niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 30 marzec 2016 00:00

Atrakcje turystyczne miasta Koszyce Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Atrakcje turystyczne miasta Koszyce https://pl.wikipedia.org

Podczas konferencji prasowej w Instytucie Słowackim w Warszawie przekazano informacje na otwarcia nowej trasy i lotów z Warszawy do Koszyc. Zaprezentowano również atrakcje turystyczne miasta Koszyce, Wschodniej Słowacji oraz Wysokich Tatr. Udział w spotkaniu wzięli: Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce Dušan Krištofík, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóżwiak, Prezydent Miasta Koszyce Richard Raši, Dyrektor Zarządzający Lotniska Koszyce Michael Tmej, Dyrektorka Koszyce Turizmus Iveta Niňajová oraz Przedstawiciel Polskich Linii Lotniczych LOT.

Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce oraz Wiceprezydent m.st Warszawy powitali gości, a potem nastapiła prezentacja połączenia lotniczego Warszawa - Košice. Richard Raši - Prezydent miasta Košice zaprezentował Koszyce jako Europejskie Miasto Sportu, natomiast o Koszycach jako atrakcyjnej weekendowej destynacji dla polskich turystów opowiedziała Iveta Niňajová - Dyrektorka Košice Turizmus. Prezentacji atrakcji turystycznych Wschodniej Słowacji oraz Regionu Tatry dokonał Ján Bošnovič - Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Potem nastapiło uroczyste krojenie tortu z okazji lotu inauguracyjnego oraz poczęstunek połączony z degustacją słowackich potraw i trunków.

Polskie Linie Lotnicze LOT 29. marca 2016 otworzyły nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Koszyc. Rejsy ze stolicy Polski do Koszyc na Słowacji odbywać się będą 6 razy w tygodniu szybkimi samolotami Bombardier Q400. Rozkład umożliwi pasażerom podróżującym z Koszyc najkrótsze połączenie przez Warszawę do najważniejszych miast w Europie, w tym do Sztokholmu, Dusseldorfu, Zurichu, Londynu, Amsterdamu czy Paryża. Podróż do wszystkich tych miast można odbyć nawet w ciągu jednego dnia, bez konieczności noclegu. Loty będą odbywać się w następującym czasie:
Warszawa – Koszyce: poniedziałek – piątek i niedziela
Koszyce – Warszawa: poniedziałek – piątek i sobota

Miasto Koszyce było w 2013 roku Europejską Stolicą Kultury a w tym roku jest Europejskim Miastem Sportu. Po kompleksowej rekonstrukcji wielu zabytków miasto bardzo wypiękniało a obecnie Koszycka Starówka należy do najpiękniejszych na Słowacji. Prawie wszystkie zabytki Koszyc są skoncentrowane w historycznym centrum miasta, będącym pod względem wielkości powierzchni największym miejskim rezerwatem zabytkowym na Słowacji. Jego centralnym punktem jest wrzecionowaty Rynek Główny, który słusznie uważa się za jeden z najładniejszych słowackich rynków. Jest nadzwyczajnie żywą pieszą strefą, otoczoną mnóstwem pięknych zabytkowych budynków. Dominantą miasta i rynku jest gotycka Katedra św. Elżbiety, która jest największym kościołem na Słowacji a jednocześnie leżącą najdalej na wschód katedrą zachodniego typu w Europie. Miejscem najbardziej tętniących życiem w całym mieście, szczególnie w czasie lata, jest przestrzeń leżąca między teatrem a katedrą. Tworzy ją park wraz z grającą fontanną. Symbolem miasta Koszyce je również Rzeźba Maratończyka. Przypomina ona fakt, że w Koszycach, każdego roku jesienią, jest organizowany Międzynarodowy Maraton Pokoju /najstarszy maraton w Europie a drugi po Bostońskim na świecie/. We Wschodniosłowackim muzeum w Koszycach zwiedzający mogą podziwiać sławny Koszycki Złoty Skarb, unikalny zbiór 2920 złotych monet z okresu od XV do XVII wieku, o wadze 11 kg, pochodzących z 81 europejskich mennic.

Więcej na: www.slovakia.travel.

a