącznie w poezji. Album jest więc poetyckim zaproszeniem do Bochni, tym piękniejszym, że wyrażonym w obrazach miejsc dla wielu kultowych. Dla niżej podpisanego również".

Autor projektu graficznego publikacji: Tadeusz Dzięgielewski, redakcja: Stanisław Bukowiec i Karol Klima, tłumaczenia: Elżbieta Nocoń, Elżbieta Zagórska-Mazur i Karolina Noskowiak. Patronat nad wydawnictwem objęły – prócz Muzeum Niepodległości w Warszawie – firmy Igloo, Miloo, Galeria Bocheńska i Restauracja „Salina". Książka do nabycia m.in. w Galerii Bocheńskiej, bocheńskich parafiach i księgarniach.

Mirosław Mroczek, Bochnia
Agencja Wydawnicza „Palindrom"
Bochnia 2016
Więcej na: http://muzeum-niepodleglosci.pl.

a