środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23913.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23913

Nawrocki

sobota, 28 maj 2016 00:00

Bezdroża: Amsterdam Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Popularny przewodnik po Amsterdamie, to kolejna nowość Bezdroży w serii travelbooków. Jej założenia, to poręczny format, lekkość mimo dobrego papieru i kolorowych zdjęć oraz plany i mapki, a także najważniejsze informacje przydatne turyście, w tym sporo o atrakcjach i ciekawostkach również poza głównymi szlakami.

W omawianym znajduje się 7 planów i mapek oraz 11 informacji w ramkach włamanych w tekst. W tym tak podstawowych, jak adresy polskich placówek dyplomatycznych, o kartach miejskich i biletach komunikacji, wypożyczalniach rowerów, kalendarz historyczny, czy ciekawostki i sugestie dla amatorów zakupów.
Z pierwszej części przewodnika: Informacje praktyczne, czytelnik dowiaduje się jak przygotować się do wyjazdu, czym może odbyć podróż, gdzie przenocować i żywić się, a także znaleźć podstawowe informacje w układzie alfabetycznym A-Z. W drugiej – Informacje krajoznawcze – o położeniu kraju i miasta, klimacie, historii, tamtejszym społeczeństwie, charakterystycznych symbolach: rowery, kanały, wiatraki, tulipany, drewniane chodaki, niebieska ceramika itp. Najobszerniejsza część tego przewodnika poświęcona jest sugestiom, radom i informacjom jak zwiedzać to główne holenderskie miasto.
Już na pierwszych stronach poprzedzających wspomniane części autorka wymienia to, co jej zdaniem poznać w nim trzeba przede wszystkim. Amsterdamskie kanały, dawną dzielnicę robotniczą Jordaan, Dzielnicę Czerwonych Latarni oraz najstarszy dziedziniec w mieście – Begijnhof. W przypadku muzeów, to oczywiście Rijksmuseum, Rembrandthuis, Muzeum van Gogha, ale również Dom Anny Frank i Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi. Wymienia też po cztery: ciekawe budowle, miejsca przyjazne dzieciom, miejsca określane jako niezwykle oraz place.
Są to propozycje autorskie, które jedni mogą podzielać, inni nie. Zawierają rzeczywiście najistotniejsze miejsca i obiekty, ale możliwe są także inne. Osobiście zamiast któregoś z dwu ostatnich wymienionych muzeów sugerowałbym raczej Stedelijk, bardzo ciekawe muzeum sztuki współczesnej. Pominięte zresztą, podobnie jak pierwsze trzy, w wykazie muzeów w Indeksie na końcu przewodnika, chociaż uwzględnione w nim pod ich holenderskimi nazwami. Podobnie uważam, że wśród niezwykłych miejsc należało uwzględnić najwęższy dom, nawet kosztem któregoś z wymienionych.
Ale to już kwestia zainteresowań. Ważne aby czytelnik-turysta o nich wiedział i mógł sam wybierać. A informacji na te tematy znajduje sporo w najobszerniejszej części przewodnika: Zwiedzanie Amsterdamu. Autorka proponuje bardzo rozsądnie najpierw zapoznanie się z centrum miasta, a następnie kolejno ciekawymi miejscami i zabytkami w jego częściach: południowej, zachodniej i północno-wschodniej. W każdej z nich najpierw sugeruje co, jej zdaniem, warto zobaczyć, a następnie oprowadza po kolejnych ulicach, placach oraz wzdłuż kanałów.
Z podstawowymi informacjami o oglądanych bądź mijanych obiektach i miejscach. W przypadku muzeów z ich dokładnymi adresami, stronami internetowymi, dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Tym, którzy podczas pobytu w Amsterdamie chcieliby zobaczyć jeszcze coś poza nim, ale stosunkowo blisko, proponuje wycieczki do Haarlemu, Lejdy, Zaanse Schans, Alkmaaru i Keukenhof. Z bardzo już zwięzłymi informacjami o każdej z tych miejscowości oraz ładnymi zdjęciami ich głównych atrakcji.
Na końcu przewodnika znajduje się mini słowniczek polsko-holenderski z kilkudziesięcioma najważniejszymi słowami i zwrotami oraz wspomniany Index. Turyście, który wybiera się do Amsterdamu na krótko i nie jest zainteresowany nadmiarem informacji na temat jego dziejów, zabytków i bardziej szczegółowymi opisami poszczególnych obiektów i miejsc, czy znalezieniem w tym przewodniku adresów oraz informacji o hotelach lub innych miejscach noclegowych, albo barach i restauracjach, powinno to wystarczyć.

{gallery}23913{/gallery}

AMSTERDAM. Travelbook Bezdroży. Autorka przewodnika: Katarzyna Byrtek. Wydawnictwo Helion, wyd. I Gliwice 2016, str. 158, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-283-2055-0.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Bezdroża
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-283-2055-0
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2016-05-28
  • Ocena recenzji: 5
  • EAN: 9788328320550
Więcej w tej kategorii: « Bezdroża: Berlin Bezdroża: Dublin »

a