środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23334.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23334
czwartek, 10 marzec 2016 00:00

Nowe połączenie Lux Express: z Warszawy do Bratysławy Wyróżniony

Napisane przez www.slovakia.travel
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowe międzynarodowe połączenie - z Warszawy przez Kraków do Bratysławy - estoński przewoźnik autobusowy Lux Express uruchamia od 10 marca 2016 roku. Kurs prowadzić będzie z Warszawy przez Kielce, Kraków i Bratysławę z przystankiem końcowym w Wiedniu. Promocyjne ceny biletu rozpoczynają się od 19 zł. Dla pierwszych 10 pasażerów Lux Express przygotował dodatkową atrakcję w postaci książkowych przewodników turystycznych po Bratysławie.

Lux Express odjedzie z przystanku autobusowego przy stacji Metro Marymont o godz. 8.00, z dworca autobusowego w Kielcach o godz. 11.00 a z MDA w Krakowie o godz. 13.30. Przyjazd na Dworzec autobusowy Mlynske Nivy zaplanowany jest o godz. 19.40. Na wszystkich połączeniach obejmować będą stałe zniżki: -50 % dla dzieci do 4 roku życia oraz -10% dla dzieci od 5 do 12 lat, młodzieży do 26 lat i osób powyżej 60 roku życia.

Pasażerowie mogą skorzystać z darmowej sieci Wi-Fi, napić się bezpłatnie kawy i herbaty, naładować telefon dzięki gniazdkom przy każdej parze siedzeń. Są wygodne i odchylane fotele, komfortowa przestrzeń na nogi oraz personalne systemy multimedialne, umożliwiające oglądanie filmów, słuchanie muzyki oraz skorzystanie z pakietu dostępnych gier. Bilety można kupić na www.luxexpress.eu lub bezpośrednio u kierowcy (płatność gotówką).

{gallery}23334{/gallery}

Bratysława – stolica Słowacji, którą was oczaruje

Atrakcyjnie położona nad Dunajem co roku przyciąga liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto jako cel swojej podróży. Bratysława, ze swoją liczącą ponad dwa tysiące lat tradycją miejską, należy do najstarszych miast Europy. Od roku 1536, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Katedrze Świętego Marcina do 1830 roku odbyło się 19 ceremonii koronacyjnych królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem. Od dziewięciu lat inscenizowana jest koronacja królów węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla licznych turystów. Najbliższa koronacja odbędzie się w dniach 24-26.06.2016 a koronowaną będzie Królowa Maria Teresa (www.korunovacneslavnosti.sk).

Okres największego rozkwitu miasta wiąże się właśnie z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w Bratysławie. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją stolicy.
Majestatyczny zamek znajduje się na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jego sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem. Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów. Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta. Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora.
Z trzech placów położonych w historycznym centrum najciekawszy jest Rynek Główny. W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne. To tutaj w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz, którego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych. Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza.
Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana, gdzie - podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza - umawiają się mieszkańcy. Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące się na Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schönenem Naci, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem jest wspaniałą pamiątką z pobytu w Bratysławie.

Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha - uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji, Pałac Palffy'ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna.

Atrakcją turystyczną w mieście są bratysławskie bulwary, położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do restauracji UFO (www.u-f-o.sk), usytuowanej na szczycie pylonu Mostu Słowackiego Powstania Narodowego. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Bratysławę i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO mamy również fascynujący widok na nowo otwarty piąty bratysławski most Apollo i nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe EUROVEA czy wielofunkcyjny kompleks RIVER PARK.

Dla miłośników przyrody polecamy zwiedzić dzielnicę Kolibę, do której możemy dotrzeć również dwuosobową kolejka krzesełkową prowadząca z parku leśnego Żelazna Studzienka na Kamzik. Na wzgórzu, w wieży telewizyjnej, znajduje się obrotowa restauracja z fascynującym widokiem na Małe Karpaty (www.altitude.sk).

Najnowszą atrakcją turystyczną na Dunaju w Bratysławie (na „Tyršovom nábreží" w pobliżu Teatru Arena) jest otwarty w połowie grudnia 2014 roku Dunajsky pivovar – pierwszy w Europie minibrowar na rzece. Na specjalnie przystosowanym statku znajduje się restauracja dla 500 osób z tradycyjną słowacką kuchnią oraz botel dla około 40 osób (19 pokoi dwuosobowych). Z Bratysławskiego minibrowaru roztacza się fantastyczny widok na główne dominanty Bratysławy. W tym nietypowym miejscu warzone są niepasteryzowane piwa Patron 11,5° (jasne) oraz Patron 13o (ciemne), które były dawniej produkowane w Browarze Patron w Bratysławie (www.dunajskypivovar.sk).

Większość atrakcji turystycznych w Bratysławie można zwiedzić specjalnym pociągiem ekologicznym Prešporáčik-iem, który kursuje po Starówce i na Zamek Bratysławski (www.presporacik.sk).

Do oddalonego około 60 km Wiednia możemy dojechać szybkim pociągiem, autobusem, a w sezonie letnim wodolotem lub katamaranem Twin City Liner (podróż trwa około 70-90 min., www.lod.sk, www.twincityliner.com). Polecamy również wycieczkę statkiem z Bratysławy na Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa spotyka się z Dunajem.

Na słowackie wino zapraszamy do pobliskich Małych Karpat, które stanowią centrum winiarstwa na Słowacji. Winnice zajmują tutaj ponad 7 300 ha, co stanowi 1/3 powierzchni winorośli w kraju. Atrakcją jest wycieczka Małokarpackim Szlakiem Wina, który prowadzi do otoczonych winnicami zabytkowych miasteczek o średniowiecznym rodowodzie położonych po wschodniej stronie Małych Karpat. W miasteczka Modra, Pezinok i Svätý Júr (Święty Jerzy) odbywa się najwięcej imprez winiarskich. Szczególnie polecamy Dni otwartych winnych piwnic, które organizowane są dwa razy w roku i należą do najbardziej popularnych imprez na Małokarpackim Szlaku Wina (www.mvc.sk, www.winoslowackie.pl). Narodowy Salon Win Republiki Słowackiej zlokalizowany jest w Muzeum Winiarstwa w historycznym centrum Bratysławy. Zwiedzanie ekspozycji można połączyć z degustacją słowackich win (www.nsvsr.sk).
Na pieczone gęsi, kaczki i ziemniaczane loksze nadziewane wątróbką zapraszamy do miejscowości Słowacki Grob, która słynie z tego rodzaju potraw od ponad 100 lat.

W Małych Karpatach warto zwiedzić: znakomicie zachowany gotycki zamek Červený Kameň, który został zaprojektowany przez Albrechta Dürera, zamek Smolenice oraz pobliską jaskinię Driny z bardzo pięknymi formami krasowymi i wodospadami. Regionalną atrakcją turystyczną jest również manufaktura majoliki w miasteczku Modra.

 

a