niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 23 marzec 2016 00:00

Wielki Tydzień w Hiszpanii Wyróżniony

Napisane przez http://www.spain.info
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Obchody Wielkiego Tygodnia w Kartagenie Obchody Wielkiego Tygodnia w Kartagenie http://www.spain.info/

W czasie Wielkiego Tygodnia Hiszpania zmienia się całkowicie, angażując się w intensywne przeżycie jednego ze świąt posiadających najbogatsze tradycje w kraju. Święta te w każdym z regionów Hiszpanii są one obchodzone w odmienny sposób. W dzień i w nocy na ulicach muzyka bębnów miesza się z kolorytem kwiatów i rzeźbami o charakterze religijnym.

Podczas Wielkiego Tygodnia w Sewilli cofrades (członkowie stowarzyszeń religijnych) dźwigają bogato zdobione rzeźby Dziewicy Maryi w czasie procesyjnego pochodu ulicami starówki. Wielki Tydzień w Maladze cieszy się przywilejem uwalniania jednego więźnia, a jednym z najbardziej wzruszających momentów jest właśnie chwila, kiedy figura Jezusa udziela swego błogosławieństwa skazańcowi. Koncert w ramach Tygodnia Muzyki Religijnej podczas Wielkiego Tygodnia w Cuence odbywają się w historycznych budynkach miasta, na przykład w katedrze.

Podczas Wielkiego Tygodnia w León na placu Plaza Mayor odbywa się spotkanie św. Jana z Matką Boską, stanowiąc zakończenie procesji wielkanocnych. Niesamowita atmosferę odczas Wielkiego Tygodnia w Zamorze tworzą śpiewy gregoriańskie w czasie nocnych procesji. W procesji Wielkiego Tygodnia w Valladolid biorą udział rzeźby religijne, będące cennymi okazami sztuki barokowej.

Procesja w Niedzielę Palmową w Elche, z ręcznie wykonanymi palmami, jest jedną z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Zakończenie procesji Wielkiego Tygodnia w Kartagenie jest niezwykle wzruszające, gdy tysiące osób jednym głosem śpiewają salve na cześć Matki Boskiej. Podczas świątecznych przemarszów w Lorce ujrzymy postaci i sceny biblijne oraz typowe dla starożytnych cywilizacji. W prowincji Albacete kulminacyjnym punktem Wielkiego Tygodnia w Hellín jest Tamborada, moment kiedy rozlega się dźwięk nawet 20.000 bębnów. Wielki Tydzień w Cáceres zaskakuje wywodzącymi się z XV wieku bractwami cofradías, a Wielki Tydzień w Murcji oferuje fascynujące chwile, jak ta, kiedy w Wielką Sobotę procesja z figurą Cristo Yacente przechodzi pod łukiem Santo Domingo.

Obchody Świąt Wielkanocnych, uznanych za Międzynarodowe Atrakcje Turystyczne w Hiszpanii, odbywają się w takich miastach, jak Granada w Andaluzji; Saragossa, Albalate del Arzobispo, Alcaliz, Alcorisa, Andorra, Calanda, Híjar, La Puebla de Híjar, Samper de Calanda i Urrea de Gaén w Aragonii; Crevillent i Orihuela w Walencji; Medina de Rioseco, Medina del Campo, Ávila i Palencia w Kastylii-Leon; Toledo w Kastylii-La Manchy; oraz Viveiro i Ferrol w Galicji.
Więcej na: http://www.spain.info.

 

a