niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 18 marzec 2016 14:50

Szósty rekordowy rok w niemieckiej turystyce przyjazdowej

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szósty rekordowy rok w niemieckiej turystyce przyjazdowej fot. DZT

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) w trakcie zakończonych niedawno w Berlinie Targów Turystycznych ITB opublikowała dane statystyczne dotyczące turystyki przyjazdowej w 2015 r. Wynika z nich, że nasi zachodni sąsiedzi mają duże powody do zadowolenia. Skala wzrostu napływu zagranicznych turystów do Niemiec znacznie przewyższa poziom rozwoju turystyki światowej. Ubiegły rok był już szóstym rokiem z rzędu, w którym odnotowano rekordowe wyniki w napływie zagranicznych turystów do Niemiec.

W 2015 r. niemiecka turystyka przyjazdowa zanotowała 79,7 miliona noclegów zagranicznych gości, co jest szóstym z rzędu rekordowym wynikiem. Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego liczba noclegów zagranicznych gości hotelach i pensjonatach powyżej 10 łóżek w Niemczech wzrosła o 5,4% w stosunku do roku poprzedniego.

- Bilans poprzedniego roku przewyższa nasze oczekiwania i prognozy UNWTO (Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych), które mówią o wzroście światowej turystyki na poziomie 3-4%. Także w porównaniu z najważniejszymi rynkami konkurencyjnymi w Europie wyniki turystyki niemieckiej są ponadprzeciętne – komentuje Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).

Rynki europejskie mają 73,4% udziału w niemieckiej turystyce przyjazdowej. W 2015 r. wzrost o 2,1 mln noclegów - prawie 50% całkowitego wzrostu - przyczynił się także do sukcesu całorocznego bilansu.

Najdynamiczniej wzrosła liczba turystów przyjeżdżających do Niemiec z Hiszpanii (+517 000 dodatkowych noclegów), Szwajcarii (+492 000), Wielkiej Brytanii (+382 000) i Holandii (+176 000). Dziewięć z dziesięciu głównych rynków dla niemieckiego Incomingu to rynki europejskie.

W dalszym ciągu do Niemiec najliczniej przyjeżdżają turyści z Holandia (11,2 mln noclegów; +1,6% w stosunku do roku poprzedniego). Na drugim miejscu plasują się Szwajcarzy (6,4 mln; +8,4%). Wysoki wzrost przyjazdów zanotowano także wśród turystów z Wielkiej Brytanii (+7,4%; czwarte miejsce za USA).

Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, Austria, Dania, Francja i Belgia ze w
zrostami między 1,3 a 5%. Największy wzrost na rynkach europejskich w 2015 r. zanotowała Hiszpania (2,7 mln; +24,2%), tym samym wracając do czołowej dziesiątki. Kolejny rekord notuje także rynek polski. W ubr. Niemcy odwiedziło 2,5 mln polskich turystów co stanowi wzrost o 2,2%.

Spośród rynków zamorskich odnotowano największy wzrost napływu turystów z Chin (+505 000 dodatkowych noclegów), USA (+439 000) i Krajów Zatoki Perskiej (+330 000). Stany Zjednoczone znajdują się na trzecim miejscu rankingu niemieckiego Incomingu i nadal dynamicznie się rozwijają ( 5,6 mln noclegów; +8,5% wzrostu w stosunku do roku poprzedniego). Do pierwszej dziesiątki zbliżają się Chiny (2,5 mln noclegów; +24,8%). Kraje Zatoki Perskiej również wykazują dużą dynamikę (+17,7%) i pierwszy raz przekroczyły liczbę 2 milionów noclegów. W sumie rynki dalekie zanotowały wzrost o 10,8% (łącznie 19,7 mln noclegów).

Przedstawiciele Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) wyrażają ostrożny optymizm jeśli chodzi o prognozy rozwoju niemieckiej turystyki przyjazdowej na 2015 r. Wiele czynników powoduje, że prognoza na nadchodzący rok nie jest łatwa. Bezpieczeństwo w Europie i na świecie, rozwój kryzysu uchodźczego oraz sytuacja gospodarcza mogą wpływać na zachowania konsumentów i ich plany urlopowe. Biorąc pod uwagę te czynniki DZT prognozuje wzrost Incomingu 2016 r. o 1 do 3%.

a